2.7 C
Warszawa
23 grudnia, 2024, 09:57
MigranciwPolsce.pl
Reżim w Mińsku obchodzi dziś “Dzień Jedności Narodowej” - na pamiątkę 17 września 1939 roku. Alaksan...

Reżim w Mińsku obchodzi dziś “Dzień Jedności Narodowej” – na pamiątkę 17 września 1939 roku. Alaksan…


Jak donosi Biełsat:
Reżim w Mińsku obchodzi dziś “Dzień Jedności Narodowej” – na pamiątkę 17 września 1939 roku. Alaksandr Łukaszenka uchwalił nowe święto w 2021 roku jako odpowiedź na protesty po sfałszowanych wyborach prezydenckich i solidarność Polaków z prześladowanymi Białorusinami.

Wypowiadając się dziś o 17 września 1939 roku Łukaszenka mówił z perspektywy Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, a nie zlikwidowanej przez bolszewików Białoruskiej Republiki Ludowej, która ogłosiła swoją niepodległość w 1918 roku.

– Możliwe, że gdybyśmy na początku ubiegłego wieku mieli silną władzę i zgodę, to byśmy wytrzymali. I nie byłoby wtedy tragedii pokoju ryskiego [zakończył w 1921 roku wojnę polsko-bolszewicką – przyp. Biełsat], po którym 4,5 miliona synów i córek Białorusi stało się sobie obcymi na ojczystej ziemi – powiedział dziś białoruski dyktator.

Według niego wszelkie gwarancje niezależności białoruskiej kultury w II RP pozostały jedynie na papierze.

– Zachodnia Białoruś nie miała nawet najmniejszej autonomii. Białoruska kultura istniała w warunkach ciągłej walki o przetrwanie. Zaczęły znikać narodowe szkoły, teatry, gazety – dodał.

Łukaszenka stwierdził przy tym, że Białorusini byli zamykani w obozach – mając zapewne na myśli Miejsce Odosobnienia w Berezie Kartuskiej (obecnie Biaroza na Białorusi), gdzie w latach 1934-1939 przetrzymywano przeciwników władzy.

– Naród był niszczony. Torturom i urabianiu w obozach i więzieniach podlegali wszyscy, którzy nie chcieli się spolszczyć, mówili, modlili się i śpiewali dzieciom kołysanki w matczynym języku – podsumował.

W II Rzeczypospolitej Polskiej Białorusini stanowili ponad 3 proc. mieszkańców. Mieli oni prawa obywatelskie i wyborcze, swoich przedstawicieli w parlamencie, swoje partie polityczne, gazety, organizacje społeczne i szkoły mniejszościowe. W zależności od regionu władze polskie rzeczywiście mniej lub bardziej intensywnie prowadziły polonizację ludności za pomocą szkoły i Kościoła katolickiego. Do więzień trafiali też białoruscy działacze, ale w większości byli to członkowie partii komunistycznej.

Z kolei w zachwalanej przez Łukaszenkę Białoruskiej Socjalistycznej Republice Sowieckiej – po krótkotrwałym okresie białorutenizacji – władze postawiły na twardą rusyfikację, wprowadziły terror stalinowski, a w 1937 roku wymordowały elitę narodową. Rozstrzelane lub zesłane na Sybir zostały w ZSRR setki tysięcy Białorusinów. W związku z tym białoruski język, kultura, tradycja i idea narodowa przetrwały przede wszystkim właśnie na terenach, które do 17 września 1939 roku były w II RP, a centrum białoruskiego ruchu narodowego stało się Grodno

Dzień Jedności Narodowej przedstawia sowiecką agresję z 17 września 1939 roku jako moment zjednoczenia Zachodniej Białorusi z Białoruską Socjalistyczną Republiką Radziecką. I choć rzeczywiście wszystkie zamieszkałe przez Białorusinów ziemie znalazły się w jednym państwie, to dla wielu ich mieszkańców oznaczało to początek sowieckiej okupacji i represji

pj/Biełsat



#Reżim #Mińsku #obchodzi #dziś #Dzień #Jedności #Narodowej #pamiątkę #września #roku #Alaksan..

Żródło materiału: BIEŁSAT

Polecane wiadomości