29.4 C
Warszawa
22 lipca, 2024, 10:59
MigranciwPolsce.pl
DZIECI AFRYKI

KOPALNIANE OFIARY KABWE

Kabwe jest uznawane za jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Kopalniane zatrucie powietrza, ziemi i wody na tych terenach to skutki działalności kopalń ołowiu, miedzi, cynku i innych metali ciężkich. Choć większość z tych kopalni od lat już nie pracuje to konsekwencje ich toksycznej spuścizny dotykają setki tysięcy mieszkańców prowincji. 

Od 2018 roku niepełnosprawnymi ofiarami kopalnianego zatrucia opiekuje się Magdalena Mika – misjonarka świecka z Opola, która wizytuje domy i udziela pomocy dzieciom niepełnosprawnym w najbiedniejszych dzielnicach miasta Kabwe i okolic. Najczęściej opisywanymi objawami zatrucia kopalnianego są niewydolność organów wewnętrznych (między innymi mózgu, wątroby, nerek), choroby krwi, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia ruchowe, zaburzenia rozwoju i inne. Dostrzegam te symptomy w pracy na co dzień – relacjonuje polska misjonarka. Ludzie, których spotykam, najczęściej zmagają się z epilepsją, anemią sierpowatą, porażeniem mózgowym i innego rodzaju zaburzeniami ruchowymi.

Mimo przytłaczającej skali problemu, niepełnosprawni nie są widziani na ulicach, wielu mieszkańców po prostu nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia. Bardzo często ograniczeni ruchowo, skazani są na egzystencję jedynie w murach domu, przy rzadkich okazjach będąc przenoszonymi przez członków rodziny do docelowego miejsca. “Jestem tym bardziej wdzięczna za możliwość spotykania ich bezpośrednio w mieszkaniach, gdzie prawie zawsze dowiaduję się o kimś nowym w sąsiedztwie. Bez wypraw w głąb dzielnic, nie miałabym szans poznać Emmanuela, Japheta, Bandy, Jordana ani wielu, wielu innych. Dzięki darczyńcom, ludziom wielkiego serca, mogę dostarczać dzieciom między innymi sprzęt medyczny, ubrania i leki, co przynosi choć trochę ulgi w codziennych trudach. Nawet gdy zastaję ich w gorszym stanie zdrowotnym, każde spotkanie jest prawdziwą celebracją życia i radością ze wzajemnej obecności”.

W obecnej chwili Magdalena stale pomaga prawie 100 niepełnosprawnym osobom. Około 30 z nich regularnie przyjmuje leki. Potrzeby finansowe rosną ze względu na pogarszającą się sytuację w ośrodkach zdrowia; brakuje lekarstw, lekarze specjaliści nie są dostępni, drożeje sprzęt rehabilitacyjny. Wszystko to sprawia, że praktycznie z każdym dniem drastycznie pogorsza się stan zdrowia chorych niepełnosprawnych. Mimo obietnic rządzących, konieczne do funkcjonowania leki wciąż nie są dostępne w ośrodkach zdrowia, jak również w większości aptek. Organizacja choć części potrzebnych medykamentów bez pozyskiwania darczyńców jest niemożliwa.

“Utrzymanie dotychczasowego poziomu wsparcia, które zapewniam niepełnosprawnym w Kabwe – tłumaczy misjonarka – to koszt około 500 USD miesięcznie. Koszt ten zawiera dojazd do podopiecznych, transport do lekarzy, zakup lekarstw, sprzętu rehabilitacyjnego, witamin i odżywek, środków higienicznych”.

Pozyskanie regularnych funduszy będzie ogromną pomocą dla ofiar zatrucia kopalnianego. Pozwoli utrzymać bieżące, oraz rozwinąć nowe, działania na rzecz poprawy godnego funkcjonowania chorych. Dziękujemy za wsparcie programu pomocy 🙂

Wesprzyj FUNDACJE DZIECI AFRYKI

Fundacja Dzieci Afryki

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

Źródło: https://dzieciafryki.com/

y mieszkańców prowincji. 

Polecane wiadomości

Skip to content