Roczne straty Polski z powodu Negatywnych Doświadczeń Dzieciństwa (ACE’s) w życiu dorosłym wyniosły w 2021 roku aż 15,5 miliarda dolarów, czyli 2,5% PKB. To alarmujące dane, które pokazują, jak daleko sięgają skutki krzywdzenia dzieci, wpływając na całe społeczeństwo.
Kwestionariusz analizy ryzyka krzywdzenia dziecka, opracowany przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, został stworzony, aby wspierać pracowników socjalnych i kuratorów. Dzięki wysokiej skuteczności predykcyjnej, to narzędzie pozwala określić sytuacje krytyczne, w których dziecko jest narażone na utratę życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, umożliwiając skuteczną interwencję.
Czy odsetek dzieci zabezpieczanych poza rodziną w Polsce, wynoszący zaledwie 1%, oznacza, że rzadziej krzywdzimy dzieci niż mieszkańcy Niemiec (3,4%) czy Danii (**3%)? A może nie potrafimy właściwie diagnozować sytuacji krytycznych? To pytania, które wymagają refleksji i dalszej pracy nad procedurami ochronnymi.
Wdrażanie nowoczesnych narzędzi, takich jak kwestionariusz analizy ryzyka, to krok w stronę skuteczniejszej ochrony dzieci.
Informacje pochodzą z prelekcji, która odbyła się w ramach konferencji Dzieciństwo bez Przemocy 2024, która miała miejsce w październiku w Warszawie
Sfinansowano z Funduszu Sprawiedliwości, którego Dysponentem jest Minister Sprawiedliwości oraz przez Miasto Stołeczne Warszawa
#Roczne #straty #Polski #powodu #Negatywnych #Doświadczeń #Dzieciństwa #ACEs #życ..
Źródło: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę