2.5 C
Warszawa
23 grudnia, 2024, 18:51
MigranciwPolsce.pl
Wspaniała wiadomość!Dzięki kompleksowej pomocy naszej prawniczki, obywatelka Pakistanu otrzymała ...

Wspaniała wiadomość!Dzięki kompleksowej pomocy naszej prawniczki, obywatelka Pakistanu otrzymała …


Wspaniała wiadomość! 💖

Dzięki kompleksowej pomocy naszej prawniczki, obywatelka Pakistanu otrzymała wizę humanitarną do Polski!

Może pamiętacie jak w tym roku informowaliśmy o sprawie kobiety z Pakistanu, która otrzymała w Polsce ochronę w formie statusu uchodźcy. Dziewczyna uciekała z kraju pochodzenia przed prześladowaniem z powodu przynależności do określonej grupy społecznej – przynależności do społeczności LGBT.

Po kilku tygodniach od otrzymania pozytywnej decyzji, cudzoziemka ponownie skontaktowała się ze swoją prawniczką Ritą z prośbą o pomoc dla partnerki Pakistanki, która została w kraju pochodzenia.

Co do zasady, cudzoziemiec, który otrzymał formę ochrony międzynarodowej, ma prawo do skorzystania z instytucji łączenia rodzin. Prawo przewiduje specjalną procedurę umożliwiającą legalizację pobytu członków rodziny osoby która otrzymała ochronę. Niestety, definicja rodziny jest w tym przypadku rozumiana bardzo wąsko i nie przewiduje ochrony dla rodzin osób tej samej płci. Istotną okolicznością jest to, iż dorosłe osoby muszą pozostawać ze sobą w związku małżeńskim uznawanym w kraju przyjmującym (tu: w Polsce). Pakistanki nie mogły więc skorzystać z tej instytucji.

Chociaż kobiety formalnie nie zawarły związku małżeńskiego przez obiektywny brak takiej możliwości, to pozostawały w stałej, wieloletniej relacji partnerskiej, która w opinii prawniczki, w świetle art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka z 1950 r. korzysta z ochrony prawa do życia prywatnego i rodzinnego.

ETPCz w swojej wykładni, nie odróżniają relacji rodzinnych ze względu na płeć członków tej rodziny i wszystkie związki traktują na równych zasadach. Ochrona życia prywatnego i rodzinnego jest uniwersalna i nie podlega różnicowaniu ze względu na płeć.

Warto nadmienić także krajową regulację – art. 47 Konstytucji RP stanowi, iż “każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym.”

Ze względu na nadzwyczajną sytuację, a także – przede wszystkim – pilną konieczność ochrony także partnerki narażonej na prześladowanie Pakistanki, prawniczka podjęła zintensyfikowane działania celem udzielenia wsparcia prawnego cudzoziemce aby złożyła ona wniosek o wydanie jej wizy humanitarnej.

Teraz już wiemy, że sprawa zakończyła się sukcesem i wnioskodawczyni otrzymała wizę zezwalającą jej na legalne przybycie do Polski!

Na zdjęciu prawniczka prowadząca sprawę – Rita Ster – wraz z listem polecającym pisanym jako Centrum ze szczegółową argumentacją przemawiającą za koniecznością udzielenia wnioskodawczyni wizy humanitarnej. Dokument ten został załączony do wniosku wizowego.




Żródło materiału: Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć

Polecane wiadomości