15.2 C
Warszawa
23 czerwca, 2024, 04:34
MigranciwPolsce.pl
BELSAT

Prokurator żąda 19 lat więzienia dla niedoszłego kandydata na prezydenta Walerego Capkały

Jak informuje Belsat

W Mińsku trwa zaoczny proces niedoszłego kandydata na prezydenta Walerego Capkały. Na podstawie wniosku prokuratora żąda aby skazano  polityka na 19 lat ograniczenia wolności i osadzono w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze oraz zapłacenia grzywny – podaje propagandowy serwis Sputnik.

Polityk jest oskarżony z 12 artykułów kodeksu karnego: m.in. „zniesławienie Prezydenta Białorusi”, „zniesławienie Republiki Białoruś”, „podżeganie do drużyny narodowej lub wrogości” czy „propaganda wojny”.

W czerwcu 2022 roku przeprowadzono rewizję w domu Walerego Capkały . W domu wybito okna, połamano meble, potłuczono naczynia i rozrzucono rzeczy. Polityk znalazł się na liście poszukiwanych.

W trakcie procesu prokurator zwrócił się do sądu o uznanie polityka za winnego i skazanie go na 19 lat kolonii karnej oraz grzywnę w wysokości  ok. 60 tys. zł

Capkała, który w 2020 roku nie został  zarejestrowana przez białoruską CKW, był w przeszłości szefem Parku Wysokich Technologii. Po fałszowanych wyborach wyjechał z kraju i założył Białoruskie Forum Sił Demokratycznych.

W drugiej połowie lat 90. Capkała był wiceministrem sprawował funkcję ambasadora w USA.

Alona Alaksandrawa, lp/ belsat.eu

Źródło: https://belsat.eu/pl/news/29-03-2023-prokurator-zada-19-lat-wiezienia-dla-niedoszlego-kandydata-na-prezydenta-walerego-capkaly

Zdj. Animation Production Company

Polecane wiadomości

Skip to content