-1 C
Warszawa
22 stycznia, 2025, 22:59
MigranciwPolsce.pl
#ŁączyNasPamięć
Warto pamiętać że Romowie  jak i inne narodowości również byli ofiarami w Getta w Po…

#ŁączyNasPamięć Warto pamiętać że Romowie jak i inne narodowości również byli ofiarami w Getta w Po…


#ŁączyNasPamięć
‼️Warto pamiętać że Romowie jak i inne narodowości również byli ofiarami w Getta w Polsce :

🔹Łodzi, Krakowie, Białymstoku,Lublinie, Kownie, Częstochowie .
W Getcie Warszawskim
🔸Pierwszymi, którzy „zawitali” w getcie warszawskim byli Romowie polscy, z Generalnego Gubernatorstwa w ogóle, szczególnie zaś z okręgu warszawskiego. Kolejni na pewno pochodzili z Niemiec, Austrii i Czech, oraz z Rumunii, Bułgarii i Węgier.

🔸pierwszych tygodniach szacunkowe dane dotyczące obecności Romów w getcie mieściły się w przedziale od dwustu do nie więcej niż trzystu osób. W kolejnych miesiącach już nie można „dookreślić” ich liczebności. Byli – pod przymusem – w nieustannym ruchu: Niemcy warszawskie getto potraktowali jako przystanek w drodze do obozu zagłady w Treblince. Żydowski lekarz, Edward Reicher, widział jak w sierpniu grupa około dwustu Romów – kobiet, mężczyzn i dzieci – podążała na Umschlagplatz: „Cała grupa kroczyła ochoczo ulicą Nowolipie w kierunku Smoczej. Żydzi wiedzieli na pewno, że szli na śmierć.
🔸Niewielu Romów przeżyło tzw. Wielką Akcję (22.07-21.09.1942). Zapewne garstka nielicznych przetrwała „na wolności” – w ukryciu, w getcie. Ponadto wiadomo jeszcze, że około stu zostało zwolnionych z więzienia przy Gęsiej w październiku 1942 r. Wątek więzienia pojawił się jeszcze raz w relacjach świadków gettowych wydarzeń. Na przełomie listopada/grudnia kolejnych kilkudziesięciu zdołało wydostać się z więzienia. „Związali klucznika, wyrwali klucze i wydostali się z więzienia, usiłując się przedostać na stronę aryjską – opowiadał Reicher – Obok murów okalających getto Niemcy zauważyli ich zamiary i rozpoczęli strzelaninę, zabijając wielu z nich.

👉Nie wiadomo ilu ludzi z mniejszości romskiej przebywało w getcie w okresie od kwietnia 1942 r. do stycznia 1943 r.

🔸źródło

Rada muzeum


Muzeum Getta Warszawskiego
Getto warszawskie
Fundacja Ogród Sprawiedliwych
Auschwitz Memorial / Muzeum Auschwitz
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Getto Łódzkie

Romowie.org




Żródło materiału: Centralna Rada Romów

Polecane wiadomości