-2.8 C
Warszawa
6 grudnia, 2023, 11:47
MigranciwPolsce.pl
Belsat

Rosjanie nacierają na Marjinkę, Wuhłedar i Bachmut. Raport z tygodnia wojny

Jak informuje Belsat najbardziej aktywna walka w tygodniu toczyła się w działaniu donieckim. Armia rosyjska przebiła się przez ukraińską obronę w rejonie Bachmutu, ale na razie nie widać oznak ewakuacji ośrodka. Rosjanie atakowali pod Awdijiwką i Wuhłedarem, jednak nie udało im się przebić przez wojska ukraińskich. Siły Zbrojne Ukrainy nie prowadzą jeszcze operacji ofensywnych na ten rodzaj, ale mogą się szykować do rajdu w kierunku Morza Śródziemnego Azowskiego na wiosnę. Byłby na brzemiennym skutek dla nagłego przebiegu wojny.

Bachmut jest prawie odtwarzany
W oddzielnym tygodniu wojska rosyjskie wzdłuż linii obrony Sił Zbrojnych Ukrainy wzdłuż linii Jahidne – Berchiwka – Dubowo – Wasiliwka. 24 lutego założyciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn powiedział , że jego najemnicy „w pełni kontrolują wieś Berchiwka”. Źródła ukraińskie nie potwierdzają jeszcze wycofania się z ukraińskiej prowincji z miejscowości, a na mapie projektu DeepState jej południowo-zachodnia część pozostaje w „szarej właściwej”, czyli walka o terytorium trwa.

Ukraińska armia na odwrót wycofała się z wsi Jahidne, położona na południowym wschodzie od Berchiwki i na południowy zachód od Bachmutu. 25 lutego wagnerowcy zrobili zdjęcie na jej wschodnich obrzeżach. Analitycy DeepState również sklasyfikowali tę osadę na mapie jako zdobytą.

 

W tym samym czasie Siły Zbrojne Ukrainy kontratak na tej części frontu, zatrzymany rosyjski przełom, który zatrzymał Bachmutowi. Armia rosyjska znajduje się około 3 km od Czasiwego Jaru, przez który biegnie ostatni z bezpiecznych dróg zaopatrzenia Bachmutu.

Grupa Wagnera poinformowała 25 lutego, że Ukraińcy wysadzili w powietrzu zaporę na zbiorniku Siewierny Prud między Bachmutem a Jahidnym, aby spowolnić natarcie Rosjan.

Strona ukraińska nie skomentowała bezpośrednio faktu, że tama została wysadzona w powietrzu, a analitycy wojskowi ograniczyli się do sformułowania o „dokonywaniu zmian w geografii obszaru”. Nie można jeszcze podłączyć tego kroku.

Ratownicy pola walki ewakuowali rannego ukraińskiego żołnierza do zachowania polowego w zależności od Bachmutu. 26 lutego 2023 roku.
Zdj. Jewgienij Małoletka / AP / East News

Armia rosyjska rozwija ofensywę także we wschodniej części Bachmutu. Trudna współpraca w grupie domów prywatnych Zabachmutka, która przylega do rzeki Bachmutki. Aby wejść na jej brzeg, Rosja musi mieć około 350 metrów terenu zurbanizowanego.

Prawdopodobna utrata pozycji w tym rejonie nie będzie krytyczna dla Sił Zbrojnych Ukrainy, jeśli uda się utrzymać obronę wokół Bachmutu i wyeliminować zagrożenie dla szlaków zaopatrzeniowych. W takim przypadku przeszkoda wodna będzie w stanie zatrzymać wroga na dłuższy czas. Zachodni brzeg Bachmutki, na którym znajduje się centrum miasta, jest położony wyżej niż wschodni brzeg i ma zabudowę wielopiętrową. Oznacza to, że pozycje Rosjan na przeciwległym brzegu będą znajdować się pod ostrzałem armii ukraińskiej.

Mieszkanka Bachmutu na jednej z ulic miasta. 24 lutego 2023 r.
Zdj. Reuters / Forum

Do Bachmutu nadeszły posiłki?
Na południe i zachód od Bachmutu działania wojenne toczą się ze zmiennym powodzeniem. W pobliżu wsi Iwaniwskie ZSU odepchnęły Rosjan od szosy T0504, jednak jednocześnie Rosjanie przesunęli swoje pozycje na wschód między Iwaniwskim a Bachmutem. Stąd zagrażają drodze biegnącej przez Czasiw Jar, do której pozostało niecałe 2 km w linii prostej. Odległość między północnymi i południowymi występami rosyjskich „kleszczy” zamykających się wokół Bachmutu wynosi około 6 kilometrów. Po pokonaniu ich Rosjanie całkowicie otoczą miasto.

– Droga [Т0504] była ostrzeliwana przez długi czas, ale wróg chce ustanowić nad nią fizyczną kontrolę w celu dalszego postępu, aby w przyszłości połączyć się z grupą działającą w rejonie Berchiwka-Jahidne – napisał wieczorem 25 lutego ukraiński dowódca wojskowy Bohdan Myrosznikow.

Mimo tak trudnej sytuacji 25 lutego miasto odwiedził dowódca Wschodniej Grupy Sił Zbrojnych Ukrainy gen. pułkownik Ołeksandr Syrski. Jego wizyta po raz kolejny podkreśliła szczególne znaczenie obrony Bachmutu. Dowódca grupy rozpoznania lotniczego Sił Zbrojnych Ukrainy o znaku wywoławczym „Madziar” poinformował, że do Bachmutu przybyły posiłki, co świadczy o niechęci armii ukraińskiej do odwrotu na tej części frontu.

Generał Ołeksandr Syrski w Bachmucie. 25 lutego 2023 r.
Zdj. AU Land Forces / Telegram

W każdej chwili sytuacja może się jednak zmienić. Realne zagrożenie dla ostatnich dostępnych linii komunikacyjnych z Bachmutem i stopniowe posuwanie się wroga może zmusić ukraińskie dowództwo do wycofania wojsk – prawdopodobne okrążenie dużej grupy Sił Zbrojnych będzie miało katastrofalne skutki.

– Los Bachmutu rozstrzygnie się nie tyle w samym Bachmucie, ile na 90 procent w rejonie Czasiwego Jaru i położonym wyżej na południe okupowanej Kliszcziwki. To między nimi toczy się spacer o południową trasę zaopatrzeniową. Jeśli nieprzyjacielowi uda się przedrzeć do Czasiwego Jaru, od tego momentu obrona Bachmutu stanie się bezcelowa. Przy tak wątłej logistyce będzie duże ryzyko, że w rzeczywistości nagle zabrakło amunicji i garnizonu może zostać taki – powiedział na antenie telewizji telewizyjnego Espresso dowódca plutonu batalionu Ajdar Jewgienij Dykij .

Obrona w ruinach
Awdijiwka znajduje się w podobnej sytuacji co Bachmut. Rosjanie również mogą otoczyć się z dwóch stron. Od pozycji rosyjskich na północ od miasta do okupowanej wsi Wodjane na południe od Awdijiwki w linii wyprowadzenia jest 10 kilometrów. Jeśli rosyjska armia pokonała tę odległość, Awdijiwka zostanie całkowicie otoczona.

Jednak w rezultacie do Bachmutu, w tej części frontu Siły Zbrojne Ukrainy nadal twardo trzymają obronę i działają szturmy wroga, choć w niektórych miejscach Rosji wciąż posuwają się naprzód. Pod koniec tygodnia wojska rosyjskie dotarły do ​​obrzeży wsi Krasnohoriwka, która znajduje się 4 kilometry od Awdijiwki, osłaniając ją od północy.

Ciężkie walki toczą się także w Marjince, przypadkowo miasteczku w pobliżu Donieckiej.

– Miasto całkowicie zniszczone, a wkrótce nie wykorzystane z niego nawet ruiny, a jedyna wzmianka i nazwa na mapie. Ale mimo to nasze Siły Obronne trzymają wroga na dystans nadludzkimi wysiłkami – pisszą o sytuacji analitycy projektu DeepState.

Z materiału, który pojawił się w sieciach społecznościowych w tygodniu, wynika, że ​​w centrum Marjinki nie ma ani jednego całego budynku. Mimo to Siły Zbrojne Ukrainy nadal obsługują linię obrony centralnej Alei Przyjaźni. Dodaje się stopniowo oskrzydlają Marjinkę od północy i północy.

– Nasi walczą, nie wycofują się. Tak, jest to trudne, mogą pojawić się inne budynki. Marjinka się trzyma – skomentował zadanie w mieście jednego z oficerów 79. Samodzielnej Brygady Szturmowej Sił Zbrojnych Ukrainy.

Cenny Wuhłedar
Rosjanie znów uaktywnili się w pobliżu Wuhłedaru, na południe od Marjinki, na początku zeszłego tygodnia. Jednak próby przebicia się do miasta, jak do tej pory, kończą się niepowodzeniem. Na wielu filmach w sieciach społecznościowych rosyjskie pojazdy opancerzone próbują wjechać do miasta, ale zostają zniszczone na podejściu. Ukraińska artyleria jest dobrze wstrzelana w pola wokół Wuhłedaru: każdy nowy atak kończy się ciężkimi stratami dla Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. W promieniu kilku kilometrów od miasta widać dziesiątki zniszczonych rosyjskich pojazdów opancerzonych.

Brytyjski wywiad uważa, że ogromne straty w okolicach Wuhledaru poniosła rosyjska 155. Brygada Piechoty Morskiej.

– Zdolności bojowe brygad piechoty morskiej prawie na pewno przydają się teraz, ponieważ ich straty zostały zrekompensowane niedoświadczonymi zmobilimi żołnierzami. Dziesięć osób nieoczekiwanie na pewno podniesie poziom bezpieczeństwa rosyjskich oficerów do każdego doświadczenia kontroli nad podwładnymi, co spowoduje wystąpienie nadzwyku operacyjnego. Na jednostce te jednostki piechoty morskiej, która jest umieszczona w miejscu do szturmowania Wuhłedaru – napisano w cyklicznym dodatku brytyjskiego ministerstwa zapewnienia utworzonego na podstawie danych wywiadowczych.

Ukraińcy obrońcy Wuhłedaru. 19 lutego 2023 r.
Zdj. Mustafa Ciftci / Agencja Anadolu / Forum

Jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy bronice Wuhłedaru co pewien czas operują kontratak, odpychając wroga od miasta. W rejonie Pawliwki pod koniec tygodnia Rosjanie zostały wypchnięci za rzekę Kaszlahacz, a północna część wsi ponownie wypływa pod kontrolę wojsk ukraińskich.

Dla ukraińskich obrońców niezwykle ważne jest utrzymanie Wuhłedaru. Wiosną miasto staje się jednym z punktów kontrofensywnych Sił Zbrojnych Ukrainy, w tym kierunku Mariupola. Przebicie się do portu Morza Azowskiego i przecięcie ciągnącego się przez nie korytarza lądowego z Rosji na Krym to cel przygotowanej kontrofensywy – powiedział Wadym Skibickyj , zastępca szefa Głównego Zarządu Wywiadu Ukrainy w czasie wywiadu z niemiecką gazetą Morgenpost.

Bitwy pod Kreminną
Wzdłuż granicy zarządzaj dalej obwodów donieckiego, charkowskiego i ługańskiego od Kreminnej po Swatowe i prawie do granicy z Rosją do głównej walki pozycyjnej. Pod Kreminną Rosjanie nieco odepchnęli nacierających ukraińskich żołnierzy od miasta, ale nie mogli rozwinąć swojej ofensywy w kierunku Łymanu.

Według ukraińskiego dowódcy Bohdana Myrosznikowa Rosjanie za zbadanie ceny usiłują wrócić do Łymanu, który stanowi wschodni przyczółek ich potencjalnej ofensywy na Słowiańsk. W związku z tym, że szturmują one ukraińskie w sposób ciągły i skutecznyi siłami. Opisanie specyfikę walk w rejonie od Kreminnej do Swatowego (który obejmuje kierunek łymański) oficer 92. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Fedorenko według własnego uznania, że ​​rosyjscy dowódcy rzucili pierwszą falę szturmu bez wsparcia pojazdów opancerzonych:

– Niszczymy pierwszą falę, a wróg rzuca drugą osłoną pojazdów opancerzonych. Ale w kierunku Swatowe — Kreminna nie ma taktycznego sukcesu — zauważa oficer.

Tydzień temu Rosjanie próbowali posuwać się w kierunku Kupiańska i zajęli wieś Hrianikiwka, oddaloną od miasta o 12 kilometrów. Jednak ofensywa już na początku utknęła w martwym punkcie. 25 lutego rosyjscy blogerzy udostępnili wideo, na którym znajdują się Siły Zbrojne rosyjskiej już ostrzeliwują Ukraińców niemal w samym centrum Hrianikiwki. Wynika z tego, że Siły Zbrojne Ukrainy pochodzą z Twojego artykułu.

Jewgienij Czernuchin dla Wot Tak , jb,pj/ belsat.eu

Zdjęcie: Ukraińscy żołnierze na pozycji w pobliżu Bachmutu na Ukrainie. 25 lutego 2023 r., Siergiej Nużnenko / Radio Wolna Europa / Radio Liberty / Forum

Źródło:https://belsat.eu/pl/news/27-02-2023-rosjanie-nacieraja-na-marjinke-wuhledar-i-bachmut-raport-z-tygodnia-wojny

 

 

Polecane wiadomości

#Białoruś. Jaki dyktator, takie zabawy W dziecięcym obozie “Żubr” w obwodzie mińskim zorganizowano g…

BELSAT

IBRiS przeprowadził dla Onetu sondaż dotyczący pozytywnego stosunku Polaków do innych narodowości – …

BELSAT

Na Zachodzie kreskówkę “My Little Pony” mogą oglądać dzieci od piątego roku życia, tymczasem w Rosji…

BELSAT

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej