7 C
Warszawa
26 października, 2024, 10:34
MigranciwPolsce.pl

Już dziś, 7 lipca, zaczyna się festiwal Festiwal Góry Literatury, organizowany z inicjatywy Olgi Tokarczuk; f…


👉 Już dziś, 7 lipca, zaczyna się festiwal Festiwal Góry Literatury, organizowany z inicjatywy Olgi Tokarczuk; festiwal potrwa do 16 lipca. W tym roku podczas festiwalu odbędzie się wiele wydarzeń odnoszących się do kwestii migracji oraz sytuacji uchodźców i uchodźczyń, w tym bezpośrednio do kryzysu przy granicy polsko-białoruskiej. Warto posłuchać relacji z tych, jak i innych festiwalowych wydarzeń (wiele z nich będzie transmitowanych) – a kto może, to wziąć w nich udział osobiście.

👉 Uważamy to za niezmiernie istotne, że organizatorzy tak znamienitego wydarzenia chcą zwrócić uwagę na kwestie dotyczące praw człowieka, równości, i w szczególności tragiczną sytuację tych, którzy dosłownie są wypychani poza granice naszego społeczeństwa, jak i państwa; którzy są ofiarami ksenofobicznych nagonek, i o wsparciu których mało kto myśli. Literatura jest wielka, gdy dociera do granic człowieczeństwa; gdy uczy i motywuje czytelników, by nie byli obojętni.

👉 Wydarzenia, które szczególnie polecamy, to:

📍 Piątek (7 lipca), 12:30 (zaraz po otwarciu festiwalu) – Pokaz instalacji „Strefa ukrytej przemocy”, Border Emergency Collective. Celem pracy Border Emergency Collective jest szczegółowa dokumentacja i rekonstrukcja indywidualnych historii, które wydarzyły się w pasie przygranicznym między Białorusią a Polską.

📍 Piątek (7 lipca), 12:45 – „Strefa ukrytej przemocy”. O sytuacji na granicy polsko-białoruskiej rozmawiają Katarzyna Czarnota, Anna Dąbrowska, Hanna Machińska i Przemysław Wielgosz.

📍 Piątek (7 lipca), 14:00 – Mikołaj Grynberg, „Jezus umarł w Polsce”. Z autorem rozmawia Karolina Jaklewicz.

📍 Sobota (8 lipca), 15:30 – O prawach kobiet i pomocy ukraińskim uchodźczyniom. Rozmawiają Saksońska Ministra ds. Sprawiedliwości, Demokracji, Europy i Równego Traktowania Katja Meier i Katarzyna Kolenda-Zaleska.

📍 Niedziela (9 lipca), 12:00 – Nie bądź obojętny. Z Marianem Turskim rozmawia Urszula Glensk.

📍 Poniedziałek (10 lipca), 11:00 – uroczystość upamiętnienia Heleny i Władysława Grzegorczyków, którzy w czasie II wojny światowej ratowali osoby pochodzenia żydowskiego.

📍 Czwartek (13 lipca), 11:00 – Latający Uniwersytet Ludowy. Warsztaty „Inkluzja i różnorodność Romów w Polsce”. Prowadzi Joanna Talewicz, która przybliży sytuację społeczności romskiej w Polsce, oraz opowie o sytuacji imigrantek i imigrantów z Rumunii oraz uchodźczyń i uchodźców pochodzenia romskiego z Ukrainy.

📍 Sobota (15 lipca), 12:30 – Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego. O książce rozmawiają Sylwia Chutnik, Agnieszka Dauksza, Hanka Grupińska i Monika Sznajderman.

📣 Serdecznie zapraszamy!

2023

https://www.facebook.com/FGL2023

________________
👉 Grupa Granica – nieformalna inicjatywa powstała w odpowiedzi na kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej. Niesiemy pomoc humanitarną, prawną i medyczną, monitorujemy przestrzeganie praw człowieka. Pomaganie jest legalne, to przemoc jest przestępstwem!
* udostępniając nasze treści, podaj źródło.

👉 Grupa Granica to także i Wy – wspierając nasze działania umożliwiacie dalsze niesienie pomocy humanitarnej. Informację na ten temat znajdziecie w pierwszym komentarzu pod postem. Dziękujemy za Wasze wsparcie!📍




Żródło materiału: Stowarzyszenie EGALA

Polecane wiadomości

Skip to content