Dziś obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. Dla nas to kolejny dzień naszej pracy, świadczenia bezpłatnych porad prawnych wszystkim uchodźcom, którzy zgłaszają się do naszego Centrum i których odwiedzamy w ośrodkach. Nie ma dla nas lepszej możliwości uczczenia tego dnia jak kolejna wygrana sprawa.
Cudzoziemiec, obywatel Etiopii, po raz pierwszy skontaktował się z naszym prawnikiem 1 marca 2024r. Zawnioskował on o ochronę międzynarodową w Polsce z powodu obawy o własne życie w kraju pochodzenia. Należał on bowiem do oddziałów Fano. Jest to etno-nacjonalistyczna milicja regionu Amhara i były ruch protestacyjny. Fano brała udział w brutalnych starciach w całej Etiopii w imię neutralizacji postrzeganych zagrożeń dla ludu Amhara.
Trwająca od 2020r. wojna domowa w Etiopii przeniosła się w 2023r. z Tigraju do Amhary, w wyniku czego rodzina naszego klienta straciła majątek. W działaniach wojennych zginął także jego ojciec. Ponieważ konflikt w regionie Amhara toczy się pomiędzy wojskami federalnymi (Etiopskie Siły Obrony Narodowej), a siłami zbrojnymi regionu Amhara, każdy bojownik walczący po stronie Amharów jest na celowniku państwa oraz wspierającej rząd Oromo Liberation Army.
Sytuacja w regionie Amhara w Etiopii jest tragiczna i została szeroko udokumentowana przez różne organizacje międzynarodowe. Według raportów Amnesty International i Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR), region ten doświadczył licznych naruszeń praw człowieka.
Amnesty International poinformowała o licznych pozasądowych egzekucjach dokonanych przez Etiopskie Siły Obrony Narodowej (ENDF). Incydenty te obejmowały żołnierzy zabijających cywilów w ich domach i na ulicach, często bez prowokacji lub uzasadnienia. Ponadto doszło do masowych aresztowań osób podejrzanych o wspieranie milicji Fano, a raporty wskazują na ponad 1,000 osób przetrzymywanych w trudnych warunkach (OHCHR).
Rząd Etiopii ogłosił stan wyjątkowy w sierpniu 2023 r., przyznając władzom szerokie uprawnienia do przeprowadzania aresztowań bez nakazów sądowych, wprowadzania godziny policyjnej i zakazu zgromadzeń publicznych. Doprowadziło to do powszechnych nadużyć, w tym przeszukań od domu do domu oraz zatrzymań młodych ludzi i dziennikarzy (OHCHR).
W regionie odnotowano znaczną liczbę ofiar cywilnych w wyniku starć między ENDF a milicjami Fano.
Ogólna sytuacja w zakresie praw człowieka w regionie Amhara pozostaje niepewna, a trwające konflikty zaostrzają kryzys humanitarny i utrudniają ludziom bezpieczne opuszczenie regionu. Organizacje międzynarodowe nadal monitorują sytuację i opowiadają się za odpowiedzialnością i ochroną ludności cywilnej uwikłanej w konflikt.
Z uwagi na tragiczną sytuację w regionie Amhara oraz osobistą sytuację Cudzoziemca, została mu udzielona ochrona uzupełniająca, ponieważ powrót do kraju pochodzenia może narazić go na rzeczywiste ryzyko doznania poważnej krzywdy przez tortury, nieludzkie lub poniżające traktowanie albo karanie.