7.8 C
Warszawa
16 kwietnia, 2024, 08:56
MigranciwPolsce.pl
Belsat

“Zjednoczenie z Polakami to gwarancja rozwoju”. Ukraina chce wprowadzić matury z polskiego

Jak informuje Belsat ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk przewodniczyła dziś naradzie rządowej poświęconej możliwościom otrzymania wykształcenia przez Ukraińców w Polsce i Polaków na Ukrainie. Poinformowała, że strona polska gotowa jest wprowadzić w swoich szkołach nauczanie języka ukraińskiego jako obcego.

W naradzie uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Oświaty i Nauki oraz Ukraińskiego Centrum Oceniania Jakości Oświaty (odpowiednika polskiej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej). Urzędnicy dyskutowali o konieczności zacieśnienia współpracy oświatowej z państwami europejskimi, a przede wszystkim Polską. Chodzi przede wszystkim o włączenie języka polskiego do spisu przedmiotów zdawanych w ramach ukraińskich egzaminów maturalnych.

– Zjednoczenie z Polakami to gwarancja stałego rozwoju i bezpieczeństwa. Oświata i język to główne narzędzia, od których zaczyna się takie zjednoczenie – powiedziała wicepremier Iryna Wereszczuk.

– Musimy przejść do konkretnych działań, by integrować się z przestrzenią europejską. Pierwszym krokiem jest nauczenie się języków sąsiadów. I ten krok powinien być obopólny: Polacy są gotowi włączyć język ukraiński jako obcy do spisu przedmiotów szkolnych. Z kolei strona ukraińska ma opracować strategię pisania egzaminów maturalnych z języka polskiego. I jeśli w tym celu potrzebne są zmiany ustawowe, trzeba rozpocząć ten proces już dziś – dodała.

Ministerstwo Edukacji i Nauki Ukrainy poinformowało wicepremier, że polskie szkoły średnie i uniwersytety uznają ukraińskie egzaminy (odpowiednio po ukończeniu IX klasy i maturę) podczas rekrutacji.

Obecnie ukraiński resort oświaty pracuje nad algorytmem przeliczania wyników polskiej matury podczas aplikacji na ukraińskie uniwersytety.

Wereszczuk oświadczyła też, że rząd ma poprzeć złożony w parlamencie projekt ustawy nr 8228-1 o ułatwieniu Polakom wstępu na ukraińskie uczelnie i analogicznych uproszczeniach dla ukraińskiej młodzieży w Polsce.

– Strona ukraińska jest otwarta na współpracę z Polską na wszystkich poziomach, w celu zapewnienia naszej młodzieży dostępu do europejskiej oświaty na wysokim poziomie – podsumowała Iryna Wereszczuk.

Nowy rok szkolny w polskich placówkach oświatowych rozpoczęło około 200 tysięcy uczniów z Ukrainy – podał w październiku wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski. Zmniejszyła się przy tym ilość dzieci, które uczą się języka polskiego w oddziałach przygotowawczych. W szkołach podstawowych uczęszcza do nich już niespełna 8 proc. dzieci, jednak w szkołach średnich wciąż jest to około 50 proc. (w poprzednim roku szkolnym ponad 75 proc.).

Źródło: https://belsat.eu/

pj/belsat.eu

 

Polecane wiadomości

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale w każdej chwili możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej