18.4 C
Warszawa
23 czerwca, 2024, 03:45
MigranciwPolsce.pl
BELSAT

Włoskie władze ostrzegają: Rosja tworzy prawdziwą bombę migracyjną. To zemsta za pomoc Ukrainie

Jak informuje Belsat znaczny wzrost napływu migrantów na wybrzeża Włoch to rezultat “jasnej strategii wojny hybrydowej, którą realizuje grupa Wagnera – najemników opłacanych przez Rosję – wykorzystująca swoje istotne wpływy w niektórych krajach afrykańskich” – oświadczył w poniedziałek minister obrony Guido Crosetto.

Szef resortu obrony, cytowany przez Ansę, oświadczył, że alarm w tej sprawie napłynął ze strony włoskich służb specjalnych oraz parlamentarnej komisji nadzoru nad nimi.

Także w poniedziałek wypowiadał się na ten temat szef klubu koalicyjnej Ligi w Senacie Massimiliano Romeo

– Rosja tworzy prawdziwą bombę migracyjną, by postawić Europę w trudnej sytuacji – stwierdził.

Zwrócił uwagę na sytuację panującą w niektórych strefach Afryki Północnej, gdzie – jak zauważył – “przeplatają się interesy Turcji, Rosji, Chin, Iranu”.

– Ale oczywiste wydaje się, że na przykład Rosja miałaby interesy w zdestabilizowaniu tego obszaru geograficznego, by zwiększyć napływ migrantów i postawić w trudnej sytuacji państwa europejskie, które opowiedziały się przeciwko niej w wojnie z Ukrainą – podkreślił senator.

Jego zdaniem, jeśli doszłoby do “zaognienia sytuacji politycznej w północnej Afryce, byłaby to katastrofa dla Europy i przede wszystkim dla Włoch, które są na pierwszej linii na Morzu Śródziemnym”.

– To nie może być tylko włoski problem ani nawet europejski. Nadszedł czas, by zaangażować także Sojusz Północnoatlantycki – stwierdził włoski senator.

W jego ocenie potrzebny jest natychmiastowy plan, który z jednej strony ustabilizuje sytuację geopolityczną w Afryce, a z drugiej przewidywać będzie patrole na Morzu Śródziemnym i “zablokowanie podróży”.

Kwestia migracji była tematem narady ministrów z rządu Giorgii Meloni i przedstawicieli włoskich służb.

Od połowy 2021 r. białoruskie władze swoimi działaniami doprowadziły do kryzysu na granicy białorusko-polskiej. W porozumieniu z administracją prezydenta Białorusi migranci z Bliskiego Wschodu przybywali do Mińska samolotami, skąd byli dowożeni do granicy. Na skutek jej zablokowania przez polskie służby, 15 listopada 2021 r. białoruskie władze umożliwiły zorganizowany szturm przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej, który skończył się jednak niepowodzeniem. Przybysze zostali odesłani do domów. Do dziś już na mniejszą skalę trwa proceder przerzutu migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu, w którym nadal biorą udział białoruskie służby.

 

jb/belsat.eu wg PAP
Zdjęcie: Belsat.eu
Źródło:https://belsat.eu/pl/news/14-03-2023-wloskie-wladze-ostrzegaja-rosja-tworzy-prawdziwa-bombe-migracyjna-to-zemsta-za-pomoc-ukrainie

 

Polecane wiadomości

Skip to content