1.7 C
Warszawa
18 stycznia, 2025, 03:05
MigranciwPolsce.pl
Kanadyjska Sieć Badawcza Mediów Cyfrowych opublikowała raport pokazujący mechanizm działania rosyjsk…

Kanadyjska Sieć Badawcza Mediów Cyfrowych opublikowała raport pokazujący mechanizm działania rosyjsk…


Jak donosi Biełsat:
Kanadyjska Sieć Badawcza Mediów Cyfrowych opublikowała raport pokazujący mechanizm działania rosyjskiej propagandy.

Rosja znajduje influencerów otwarcie niechętnych Zachodowi i sprzyjającym Rosji i wspiera ich finansowo – zaalarmował zespół specjalizujący się w analizie zagrożeń cyfrowych dla demokracji i poszukujący metod przeciwdziałania tym zjawiskom. Do szerzenia treści kierowanych przeciwko instytucjom, politykom i znanym osobistościom w Kanadzie wykorzystywane są sieci społecznościowe – wynika z raportu opublikowanego w poniedziałek przez Canadian Digital Media Research Network (CDMRN) – Kanadyjską Sieć Badawczą Mediów Cyfrowych.

Pieniądze od Russia Today

W raporcie opisano działania influencerów z Tenet Media, amerykańskiej platformy założonej przez Kanadyjczyków. Miała ona otrzymać 10 mln dolarów od stacji telewizyjnej Russia Today (RT), kontrolowanej przez Kreml, by wpływać na przebieg wyborów prezydenckich w USA.

Badacze CDMRN przeanalizowali podcasty autorstwa sześciorga influencerów zaangażowanych przez Tenet Media, w tym Kanadyjki Lauren Southern, wyprodukowane od 2020 r. – opisywała agencja The Canadian Press. Kanadyjskie media podawały, że Southern m. in. nagrała w 2018 r. kilka rozmów z rosyjskim historykiem polityki i religii Aleksandrem Duginem, uważanym za jednego z głównych twórców ideologii współczesnego rosyjskiego imperializmu.

Analiza wykazała, że influencerzy mówią o Kanadzie w negatywnym kontekście, wskazując m. in. na legalną w tym kraju pomoc medyczną w zakończeniu życia, kwestie dotyczące imigracji czy wsparcie dla osób transpłciowych. Przykłady te mają być “ostrzeżeniami” przed polityką kanadyjskiego rządu. Influencerzy zajmują się wzbudzaniem wątpliwości wobec instytucji demokratycznych, działań władz w Ottawie oraz – ogólnie – kanadyjskich i zachodnich polityków. Ich celem stali się m. in. premier Kanady Justin Trudeau, Royal Canadian Mounted Police, czyli policja federalna i publiczny nadawca CBC – podaje The Canadian Press.

Podcasty stały się popularne. Analiza wykazała, że około 25 proc. Kanadyjczyków jest w stanie rozpoznać przynajmniej jednego z ich autorów na podstawie zdjęć.

Twórcy i przetwórcy

Poza sześciorgiem influencerów badacze zidentyfikowali kilkaset kanadyjskich kont z dużymi zasięgami, które określono jako “pośrednich influencerów”, zajmujących się dostosowywaniem treści do odbiorców kanadyjskich. Np. kiedy “główni” influencerzy zamieszczali podcast o imigracji, “pośrednicy” przetwarzali te opowieści, dodając do nich krytykę rządu Kanady. W raporcie nie zarzucono jednak pośrednikom przyjmowania pieniędzy od Rosji.

We wcześniejszym komunikacie z listopada br. CDMRN informowała, że influencerzy związani z Tenet Media często rozpowszechniali prorosyjskie treści jeszcze przed pełnowymiarową inwazją Rosji na Ukrainę, rozpoczętą w 2022 r., ale po agresji Kremla “liczba tych narracji dramatycznie wzrosła”.

– Prawdopodobnie influencerzy z Tenet Media zostali zidentyfikowani jako warci zaangażowania i wsparcia ze względu na ich jasne prorosyjskie sympatie – podkreślono.

Na początku września br. media ujawniły, że amerykańska Tenet Media ma kanadyjskich właścicieli: skrajnie prawicową influencerkę Lauren Chen i jej męża Liama Donovana. To właśnie tę firmę, choć nie wymienioną w akcie oskarżenia z nazwy, oskarżają amerykańscy prokuratorzy federalni, podkreślając, że celem operacji było wspieranie prorosyjskich narracji i promowanie treści sprzyjających republikańskiemu kandydatowi na prezydenta USA Donaldowi Trumpowi. Kanada prowadzi własne postępowanie w tej sprawie. Na początku listopada br. Chen została wezwana na posiedzenie komisji parlamentarnej zajmującej się działaniami Rosji w Kanadzie, jednak odmówiła składania wyjaśnień w związku z tym, że toczy się wobec niej postępowanie.

CDMRN to sieć zespołów badawczych zarządzanych przez Media Ecosystem Observatory (MEO). Inicjatywa jest wspólnym przedsięwzięciem Uniwersytetu McGill i Uniwersytetu w Toronto. W pracy nad raportem uczestniczyły też DisinfoWatch, uniwersytet Carleton, laboratorium PolCommTech z Uniwersytetu Ottawskiego i Network Dynamics Lab z Uniwersytetu McGill

jb/ belsat.eu wg PAP



#Kanadyjska #Sieć #Badawcza #Mediów #Cyfrowych #opublikowała #raport #pokazujący #mechanizm #działania #rosyjsk..

Żródło materiału: BIEŁSAT

Polecane wiadomości