1 C
Warszawa
24 listopada, 2024, 14:42
MigranciwPolsce.pl
paczka-dla-ukrainy

II edycja akcji Paczka dla Ukrainy

Mieszkańcy Ukrainy żyją w ciągłym zagrożeniu. Boją się już nie tylko o życie, ale także o to, skąd wziąć środki na odbudowę zniszczonego domu czy podstawowe zakupy. Z pomocą przychodzi Caritas Polska, która kontynuuje II edycję akcji Paczka dla Ukrainy.

Zapoczątkowana w sierpniu druga edycja akcji Paczka dla Ukrainy jest kontynuacją pomocy rzeczowej, którą Caritas Polska i Caritas diecezjalne prowadzą od początku konfliktu. Obecnie jest to pomoc usystematyzowana, z dobrym zapleczem magazynowym, angażująca darczyńców indywidualnych i biznesowych.

Dla rodzin, seniorów, samotnych matek

— Weszliśmy na o wiele wyższy poziom logistyki. Ułożyliśmy tą pracę tak, że każdego dnia jesteśmy w stanie załadować i rozładować ponad 30 tirów — mówi Jacek jęczmionka, koordynator wysyłki pomocy humanitarnej na Ukrainę w Caritas Archidiecezji Lubelskiej. — Zachęcam wszystkich, by włączali się w pomoc Ukrainie, bo wszystkie narzędzia, które są potrzebne do tego, aby przetransportować tą pomoc, są gotowe. Czekamy na wasze wsparcie. Jeśli chodzi o Paczkę dla Ukrainy to udało nam się przeorganizować pracę pod tą akcję i dzięki temu pakowanie paczek jest bardzo sprawne. Czego nam potrzeba? Najbardziej tego, żeby ludzie otworzyli swoje serca, by dalej pomagać Ukrainie. Każdy dar trafia do konkretnej osoby, a zapotrzebowanie jest coraz większe, szczególnie że zbliża się zima. Ukraińska ofensywa idzie naprzód, odbijane są wioski, gdzie są ludzie, którzy od dawna nie otrzymali żadnej pomocy — tłumaczy pan Jacek.

Udzielana mieszkańcom Ukrainy pomoc w ramach akcji Paczka dla Ukrainy z założenia jest pomocą rzeczową. Kierowana jest głównie do rodzin wielodzietnych, rodzin, których ojcowie walczą lub zginęli podczas wojny, do osób starszych, chorych i niepełnosprawnych oraz matek samotnie wychowujących dzieci. Ma ona za zadanie zabezpieczyć podstawowe potrzeby rodzin, dlatego każda paczka zawiera żywność i artykuły higieniczno-kosmetyczne. Artykuły te dla wielu osób są niemal nieosiągalne ze względu na coraz poważniejsze braki w sklepach, bezrobocie i rosnące ceny.



Tylko i aż 15 kilogramów pomocy

Pomoc żywnościowa to dla ukraińskich rodzin ogromne wsparcie, ponieważ w ocalałych sklepach stale brakuje podstawowych produktów, a inflacja sprawia, że siła nabywcza hrywny szybko spada. Na domiar złego we znaki daje się bezrobocie. Paczka, jaką każdy może przygotować w ramach akcji, jest tak pomyślana, by niewielkiej rodzinie starczyła na co najmniej tydzień. Na stronie cartitas.pl/paczkadlaukrainy opublikowana została lista sugerowanych produktów. Są to produkty z 4 kategorii, które powinny znaleźć się w paczce:

  • żywność z długim terminem ważności (np. makaron, ryż, konserwy, dania gotowe)
  • kawa, herbata, cukier
  • artykuły higieniczne i kosmetyczne (np. papier toaletowy, mydło, pasta do zębów, plastry opatrunkowe)
  • słodycze.

Jak włączyć się w akcję? Należy najpierw sprawdzić, czy diecezja, do której się należy, włączyła się w akcję – listę tę publikujemy na stronie cartitas.pl/paczkadlaukrainy. Następnie należy udać się do najbliższej parafii i pobrać karton dedykowany akcji. Jeśli dana parafia nie bierze udziału w akcji, zostaniemy skierowani do innej parafii. Dedykowany akcji karton (lub własny o wymiarach zbliżonych do 41x38x64 cm) trzeba wypełnić produktami z listy. Miłym akcentem będzie włożenie do środka listu ze słowami wsparcia dla rodziny na Ukrainie, która otrzyma paczkę. Paczka powinna ważyć ok. 15 kg. Przygotowaną paczkę przynosimy do parafii, z której wzięliśmy karton. I to wszystko. Dokładną instrukcję przygotowania paczki można pobrać ze strony cartitas.pl/paczkadlaukrainy.

Do włączania się do akcji zaproszeni są także darczyńcy biznesowi, którzy chcieliby przygotować paczki w ramach wolontariatu pracowniczego. Szczegóły publikujemy na stronie caritas.pl/projekty/paczka-dla-ukrainy-darczyncy-biznesowi.

Jeśli jesteś darczyńcą indywidualnym i chcesz włączyć się w akcję Paczka dla Ukrainy, wejdź na stronę caritas.pl/paczkadlaukrainy. Tu znajdziesz potrzebne informacje, w tym instrukcję ułatwiającą włączenie się w akcję, listę produktów rekomendowanych do paczki, naklejkę na własny karton i list po ukraińsku.

Jeśli jesteś darczyńcą biznesowym i chcesz przekazać paczki przygotowane w ramach wolontariatu pracowniczego, wejdź na stronę caritas.pl/projekty/paczka-dla-ukrainy-darczyncy-biznesowi i skontaktuj się z Caritas Polska: dtutak@caritas.org.pl

[mkd_separator type=”full-width”]

Wspieraj Caritas przez https://caritas.pl

źródło: https://caritas.pl

Polecane wiadomości