19.1 C
Warszawa
30 września, 2023, 18:39
MigranciwPolsce.pl
Carits

Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzimy codziennie

Przez cały rok Caritas Polska prowadzi programy senioralne, takie jak „Na codzienne zakupy”, które docierają do tysięcy ubogich i potrzebujących osób starszych. Organizacja nieustannie aktywizuje seniorów i zachęca do traktowania ich z szacunkiem i życzliwością. W 2023 roku wśród podopiecznych Caritas są także seniorzy z ogarniętej wojną Ukrainy.

— Dla mnie wielką radością jest to, że wnuki o mnie pamiętają, że zostałam zaproszona do przybranej wnuczki Martuni z Ukrainy na jej występy w przedszkolu — mówi Jagoda, podopieczna Caritas Polska. — Dorosły wnuk zaprosił mnie na obiad, opowiada mi o wydarzeniach ze swojego życia. Mam nadzieję, że w Dzień Babci też tak będzie. Zawsze dziękuję Panu Bogu za to, że dał mi doczekać następnego roku, cieszyć się i uśmiechać.

— Mój wnuk jest bardzo oddany i życzliwy. Kiedy znalazłam się w szpitalu, potrafił w nocy wziąć samochód rodziców i przyjechać do szpitala. Dla mnie było to zaskoczenie, że w ogóle został wpuszczony. Powiedział ochroniarzowi, że tak babcię kocha, że postanowił natychmiast przyjechać. Nie zapomnę do końca życia, jakim sercem mnie obdarzył. Wrażliwość międzypokoleniowa uczy odpowiedzialności — zauważa Jagoda.

Pomoc dla seniorów i pomoc od seniorów

— Wsparcie dla seniorów to jeden z priorytetów Caritas Polska. Oferujemy pomoc materialną, taką jak ogromny program „Na codzienne zakupy”, który obejmuje 11 tysięcy osób — mówi Monika Figiel, specjalista ds. programów senioralnych. — Senior dostaje kartę do sklepu Biedronka, ma do wydania 160 złotych miesięcznie przez 10 miesięcy. Prowadzimy ten program wraz z Fundacją Biedronki już piąty rok i wkrótce rozpocznie się szósta edycja.

— Zajmujemy się też dowożeniem obiadów do seniorów, którzy nie wychodzą już z domów, przekazujemy im paczki z okazji różnych świąt. Są też inne formy doraźnej pomocy materialnej, jak wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego — dodaje Monika Figiel.

Wielu seniorów angażuje się w działalność Caritas także jako wolontariusze. To oni najwięcej wiedzą o potrzebach osób starszych, a z pracownikami Caritas dzielą się doświadczeniem. — Mamy 4,5 tysiąca wolontariuszy w programie „Na codzienne zakupy”, w większości
są to seniorzy. Organizujemy zajęcia zachęcające ich do aktywności. Chodzi o to, by seniorzy jak najdłużej byli samodzielni i mogli nawiązywać relacje. Tak duża skala programów jest możliwa dzięki współpracy z 46 Caritas diecezjalnymi — zaznacza Monika Figiel.

W całej Polsce Caritas diecezjalne prowadzą domy pomocy społecznej, kluby seniora, świetlice parafialne, w których osoby starsze mogą się spotykać, nawiązywać znajomości, brać udział w wolontariacie i wydarzeniach kulturalnych. — Seniorzy są naszą przyszłością. Wielu z nas
za chwilę będzie miało 60 lat i więcej. Będziemy mieć coraz więcej seniorów — mówi Monika Figiel. — W Caritas Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzimy codziennie. Angażujemy osoby starsze raz, dwa razy w tygodniu, odwiedzamy je, robimy drobne niespodzianki. W tym roku w Warszawie zaprosimy podopiecznych do kina.

Integracja gości z Ukrainy

— Nasi seniorzy często mają rodziny, które pozostały na Ukrainie. Organizujemy specjalne grupy, w których spotykają się ze sobą nawzajem, a także z Polakami — mówi Renata Makuch z Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Polska w Warszawie. — Niedawno organizowaliśmy wigilię prawosławną, a już niebawem Dzień Babci i Dzień Dziadka.

— Zaplanowaliśmy spotkanie, by porozmawiać z ukraińskimi seniorami o ich obecnej sytuacji w Polsce oraz o sytuacji ich dzieci i wnuków. Damy im szansę, by wyrzucili z siebie emocje: radość z kontaktu z bliskimi i smutek z powodu rozłąki. Planujemy warsztat, w ramach którego dzieci własnoręcznie wykonają pocztówki, a potem wręczą te prezenty swoim dziadkom. Chcemy dać możliwość integracji seniorom, zwrócić na nich szczególną uwagę i okazywać im szacunek w społeczeństwie — podkreśla Renata Makuch.

Historia Walentyny, seniorki z Charkowa

— Dnia Babci ani Dnia Dziadka na Ukrainie do tej pory nie było, po prostu wiedzieliśmy, że są dziadkowie i babcie, wysyłaliśmy sobie nawzajem pocztówki przez internet — mówi Walentyna, która po wybuchu wojny przyjechała do Warszawy z Charkowa. — Gdy wylatują pociski, nasza obrona powietrzna po prostu nie nadąża z ich przechwyceniem. Charków bardzo cierpi z powodu ataków wroga.

– Synowie zaprowadzili mnie do pociągu, mówili: „mamo, będziemy tutaj, a ty jedź”. Pojechałam sama do Warszawy. Tutaj oczywiście nie znałam nikogo, nie miałam łączności
z bliskimi – opowiada Walentyna. – Wolontariusze otoczyli nas troską i karmili na każdym kroku. Nie mogliśmy już więcej jeść, a oni nadal proponowali herbatę i gorącą kawę!

Walentyna zaangażowała się w wolontariat w Caritas Polska. Obecnie przewodzi grupie wolontariuszek-seniorek z Ukrainy. — Spotkania seniorów w Caritas wiele dla nas znaczą. Pomagamy sobie nawzajem, aby nie popaść w przygnębienie, nie płakać, nie rozpaczać — podkreśla kobieta.

— Kocham moją ojczyznę, kocham Ukrainę. Polska zrobiła dla mnie osobiście i dla nas wszystkich bardzo wiele. Dlatego nie boję się powiedzieć, że to nasza druga ojczyzna — mówi Walentyna.

W Dzień Babci i Dzień Dziadka szczególnie warto odwiedzić najstarsze osoby z naszych rodzin, rozmawiać z nimi, dzielić się ciepłem. Caritas Polska zachęca do dostrzegania także tych seniorów, którzy w Polsce są gośćmi, a swoje domy pozostawili nierzadko tysiąc kilometrów stąd, na linii frontu.

Więcej o działaniach Caritas Polska dla seniorów:

programy senioralne caritas.pl/seniorzy
program „Na codzienne zakupy” karta.caritas.pl

Źródło: https://caritas.pl/

Zapraszamy do wsparcia CARITAS POLSKA 🙂

Polecane wiadomości

Światowy Dzień Walki z Marnowaniem Jedzenia za nami, ale jego przesłanie pozost…

CARITAS

UWAGA: KONKURS POKAŻ, JAK ZAMIENIASZ MARNOWANIE NA POMAGANIE…

CARITAS

Nasza pomoc dociera również do Etiopii Dzięki Waszym wpłatom możemy sfinansować…

Redemptoris Missio

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej