0.6 C
Warszawa
24 listopada, 2024, 08:01
MigranciwPolsce.pl
W ostatnich dniach głośno jest o przemocy seksualnej wobec dzieci ze strony popu...

W ostatnich dniach głośno jest o przemocy seksualnej wobec dzieci ze strony popu…


W ostatnich dniach głośno jest o przemocy seksualnej wobec dzieci ze strony popularnego youtubera, założyciela projektu Team X- Stuarta Kluz-Burtona znanego szerzej pod pseudonimem Stuu. Miał m.in. uwodzić 13 letnią fankę, doprowadzić do spotkania z nią i molestowania seksualnego. Nie była ona prawdopodobnie jego jedyną ofiarą.

Aferę nagłośnił inny youtuber – Sylwester Wardęga w dostępnym na YT filmie pt. „Pandora Gate” komentują ją media, zdecydowane działania zapowiadają politycy.

Ujawnione informacje są wycinkiem szerszego procederu wykorzystywania seksualnego dzieci przez polskich influenserów związanych ze zjawiskiem patostreamingu, Fame MMA, czy popularnymi wśród dzieci i młodzieży przedsięwzięciami jak Team X itp. Liczymy na sprawne działanie instytucji wymiaru sprawiedliwości jednocześnie apelujemy do rodziców i do szkół o działanie! Profilaktyka uwodzenia w sieci jest podstawą bezpieczeństwa dzieci online.. Ważne, żebyśmy reagowali na aktualne wydarzenia i rozmawiali o nich z dziećmi. Nasze nastoletnie dzieci i podopieczni prawdopodobnie wiedzą o nich więcej niż my – z filmów youtuberów lub rozmów z rówieśnikami. Czy jednak potrafią odpowiednio je zinterpretować, wyciągnąć z nich wnioski, poradzić sobie z reakcjami, które wywołują, krytycznie spojrzeć na środowisko osób, którymi fascynuje się ich pokolenie i być może one same?

· Zapoznaj się w sieci z informacjami dotyczącymi aktualnych zdarzeń.

· Zapytaj dziecko, uczniów/uczennice co wiedzą na ich temat.

· Zapytaj o ich ocenę sytuacji oraz emocje jakie ta sytuacja wywołuje. Uważnie obserwuj dzieci, być może doświadczyły podobnych sytuacji.

· Każda młoda osoba powinna mieć w swoim otoczeniu zidentyfikowaną tzw. bezpieczną osobę, czyli kogoś dorosłego z kim może porozmawiać o swoich trudnościach i problemach. Jeżeli jesteś rodzicem zapewnij dziecko, że zawsze w sytuacji zagrożenia znajdzie u Ciebie bezwarunkowe wsparcie. Jeśli pracujesz z dziećmi dobrze jest wskazać bezpieczne osoby w otoczeniu dziecka. Mogą to być m.in. rodzic, nauczyciel, psycholog/pedagog szkolny, Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111.

· Porozmawiaj z dziećmi o tym czym jest uwodzenie w sieci – grooming- i po czym można je rozpoznać.

· Porozmawiaj z młodymi osobami o zasadzie czerwonego i zielonego światła:

– Zielone światło dla relacji w których czujemy się bezpieczni, szanowani, ważni, doceniani, możemy bez presji dokonywać wyborów zgodnie z tym czego chcemy.

– Czerwone światło dla relacji w których nie czujemy się pewnie, bezpiecznie, jesteśmy zmuszani do robienia rzeczy z którymi nie czujemy się komfortowo – np. ktoś domaga się od nas dowodów miłości, grozi, wyzywa nas, krytykuje, chce kontrolować, jest

zazdrosny

· Trenuj z dziećmi stawianie granic. Wiedza to za mało, potrzebne są konkretne umiejętności dotyczące mówienia NIE i stawiania granic w relacjach.

· W przypadku młodszych dzieci ustal zasadę nie nawiązywania relacji z osobami poznanymi w sieci. Wytłumacz dlaczego to może być zagrożeniem. W przypadku osób nastoletnich rozmawiaj o ryzykach związanych z takimi sytuacjami.

· Zaznacz, że uwodzenie dzieci to przestępstwo, że odpowiedzialność i wina ZAWSZE są po stronie sprawcy.

· Podczas rozmowy zadbaj o atmosferę bezpieczeństwa, brak krytyki czy oceniających komentarzy zarówno ze strony osoby uczestniczącej jak również uczestników.

Rodzicom i nauczycielom/nauczycielkom polecamy:

Serwis kampanii UwazniRodzice.pl – tam film i wskazówki pomocne w zainicjowaniu rozmowy z dziećmi/uczniami/uczennicami i rodzicami. Film DOPAMINA poświęcony m.in. problemowi toksycznych relacji w mediach społecznościowych. Wspólne obejrzenie filmu będzie dobrym punktem wyjścia do rozmowy z nastolatkami.

Serwis Sieciaki.pl – szczególnie wspólną lekturę książki lub wysłuchanie słuchowiska „Sieciaki. Twarzozmieniacz i wielka gala fejmu” poświęconych krytycznemu podejściu do internetowych nadawców. Serwis kampanii DomoweZasadyEkranowe.fdds.pl poświęcony higienie cyfrowej i bezpieczeństwu w sieci W razie potrzeby, polecamy kontakt z naszym telefonem 800 100 100, bezpłatną infolinią dla rodziców i nauczycieli w w sprawie bezpieczeństwa dzieci lub skorzystanie z oferty warszawskiej Poradni Dziecko w Sieci (22 826 88 62)




Źródło: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Polecane wiadomości