21.1 C
Warszawa
22 lipca, 2024, 09:19
MigranciwPolsce.pl

Wołyń. Ukraiński żołnierz spoczął pod flagami Ukrainy i Polski

Jak informuje Belsat starszy żołnierz Bohdan Szczerbyk ze wsi Usicze na Wołyniu zginął 14 września 2022 r. broniąc niepodległości Ukrainy. Na jego grobie umieszczono dwie flagi: ukraińską i polską. Teraz jego historię opisuje Monitor Wołyński.

26-letni Bohdan Szczerbyk przez lata mieszkał i pracował w Polsce. Wcześniej odbył zasadniczą służbę wojskową w ukraińskiej armii. Gdy tylko zaczęła się rosyjska inwazja na pełną skalę na Ukrainę, wrócił do domu i zaciągnął się do wojska. Zginął we wrześniu.

Bohdan Szczerbyk, zdj.: Monitor Wołyński

Bohdan Szczerbyk, zdj.: Monitor Wołyński

Ałła Rewucka z Torczyńskiej Hromady powiedziała Monitorowi Wołyńskiemu, że flaga Polski została umieszczona na prośbę Szczerbyka.

– W jednym z sms-ów Bohdan poprosił mamę o to, żeby, jeśli umrze, na jego grobie umieszczono flagi Ukrainy i Polski. Jego wola została spełniona – zaznaczyła.

W wysłanym w maju SMS napisał, że na polskiej fladze powinien się znaleźć napis “Wszystko dobrze”.

– Zawsze mówił: “Wszystko dobrze”. Dbał o mnie. Jak mi teraz brakuje tego “Wszystko dobrze, mamo” – mówi jego matka Nela Samczuk.

Znajoma Bohdana, Kateryna Burdak opowiada, że jego bliscy udzielają ogromnego wsparcia wojsku.

– Dużo wszystkiego kupują dla żołnierzy i przesiedleńców zarówno za własne pieniądze, jak i za środki przekazywane przez Polaków. Ciągle coś przekazują. Na przykład niedawno szukaliśmy busa, żeby przywieźć do Ukrainy uzbieraną przez nich pomoc – dodaje.

Tablica upamiętniająca Bohdana Szczerbyka w Usiczach, zdj.: Monitor Wołyński

Tablica upamiętniająca Bohdana Szczerbyka w Usiczach, zdj.: Monitor Wołyński

Matka Bohdana, Nela potwierdza, że rzeczywiście organizuje pomoc i przekazuje ją na Ukrainę. I chce wyrazić wdzięczność wszystkim Polakom, którzy wspierają Ukrainę.

pp/belsat.eu wg Monitor Wołyński

Zdjęcie: Belsat.eu/ Mogiła Bohdana Szczerbyka, zdj.: Monitor Wołyński

Źródło: https://belsat.eu/pl/news/01-03-2023-wolyn-ukrainski-zolnierz-spoczal-pod-flagami-ukrainy-i-polski

 

 

Polecane wiadomości

Skip to content