5.2 C
Warszawa
16 listopada, 2024, 22:32
MigranciwPolsce.pl
Dziś, w kolejnym, piątym już dniu naszego Tygodnia na rzecz Bezpaństwowców, z przerażeniem obserwuje...

Dziś, w kolejnym, piątym już dniu naszego Tygodnia na rzecz Bezpaństwowców, z przerażeniem obserwuje…


Dziś, w kolejnym, piątym już dniu naszego Tygodnia na rzecz Bezpaństwowców, z przerażeniem obserwujemy pogłębiający się kryzys na Bliskim Wschodzie. European Network on Statelessness, którego jesteśmy członkiem, MENA Sateless Network (Hawiati), oraz Statefree wydały publiczne oświadczenie, odnoszące się do problemu bezpaństwowości wśród Palestyńczyków w regionie. Zachęcamy do zapoznania się z naszym tłumaczeniem:

”Wydajemy to oświadczenie jako trzy organizacje społeczeństwa obywatelskiego, które współpracują z osobami dotkniętymi bezpaństwowością w regionie Bliskiego Wschodu i Europie.

Przede wszystkim chcemy wyrazić naszą solidarność z wszystkimi dotkniętymi tym problemem, zwłaszcza tymi, których rodziny lub przyjaciele są bezpośrednio dotknięci przerażającymi wydarzeniami na terenie Gazy i Izraela. Jesteśmy głęboko zasmuceni niedawno wybuchłą i trwającą nadal przemocą w Gazie i Izraelu. Ponawiamy apel o natychmiastowe zawarcie rozejmu, zniesienie blokady Gazy i przestrzeganie prawa międzynarodowego przez wszystkie strony konfliktu, tak, aby zapobiec dalszym stratom wśród ludności cywilnej i katastrofie humanitarnej. Jak to często bywa, to cywile ponoszą główne konsekwencje trwającej przemocy. Jest zatem absolutnie niezbędne, aby jak najszybciej położyć kres obecnym naruszeniom praw człowieka. Stosowanie odpowiedzialności zbiorowej wobec ludności cywilnej nie może być tolerowana w żadnych okolicznościach.

W takich momentach eskalacji konfliktu łatwo jest stracić z pola widzenia jego szerszy kontekst. Jednym ważnym aspektem często pomijanym jest bezpaństwowość, z którą miliony Palestyńczyków borykają się dzisiaj i od 1948 roku. Ponieważ jest to najbardziej długotrwała i największa sytuacja bezpaństwowości na świecie, w ramach naszej pracy na rzecz promowania praw osób bezpaństwowych (w tym realizacji uniwersalnego prawa do obywatelstwa), współpracowaliśmy z wieloma Palestyńczykami – zarówno mieszkającymi na miejscu, jak i na emigracji.
Pomimo to, Palestyńczycy nadal są często pomijani w dyskusjach, forach i ramach dotyczących bezpaństwowości. Bezpaństwowość stanowi natomiast istotną przeszkodę w realizacji trwałego pokoju w regionie i musi być traktowana jako priorytet.

Jako jedna z niewielu stron konwencji ONZ w sprawie bezpaństwowości w regionie, Izrael ma szczególny obowiązek poszanowania i ochrony praw osób bezpaństwowych mieszkających na terytoriach pod jego kontrolą oraz zapobiegania i zmniejszania zjawiska bezpaństwowości. Palestyńczycy pozbawieni skutecznego obywatelstwa zostali też pozbawieni swoich historycznych ziem, zostali przesiedleni i nadal żyją pod okupacją izraelską. Bezpaństwowość uczyniła Palestyńczyków szczególnie podatnymi na kolejne przesiedlenia i naruszenia praw człowieka w regionie i poza nim. Brak przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka oraz zaleceń ciał traktatowych w dziedzinie praw człowieka oraz nieudolność społeczności międzynarodowej, która powinna tego dopilnować sprawiły, że spirala cierpienia i przemocy jeszcze się pogłębia.

Podkreślamy, że kwestia bezpaństwowości nie może być pomijana w pracy nad długoterminowym, sprawiedliwym rozwiązaniem zarówno dla Izraelczyków, jak i Palestyńczyków, a także w promowaniu trwałego pokoju i bezpieczeństwa w regionie. Jakiekolwiek poważne plany w tym zakresie muszą uwzględniać i dążyć do szybkiego i trwałego rozwiązania wielopokoleniowej bezpaństwowości, z którą zmaga się miliony Palestyńczyków zarówno na miejscu, jak i poza granicami kraju.”




Żródło materiału: Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć

Polecane wiadomości

Skip to content