Pojawienie się dziecka i jego pierwsze lata to ogromnie wymagający dla rodziców czas. Czas zwiększonego lęku, często niepokoju, izolacji społecznej, presji związanej z nową rolą, nierzadko poczucia samotności czy depresji. To również czas wielkiego zmęczenia, deficytu snu i przeciążenia.
Jednocześnie doświadczenia opieki w pierwszych latach życia dziecka wpływają na jego rozwój, dobrostan, zachowanie oraz to jak w późniejszym życiu będzie doświadczać relacji z innymi i interpretować bliskość. W tym okresie dziecko potrzebuje dobrych doświadczeń związanych z rozpoznawaniem i zaspokajaniem potrzeb, potrzebuje uważności, pełnego miłości wzroku bliskich dorosłych.
Telefon rozprasza, potrafi oddzielać nas od dziecka, sprawia, że nie zauważamy sygnałów które nam wysyła albo zauważamy je z opóźnieniem, obniża jakość i ilość interakcji pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Jednocześnie jest również narzędziem ułatwiającym nam kontakt z bliskimi i ze światem, a nawet pomaga zaspokoić różne potrzeby emocjonalne.
Jak w tym znaleźć równowagę? Mamy na to kilka pomysłów, możecie o nich przeczytać na stronie www.DomoweZasadyEkranowe.pl i posłuchać w podcastach.
Ciekawi nas też jakie Wy macie na to sposoby?
Źródło: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę