1.7 C
Warszawa
18 stycznia, 2025, 02:54
MigranciwPolsce.pl
Próba potężnej rosyjskiej rakiety Sarmat znowu zakończyła się fiaskiem? Tak wynika ze zdjęcia sateli…

Próba potężnej rosyjskiej rakiety Sarmat znowu zakończyła się fiaskiem? Tak wynika ze zdjęcia sateli…


Jak donosi Biełsat:
Próba potężnej rosyjskiej rakiety Sarmat znowu zakończyła się fiaskiem? Tak wynika ze zdjęcia satelitarnego.

Wiele wskazuje na to, że rosyjska międzykontynentalna rakieta balistyczna Sarmat wybuchła podczas próby wystrzelenia na poligonie w Pliesiecku w obwodzie archangielskim. Zwróciła na to uwagę Vot Tak, rosyjskojęzyczna redakcja Biełsatu, Powołuje się ona na zdjęcia satelitarne firmy Planet Labs oraz tzw. OSINT-analityka występującego pod pseudonimem MeNMyRC.

OSINT (skrót od Open Source Intelligence) oznacza informacje z otwartych źródeł, które zbierają analitycy-amatorzy dokonując syntezy i wniosków i publikując je na portalach społecznościowych. W Rosji oraz na Białorusi nie ma wolnych mediów, a dostęp do informacji z wojny na Ukrainie też jest ograniczony. Dlatego analizy OSINT są obecnie jednym z najważniejszych źródeł informacji o wojnie oraz o armii w Rosji i na Białorusi.

Na zdjęciu opublikowanym na uważanym za wiarygodny profilu MeNMyRC widać część poligonu doświadczalnego w Pliesiecku w obwodzie archangielskim na Syberii (warto dodać, że w pobliżu znajduje się też kosmodrom). Zrobione zostało 21 września. Widać duży krater, powstały najprawdopodobniej w wyniku potężnego wybuchu, który uszkodził okoliczne budynku i szyb do wystrzeliwania rakiet. Widać też cztery wozy strażackie, używane do gaszenia pożaru lasu. Vot Tak wskazuje, ze to może być kolejny dowód na to, że do wybuchu rzeczywiście doszło niedawno. Jak czytamy, nie stwierdzono wzrostu promieniowania radioaktywnego ani śladów charakterystycznych dla wybuchu jądrowego, co oznacza, że próbowany Sarmat nie był wyposażony w ładunek jądrowy.

Według słów MeNMyRC między 20 a 21 września satelity zanotowały także na miejscu, gdzie znajduje się szyb do wystrzeliwania rakiet międzykontynentalnych „co najmniej dwie dziwne” anomalie cieplne. Nie można ich wyjaśnić zwykłą działalnością tej części poligonu.

MeNMyRC w swojej analizie doszedł do wniosku, że rosyjscy wojskowi przygotowywali się do przeprowadzenia próby międzykontynentalnej rakiety balistycznej Sarmat. Według analityka próba zakończyła się „zupełną porażką”. Sądząc po widocznych z kosmosu zniszczeniach i pożarach w miejscu, gdzie był Sarmat, pocisk wybuchł bezpośrednio w szybie, zupełnie go niszcząc.

Analityk przedstawił hipotezę, że do wybuchu mogło dojść już podczas tankowania rakiety. Przypomina, ze Sarmat zasilany jest specyficznym paliwem, w którego skład wchodzą substancje szczególnie niebezpieczne i łatwo ulegające zapłonowi (tzw. agresywne komponenty). Wszelkie błędy przy jego eksploatacji mogą więc doprowadzić do detonacji.

Vot Tak wylicza, że była to co najmniej czwarta nieudana próba Sarmata, a łącznie prób mogło być pięć. Na początku listopada zeszłego roku niezależny kanał Siriena na jednym z portali społecznościowych napisał, że 31 października zeszłego roku doszło do czwartego próbnego wystrzelenia Sarmata i na razie wiadomo tylko o jednym, który zakończył się sukcesem. Miało do niego dojść 20 października 2022 roku, również na poligonie w Pilisiecku.

Sarmat został opracowany przez inżynierów z Centrum im Akademika W.P. Makiejewa. Jego masa to około 200 ton, a teoretyczny zasięg to 16 tysięcy kilometrów ze średnią prędkością 5-7 kilometrów na minutę na wysokości 100 kilometrów. Oznacza to, że mógłby według założeń dolecieć z Plisiecka do Waszyngtonu w niewiele ponad 20 minut. Sarmat może być wyposażony w różne rodzaje głowic, w tym jądrowe. Można w nim jednorazowo pomieścić 10-15 głowic o masie każdej około 1 tony, zdolnych do niszczenia różnych celów.

1 września zeszłego roku dyrektor generalny rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos, Jurij Borisow, stwierdził, że rakiety te już pełnią „dyżur bojowy” w rosyjskich wojskach rakietowo-kosmicznych.

29 lutego tego roku Władimir Putin przed połączonymi izbami rosyjskiego parlamentu (Zgromadzenie Federalne) twierdził, że rosyjska armia już otrzymała pierwsze seryjnie produkowane rakiety Sarmat, które mogą dolecieć do USA z terytorium Rosji.

Iwan Łysiuk, MaH/belsat.eu wg vot-tak.tv



#Próba #potężnej #rosyjskiej #rakiety #Sarmat #znowu #zakończyła #się #fiaskiem #Tak #wynika #zdjęcia #sateli..

Żródło materiału: BIEŁSAT

Polecane wiadomości