-0.5 C
Warszawa
22 listopada, 2024, 11:39
MigranciwPolsce.pl
FDDS

W Łodzi powstało Centrum Pomocy Dzieciom, które obejmie wsparciem dzieci pokrzywdzone przestępstwem

Fundacja Słonie na Balkonie we współpracy z naszą Fundacją otworzyła w Łodzi Centrum Pomocy Dzieciom. Centrum będzie oferować nieodpłatną pomoc psychologiczną, terapeutyczną i prawną dzieciom pokrzywdzonym przestępstwem i ich rodzinom. To dziesiąta placówka tego typu w kraju.

Przyjazne przesłuchanie

Centrum działa przy Fundacji Słonie na Balkonie przy al. Kościuszki 39, lok 2 (na pierwszym piętrze) w Łodzi.

„Dla mnie to niezwykle ważne, że stwarzamy kompleksową opiekę, pod jednym dachem dla skrzywdzonych dzieci. Moja perspektywa biegłej psycholog z pokoju przesłuchań, gdzie towarzyszę dzieciom i sędziom, pokazuje mi, że możemy lepiej zadbać o komfort przesłuchiwanego dziecka. Tutaj nie tylko zadbamy o komfort przesłuchania, lecz także możemy do niego dziecko przygotować, pokazać, do czego służą kamery i mikrofony, opowiedzieć, kto jaką rolę odegra przy przesłuchaniu. Dzieci w Łodzi nie miały do tej pory szansy na wcześniejsze spotkanie w sądzie” – mówi koordynatorka CPD w Łodzi Małgorzata Przybył.

Pokój przesłuchań mieści się w siedzibie Fundacji Słonie na Balkonie. Jest tutaj przyjazna poczekalnia, w której dziecko z opiekunem może zaczekać na spotkanie. Dzieci mają wygodne miejsce do zabawy, mogą napić się herbaty, a nastolatkowie – naładować telefon. Jest przyjaźnie i przytulnie. Kiedy wszystko jest gotowe do nagrania, dziecko zostaje zaproszone na przesłuchanie. „Teraz przed nami najtrudniejsze zadanie, zaproszenie do współpracy sędziów” – dodaje Małgorzata Przybył z Fundacji Słonie na Balkonie.

Sędzia Anna Maria Wesołowska wspiera powstanie Centrum w swoim rodzinnym mieście. „Przesłuchanie to bardzo ważna czynność dla ustalenia sprawcy i okoliczności przestępstwa, ale na ogół też bardzo stresujące wydarzenie dla dziecka. Tam, gdzie nie udało się ustrzec małego człowieka przed okrucieństwem świata dorosłych, należy dołożyć wszelkich starań, aby nie pogłębić stresu dziecka w czasie kontaktu z szeroko pojętym wymiarem sprawiedliwości. Przepisy prawa wspólnotowego UE zobowiązują każde państwo członkowskie do zapewnienia możliwości uniknięcia kontaktu osoby pokrzywdzonej ze sprawcą. Przyjazne pokoje przesłuchań dla małoletniego świadka są już standardem. Ważne, żeby w sposób prawidłowy zabezpieczały dziecko przed wtórną wiktymizacją, przed widokiem gmachu sądu, kontaktu z policją sądową, a bywa, że ze sprawcą. Dlatego cieszy pokój przesłuchań w miejscu neutralnym, nie nasuwającym negatywnych skojarzeń i umożliwiającym psychologowi przygotowanie dziecka do trudów przesłuchania” – zaznacza sędzia Anna Maria Wesołowska.

Siła współpracy

Centrum Pomocy Dzieciom w Łodzi będzie działało według tych samych zasad i standardów, które sprawdziły się w innych tego typu placówkach w Polsce i na świecie. Pierwsze takie ośrodki (Child Advocacy Centres) przeznaczone dla dzieci pokrzywdzonych przestępstwem powstawały w Stanach Zjednoczonych i w Skandynawii, gdzie funkcjonują w oparciu o model Barnahus.

Barnahus i wzorowane na nim Centrum Pomocy Dzieciom to system wsparcia, który oferuje wszechstronną, profesjonalną, interdyscyplinarną pomoc potrzebną do tego, aby dziecko jak najszybciej mogło wrócić do równowagi po doświadczeniu przemocy lub wykorzystywania seksualnego. Opieka terapeutów dziecięcych, psychologów, psychiatrów, lekarzy pediatrów, prawników jest dostępna pod jednym dachem, w jednym – przyjaźnie zaprojektowanym i przystosowanym do potrzeb dzieci – miejscu. Nad poprawą stanu dziecka i wsparciem niekrzywdzącego rodzica pracuje stały, interdyscyplinarny zespół specjalistów, którzy systematycznie się spotykają i informują o postępach lub problemach, jakie napotykają w tym procesie. Dzięki temu rodzic i dziecko nie muszą szukać pomocy w wielu różnych instytucjach, opowiadać o trudnych doświadczeniach w kolejnych placówkach, rezerwować miejsca na wizytę u specjalistów w wielu kolejkach.

„Podstawowym standardem funkcjonowania Centrów Pomocy Dzieciom jest to, że wszystkie działania i decyzje podejmujemy w oparciu o najlepiej pojęty interes dziecka, w najszybszym możliwym czasie, bez zbędnej zwłoki. Oraz – co równie ważne – że dziecko ma prawo do wyrażania swoich opinii i otrzymywania zrozumiałych dla siebie informacji np. na temat tego, co będzie się działo między innymi w procedurach prawnych, w których uczestniczy” – mówi dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

„Wspólne konsultowanie działań międzyinstytucjonalnych, przynajmniej w pewnym zakresie, pozwala na znacznie skuteczniejszą pomoc naszym podopiecznym i sprawia, że oferta wsparcia jest lepiej dostosowana do ich potrzeb. Dlatego w ramach sieci CPD staramy się podpisywać formalne porozumienia o współpracy z innymi instytucjami działającymi w regionie: pomocą społeczną, policją, prokuraturą, sądem, ochroną zdrowia, oświatą itp. w czym Słonie na Balkonie mają już doświadczenie” – mówi Beata Wojtkowska, członkini zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

„Z mojej strony zrobię wszystko co możliwe, żeby otworzyć drogę do pomocy pokrzywdzonym dzieciom” – dodaje Agata Kobylińska pełnomocniczka ds. dzieci i młodzieży w Urzędzie Miasta. „Nie jest tajemnicą, że oferta pomocy dla dzieci w kryzysie jest niewystarczająca, dlatego Centrum Pomocy Dzieciom przy Fundacji Słonie na Balkonie trafia na moją listę ważnych miejsc dla Łodzi”.

Powstanie pokoju przesłuchań dla dzieci w Łodzi wspierają Whirlpool i IKEA Łódź

Fundacja Słonie na Balkonie od 11 lat wspiera dzieci po traumach, w kryzysie psychicznym.

Źródło materiału: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

https://fdds.pl/o-fundacji/co-nowego-w-fundacji/w-lodzi-powstalo-centrum-pomocy-dzieciom-ktore-obejmie-wsparciem-dzieci-pokrzywdzone-przestepstwem.html

 

Polecane wiadomości