18 C
Warszawa
26 maja, 2024, 00:49
MigranciwPolsce.pl
BELSAT

Mińsk odpowiada Warszawie na zamknięcie przejścia w Bobrownikach

Jak informuje Belsat białoruski MSZ oświadczył, że tymczasowo pełniący obowiązki charge d’affaires w amabsadzie polskiej w Mińsku Krzysztof Ożanna został “w cywilizowany sposób” poinformowany o odpowiedzi Białorusi na zamknięcie przez Polskę przejścia granicznego w Bobrownikach.

Mińsk określa ten krok mianem “nieludzkiego”. W odpowiedzi polscy przewoźnicy będą mogli wjeżdżać na Białoruś i wyjeżdżać tylko przez przejścia na granicy polsko-białoruskiej. Obecnie działa tylko jedno. Nie ma zatem możliwości, aby Polacy wjeżdżali przez Litwę, czy Łotwę.

– Całą odpowiedzialność za pogorszenie warunków funkcjonowania polskich przewoźników ponosi inicjator tych restrykcyjnych działań, czyli obecny polski rząd – oświadczył białoruski MSZ.

Liczebność polskiego konsulatu w Grodnie ma odpowiadać liczebności białoruskiego w Białymstoku. Mińsk “nie widzi też sensu dalszego przebywania na swoim terytorium” oficera łącznikowego Straży Granicznej w polskiej ambasadzie.

– Dawaliśmy mu szansę, ale zamiast budować mosty i pomagać w rozwiązywaniu problemów, także dla polskich przewoźników, jego działania były w rzeczywistości skierowane w przeciwnym kierunku – mówi MSZ w Mińsku.

Resort grozi też, że w przyszłości odpowie na “jakiekolwiek destrukcyjne kroki polskich władz”.

9 lutego Polska zapowiedziała zamknięcie “z uwagi na interes bezpieczeństwa państwa” przejścia granicznego w Bobrownikach, ostatniego działającego w obwodzie grodzieńskim. Dzień wcześniej białoruski sąd w Grodnie skazał na 8 lat kolonii karnej działacza polskiej mniejszości i dziennikarza Andrzeja Poczobuta.

Bobrowniki od ponad roku były jedynym w Podlaskiem działającym drogowym przejściem granicznym z Białorusią, gdzie odbywał się ruch towarowy i osobowy. Obecnie w Podlaskiem nie ma już ani jednego czynnego drogowego przejścia granicznego z Białorusią. 9 listopada 2022 r. w związku z kryzysem migracyjnym zamknięto do odwołania największe przejście drogowe z Białorusią – w Kuźnicy. Nieczynne jest też przejście w Połowcach.

Również po stronie białoruskiej, po zamknięciu przejść w Kuźnicy i Bobrownikach, nie ma czynnego przejścia granicznego z Polską. Otwarte dla ruchu osobowego jest przejście Terespol-Brześć. Działa również przejście towarowe Kukuryki-Kozłowicze (obwód brzeski).

pp/belsat.eu wg Biełta
Źródło:https://belsat.eu/pl/news/17-02-2023-minsk-odpowiada-warszawie-za-zamkniecie-przejscia-w-bobrownikach

Zdjęcie główne: Belsat.eu

Polecane wiadomości

Skip to content