18.3 C
Warszawa
27 lipca, 2024, 08:56
MigranciwPolsce.pl
warszawa-zamek

55 tysięcy beneficjentów. Podsumowanie pomocy Caritas Archidiecezji Warszawskiej w 2022 roku

W 2022 roku z pomocy Caritas Archidiecezji Warszawskiej skorzystało ponad 55 tysięcy osób, w tym 35 tysięcy uciekających przed wojną na Ukrainie.

W dniu wybuchu wojny Caritas AW otoczyła opieką rodziny naszych pracowników z Ukrainy (ponad 40 zatrudnionych osób), a następnie zorganizowaliśmy biuro obsługi dla uchodźców przybywających do Warszawy — mówi ks. Zbigniew Zembrzuski, dyrektor Caritas AW. — Przez trzy miesiące pomagaliśmy w zakwaterowaniu tych osób, dostarczaliśmy żywność i wodę do punktów recepcyjnych, przyjmowaliśmy duże transporty z pomocą humanitarną z zagranicy, wysyłaliśmy mniejsze samochody bezpośrednio do Ukrainy oraz otworzyliśmy czynny 7 dni w tygodniu magazyn zaopatrujący uchodźców w podstawowe produkty.

— Pomoc Ukrainie w 2022 roku stała się priorytetem, ale to nie oznacza, że nasze dotychczasowe działania zostały ograniczone. Nadal leczymy ciężko chorych pacjentów w hospicjach i zakładach leczniczo-opiekuńczych, a w schroniskach zapewniamy całodobowe zamieszkanie, wyżywienie, pomoc socjalną, terapeutyczną, psychologiczną i prawną osobom zagrożonym bezdomnością. W ramach streetworkingu niesiemy pomoc medyczną osobom w kryzysie bezdomności. Prowadzimy terapię uzależnień i wdrażamy nowy program Erasmus + „Towarzysz Podróży”. Od wielu lat pomagamy dzieciom w świetlicach socjoterapeutycznych i wspieramy młode talenty w ramach programu Skrzydła — dodaje Zembrzuski.

Z pomocy pracowników i wolontariuszy warszawskiej Caritas w minionym roku skorzystało: 880 chorych

W stacjonarnych placówkach Caritas AW leczyliśmy łącznie 415 pacjentów: 208 w zakładzie opiekuńczo-leczniczym i 207 w hospicjum.

Hospicja domowe w Błoniu i Grójcu sprawowały opiekę medyczną nad 465 pacjentami w miejscu ich zamieszkania na terenie powiatów: grodziskiego, grójeckiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawskiego – zachodniego oraz w niektórych dzielnicach Warszawy.

340 dzieci

W pięciu specjalistycznych placówkach wsparcia dziennego (świetlicach socjoterapeutycznych) w dzielnicach Ochota, Ursynów i Wola 270 dzieci uczestniczyło w zajęciach wychowawczych i edukacyjnych pod opieką specjalistów.

70 dzieci w ramach programu Skrzydła skorzystało z pomocy stypendialnej przeznaczonej na zakup niezbędnych sprzętów (m.in. potrzebnych w nauce zdalnej) i opłaty za zajęcia dodatkowe.

539 bezdomnych

497 kobiet i mężczyzn znalazło dach nad głową w dwóch warszawskich schroniskach oraz otrzymało całodzienne wyżywienie, pomoc socjalną, psychologiczną, terapeutyczną i prawną.

42 osobom udzielono pomocy w usamodzielnieniu – znalezieniu mieszkania i stałego źródła utrzymania.

W schroniskach wykonano ponad 10 tysięcy zabiegów higieniczno-medycznych, udzielono porad psychologicznych i terapeutycznych. Ponadto w jadłodajni wydano 37 640 ciepłych posiłków, 7 283 osoby skorzystały z kąpieli i wymiany bielizny oraz odzieży. Dodatkowo obsłużono 80 osób (kąpiel, wymiana bielizny i odzieży, zabiegi higieniczne) przywiezionych przez służby porządkowe z m.st. Warszawy.

W ramach tzw. streetworkingu medycznego na terenie Warszawy (Dworzec Zachodni, stacja Metro Centrum oraz inne miejsca niemieszkalne) wykonano 176 patroli medycznych w składzie: karetka pogotowia z zespołem ratowników i lekarzem. Przewoziliśmy bezdomnych w stanach zagrażających życiu i zdrowiu do szpitali i innych placówek na terenie
Warszawy.

35 tysięcy uchodźców z Ukrainy

500 osobom pomogliśmy w znalezieniu zakwaterowania w mieszkaniach prywatnych oraz budynkach Caritas AW.

31 tysięcy osób skorzystało z pomocy magazynu Caritas AW przy ul. Wolskiej: bezpłatnie rozdawaliśmy żywność, odzież, produkty higieniczne i artykuły chemii gospodarczej.

Przyjęliśmy 15 transportów z pomocą humanitarną z Wielkiej Brytanii, Francji, Luksemburga, USA i Niemiec.

Wysłaliśmy lub włączyliśmy się w organizację 40 transportów z pomocą humanitarną na Ukrainę. Pomoc Caritas AW dotarła między innymi do: Drohobycza, Lwowa, Tarnopola, Równego, Żytomierza i Kijowa.

1000 rodzin skorzystało z kart i kodów zakupowych Biedronki dystrybuowanych przez Caritas AW we współpracy z Fundacją Biedronka.

Zakupiliśmy leki dla 100 uchodźców we współpracy z Warszawskim Centrum Pomocy Rodzinie.

24 kwietnia 2022 roku, w Wielkanoc kościołów wschodnich, Caritas AW włączyła się w inicjatywę Polskiego Holdingu Hotelowego zorganizowania śniadania świątecznego w 28 hotelach w całej Polsce dla 7 tysięcy osób (w tym 4 tysięcy na terenie Warszawy).

Caritas AW współfinansowała śniadanie dla 5 tysięcy uchodźców przebywających na terenie Hal Targowych w Nadarzynie, zorganizowane przez Ptak Warsaw Expo, oraz śniadanie w Łomiankach.

Inni potrzebujący

W okresie zimowym udzieliliśmy około 4000 interwencyjnych noclegów.

Blisko 2 tysiące osób otrzymały pomoc indywidualną, w tym 520 w zakupie leków, sprzętu rehabilitacyjnego i AGD. Dofinansowane zostały turnusy rehabilitacyjne, leczenie specjalistyczne, zakupy dla poszkodowanych w wyniku zdarzeń losowych. 327 seniorów otrzymało pomoc w postaci darmowych obiadów oraz comiesięcznych kart zakupowych. Około 1100 osób (mieszkańców Woli) w ramach projektu „Czystość każdego dnia” otrzymało pomoc rzeczową w postaci artykułów chemii gospodarczej, kosmetyków, odzieży i obuwia.

Ponadto kilkanaście tysięcy osób otrzymało pomoc i wsparcie w parafiach archidiecezji warszawskiej. Parafialne Zespoły Caritas przekazywały potrzebującym artykuły spożywcze, leki oraz paczki świąteczne.

Dziękujemy serdecznie wszystkim darczyńcom i wolontariuszom.

Fot. Bartłomiej Pulcyn

Źródło: https://caritas.pl/

Zapraszamy do wsparcia CARITAS POLSKA 🙂

Polecane wiadomości

Skip to content