2 C
Warszawa
5 listopada, 2024, 09:11
MigranciwPolsce.pl
“Tak wyglądałam w niewoli. To był dopiero początek. Potem były przesłuchania, znęcanie się, poniżani...

“Tak wyglądałam w niewoli. To był dopiero początek. Potem były przesłuchania, znęcanie się, poniżani…


Jak donosi Biełsat:
“Tak wyglądałam w niewoli. To był dopiero początek. Potem były przesłuchania, znęcanie się, poniżanie”

Obrończyni Mariupola Kateryna Poliszczuk, ps. Ptaszka, oraz Waleria Subotina opublikowały swoje zdjęia zrobione w rosyjskiej niewoli. Przypomniały też, że ich koledzy od ponad dwóch lat przebywają w rosyjskiej niewoli, gdzie są torturowani.

“Tak wyglądałam w niewoli. To był dopiero początek. Potem były przesłuchania, znęcanie się, poniżanie. Jest dużo zdjęć, gdzie jestem rozebrana, ubrana – ze wszystkich stron, zdjęcia wszystkich blizn, nastawianie innych jeńców przeciwko mnie, manipulacje, wywiady. Przeszłam przez to wszystko. Zostałam uwolniona po 4 miesiącach i jednym dniu – napisała Kateryna Poliszczuk, ps. Ptaszka.

Kateryna była sanitariuszką w batalionie medycznym Hospitalierzy. Do niewoli dostała się 19 maja 2022 roku, kiedy z innymi obrońcami miasta na rozkaz ukraińskiego dowództwa opuściła zakłady Azowstal. Po wyjściu z niewoli Ptaszka cierpiała na PTSD (zespół stresu pourazowego), długotrwałą depresję oraz socjofobię.

“Po raz pierwszy jest mi żal siebie. Widzę siebie w niewoli” – napisała wyzwolona obrończyni Azowstalu Waleria Subotina. Jej zdjęcia zostały zrobione w kolonii w Ołeniwce.

“Tylko kilka miesięcy w niewoli i dziesiątki razy, kiedy mnie upokarzano, fotografowano tatuaże, rozbierano do zdjęć. Takie zdjęcia też gdzieś są. Gdzie jestem rozebrana. Jestem gotowa do tego, ale moim przyjaciołom będzie ciężko, jeśli je kiedyś zobaczą […] Te zdjęcia są po to, żebyście pomyśleli o tych, którzy są w niewoli od ponad dwóch lat” – podkreśliła Waleria.

Jedna z założycielek organizacji Wspólnota Rodzin Ołeniwki (Olenivka Families Community) Anna Łobowa w wywiadzie dla BBC powiedziała, że przed wymianą jeńców wojennych, która została wznowiona 3 stycznia 2024 roku, w rosyjskiej niewoli pozostawało ponad 1900 obrońców Azowstalu.

Ukraiński rzecznik Praw Człowieka Dmytro Łubiniec w rozmowie z TV Suspilne stwierdził, że Rosja nie chce wydać obrońców Mariupola – organizując ich pokazowe procesy, w których zapadają wyroki wieloletniego więzienia






#Tak #wyglądałam #niewoli #był #dopiero #początek #Potem #były #przesłuchania #znęcanie #się #poniżani..

Żródło materiału: BIEŁSAT

Polecane wiadomości

Skip to content