15.2 C
Warszawa
23 czerwca, 2024, 04:16
MigranciwPolsce.pl
serce-bez-granic

Warszawa. Dużo ciepła na Chłodnej

Centrum Wolontariatu Caritas Polska przy ul. Chłodnej 25 w Warszawie stało się drugim domem dla wolontariuszy, osób z Polski i Ukrainy, które regularnie je odwiedzają, a także miejscem tętniącym życiem, zapewniającym komfort i bezpieczeństwo.

W centrum naszych działań jest relacja z drugim człowiekiem – towarzyszenie i pomoc osobom w potrzebie, ale także rozwój osób aktywnie wspierających wolontariat. To właśnie na Chłodnej od ponad pół roku spotykamy się cyklicznie przy okazji wydarzeń, które są organizowane przez wolontariuszy. Począwszy od pierwszych chwil, czyli wyremontowania wnętrz przy wsparciu wolontariuszy, po wydarzenia artystyczne i spotkania integracyjne, Chłodna jest miejscem otwartym dla każdego. Spotkaliśmy się przy muzyce uwielbienia oraz wspólnym stole eucharystycznym wzmacniając aspekt duchowy naszego wolontariatu.

Aktywnie i twórczo
W kwietniu miało miejsce spotkanie z prezydentem Niemiec. W jego trakcie wolontariusze Caritas Polska podzielili się swoimi doświadczeniami z pomocy na granicy polsko-ukraińskiej oraz z Namiotu Nadziei przy dworcu Warszawa Wschodnia. W maju gościliśmy finalistki Miss Polonia 2022. Wolontariusze i uczestniczki finałowego konkursu spędzili wspólny czas przy zabawie z dziećmi z Ukrainy. Podczas tego spotkania przygotowywane były paczki dla Ukrainy. Również w maju odwiedzili nas na Chłodnej seniorzy. Przy kawie i herbacie opowiedzieliśmy im o naszych działaniach. Do dziś zdarza się, że seniorzy przechodząc obok zaglądają z wizytą.

Przestrzeń na Chłodnej dostosowywana jest do różnorodnych potrzeb. Pod koniec maja stworzyliśmy małą galerię sztuki. Przyjechała do nas Paulina Gołoś ze swoją wystawą zatytułowaną „Prosimy zachować potrzebną bliskość”. Na wernisażu gościliśmy wiele osób z Polski i Ukrainy. Otwarcie wystawy poprzedzone było warsztatami ze wspólnego wyplatania dywanów. Dzieła sztuki upiększały wnętrze Centrum przez prawie miesiąc zachęcając do odwiedzin wielu ludzi z zewnątrz, którzy dzięki dużym witrynom zauważali wystawę i przychodzili ją oglądać.

Zapraszamy w każdą środę
Na nasze cykliczne spotkania, w każdą środę, przychodzą wolontariusze oraz inne zainteresowane naszą działalnością osoby z Polski i Ukrainy. Od wielu miesięcy tworzymy stałą grupę, ale jest nam niezmiernie miło, że na każdym spotkaniu widzimy nowe twarze. Wolontariat w Centrum udowadnia, że nie są ważne wiek, płeć, ani to, czym zajmujemy się w życiu zawodowym, kiedy łączą nas chęć działania, niezgoda na cierpienie i poczucie dobrze spędzonego z innymi ludźmi czasu. W naszej grupie są emeryci, pracownicy korpo, studenci, uczniowie.

Spotykamy się przy grach planszowych, na warsztatach plastycznych, organizujemy seanse filmowe, grupy wsparcia dla kobiet i wiele różnych aktywności, które rozwijają wolontariat. Dzięki dobrej lokalizacji każdy bez problemu do nas trafia i jesteśmy w stanie organizować wiele spontanicznych akcji wolontariackich.

Chłodna to miejsce otwarte na każdego, nawet na zwierzaki. Na wielu spotkaniach gościmy pieska, który przychodzi ze swoją właścicielką i dzielnie nam towarzyszy.

Jeżeli wyrażasz chęć i czujesz potrzebę współtworzenia wolontariatu – czuj się zaproszony! Spotykamy się w każdą środę o godzinie 19 przy Chłodnej 25. Jeśli masz zwierzaka i nie ma kto się nim zaopiekować, nie martw się. Śmiało weź go ze sobą!

Opr. Hubert Kasprzak

Wspieraj Caritas przez https://caritas.pl

źródło: https://caritas.pl

Polecane wiadomości

Skip to content