👨🦱 Małoletni migranci(-tki) bez opieki w Polsce to temat, który nie istnieje w debacie publicznej. Podobnie jak system wsparcia niepełnoletnich migrantów(-tek) bez opieki tzw. kuratela – który praktycznie nie działa.
❌ Dzieci i nastolatki czekają bardzo długo na wyznaczenia kuratora lub kuratorki. Osoby, które pełnią tę funkcję nie zawsze są do niej odpowiednio przygotowane lub nie posiadają odpowiednich kompetencji. Placówki opiekuńczo-wychowawczych w Polsce są stale przepełnione – co jest ogromnym problemem systemowym. Dzieci trafiają więc do miejsc, które nie są to tego kompletnie przygotowane.
Szukając sposobów na wsparcie młodych uchodźców i uchodźczyń oraz zmianę systemu tworzymy lub uczestniczymy w projektach, które mają na celu poprawę systemu kurateli.
Tym razem w ramach projektu Guard-Up spotkaliśmy się z innymi organizacjami z krajów UE zajmującymi się wspieraniem małoletnich migrantów(-tek) bez opieki. Mimo, że jako kraje wspólnoty, teoretycznie, obowiązuje nas ten sam zbiór praw i obowiązków – w praktyce – rozwiązania mające na celu ochronę praw człowieka wyglądają zupełnie inaczej.
– W Atenach mieliśmy okazję odwiedzić ośrodki recepcyjne dla małoletnich cudzoziemców bez opieki, wysłuchać prezentacji na temat nowowdrożonego systemu kurateli i porozmawiać z urzędnikami prowadzącymi postępowania o ochronę międzynarodową dla osób wrażliwych. Grecja stworzyła spójny system, w którym wszystkie potrzeby dziecka mają być zaopiekowane przez wykwalifikowane do tego osoby. Choć nie jest pozbawiony mankamentów, to możemy czerpać z tego doświadczenia, usprawniając nasz krajowy system, który na wielu polach zawodzi i nie odpowiada na potrzeby małoletnich cudzoziemców w Polsce – wspomina Kornelia Trubiłowicz, prawniczka z naszego stowarzyszenia, uczestnicząca w wizycie studyjnej.
🙌🏽 W Grecji, Kornelia miała też przyjemność poznać – dziś już młodych dorosłych – którzy przybyli do Grecji jako małoletni migranci bez opieki – a dziś pracują dla greckiego Ministerstwa ds. Migracji i Azylu, jako mentorzy dla małoletnich bez opieki, którzy dopiero przybywają do Grecji.
Mamy nadzieję, że kiedyś uda nam się wdrożyć podobne (a może nawet lepsze, bo przecież możemy uczyć się na błędach kolegów i koleżanek) rozwiązania w Polsce.
Dziękujemy gospodarzom spotkania Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής / University of West Attica oraz naszym organizacjom partnerskim z Cypru Hope For Children CRC Policy Center, Włoch (COSPE onlus), Holandii (Nidos), Belgii (Missing Children Europe) i Chorwacji (Centar za nestalu i zlostavljanu djecu)
#GuardUpProject #unaccompaniedminors #migrantchildren #guardianship #protection
Żródło materiału: Stowarzyszenie Interwencji Prawnej