18 C
Warszawa
26 maja, 2024, 01:26
MigranciwPolsce.pl
Wizyta-dyrektora-Caritas-Polska-w-Opolu

Wizyta dyrektora Caritas Polska w Opolu

Ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, złożył z poniedziałku na wtorek (27/28 czerwca br.) 24-godzinną wizytę roboczą w centrali Caritas Diecezji Opolskiej. Początek wizyty zbiegł się z cotygodniowym wydawaniem paczek dla około trzystu uchodźców z Ukrainy.

Wszyscy pracownicy centrali, w liczbie dziesięciu osób, zajmowali się pomocą dla Ukraińców. Po krótkich rozmowach z gośćmi z Ukrainy, dyrektor Iżycki w towarzystwie dyrektora opolskiej Caritas, udał się do Stacji Opieki Caritas w Dobrzeniu Wielkim. Placówka jest pierwszą, kościelną, niepubliczną praktyką pielęgniarstwa środowiskowego w Polsce i „matką” wszystkich Stacji Opieki Caritas w kraju. Pomimo, że koniunktura na domową opiekę pielęgniarską stale rośnie, diecezja opolska jest jedyną diecezją w kraju, w której sieć Stacji Opieki Caritas pokrywa cały jej teren.

W odległości 7 kilometrów od Dobrzenia Wielkiego, w miejscowości St. Siołkowice, od 20 lat działają hospicjum stacjonarne im. św. Franciszka oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej. Dyrektorzy spotkali się z personelem placówek oraz podopiecznymi. Po powrocie do Opola ks. Iżycki udzielił wywiadu dziennikarce diecezjalnego Radia Doxa. Przedstawił działania Caritas w związku z wojną w Ukrainie. Poinformował, że od początku agresji na Ukrainę, Caritas Polska przeznaczyła na wsparcie naszych wschodnich sąsiadów prawie ćwierć miliarda złotych. Nie zaprzestając pomocy doraźnej, Caritas przechodzi do form wsparcia systemowego za pomocą diecezjalnych centrów dla uchodźców i migrantów.

Tego samego dnia, po południu, dyr. Caritas Polska odwiedził Centrum Rehabilitacji dla Dzieci w Opolu przy ul. Mickiewicza 5. Centrum należy do najważniejszych miejsc na medycznej mapie Opolszczyzny, świadcząc pomoc dla ok. 1100 dzieci w wieku od 1 miesiąca do 18. roku życia.

Ostatnim punktem wizyty było spotkanie z biskupem opolskim Andrzejem Czają w Kurii Biskupiej. Ordynariusz opolski zauważył, że wizyta dyrektora Caritas Polska przypada w dzień złotego jubileuszu ustanowienia diecezji opolskiej. W tym czasie posługa charytatywna w diecezji została reaktywowana i odgrywa dużą rolę. Po okresie pandemii i w trakcie wojny w Ukrainie, szczególnie wzrasta zapotrzebowanie na uczynki miłosierdzia względem ducha – zaznaczył hierarcha.

Caritas Diecezji Opolskiej czuje się zaszczycona obecnością dyrektora Caritas Polska i z okazji wyboru na drugą 5-letnią kadencję, składa życzenia mocy i mądrości Ducha Świętego w rozpoznawaniu znaków czasu i koordynowaniu posługi charytatywnej w ojczyźnie.

opr. ks. dr Arnold Drechsler
dyr. Caritas Diecezji Opolskiej

Wspieraj Caritas przez https://caritas.pl

źródło: https://caritas.pl

Polecane wiadomości

Skip to content