6.9 C
Warszawa
2 marca, 2024, 02:05
MigranciwPolsce.pl
Podsumowanie 2023 roku ... ciąg dalszy.Przyszedł czas wspomnieć o tych, z którymi nasze ścieżki si...
WIADOMOŚCI-AKTUALNOŚCIFundacja Historia Vita

Podsumowanie 2023 roku … ciąg dalszy.Przyszedł czas wspomnieć o tych, z którymi nasze ścieżki si…


Podsumowanie 2023 roku … ciąg dalszy.

Przyszedł czas wspomnieć o tych, z którymi nasze ścieżki się splotły. Czy to na krótko, na chwilę, czy na dłużej, czy w ogóle – biegną razem od dłuższego czasu.
Umownie nazwę tych wszystkich wspaniałych ludzi i organizacje Partnerami, choć to pojęcie zbyt wąskie, aby zamknąć te wszystkie indywidualności w ścisłe ramy.

Rok 2023 był bardzo intensywny. Wymagający. Pełny nowych wyzwań, których w 2022 roku nie było. Przejście z wożenia pomocy humanitarnej busami na operowanie prawie wyłącznie ciężarówkami było wymagające. Ilość przepisów, dokumentacji, archiwizacji, ustaw i masy najróżniejszej papierologii, która przy transporcie ciężarowym się objawiła przechodziła poziom racjonalnego objęcia umysłem. Przez pierwsze tygodnie ta sterta papierów i wymogów wydawała się absurdalna i nie do przerobienia.
Jasne, można było podejść do tematu “po macoszemu” i niektóre z nich zignorować. Uda się raz, drugi, może trzeci… a później przychodzi kontrola z urzędu celno-skarbowego. Czy to z polskiej strony, czy z ukraińskiej (były już trzy, więc wiem o czym mówię) i okazuje się, że te wymogi to w sumie nie takie złe, tylko człowiek się przy nich narobi. Coś, o czym wcześniej, przy przekraczaniu granicy busem, nawet nie było mowy – teraz stało się codziennością.

Do brzegu jednak, bo opowieść idzie nie w tą stronę jaką w tej chwili trzeba.
Sęk w tym, że przez te wszystkie nowe wymogi, trzeba było wybrać
– specjalizować się w logistyce, odciążyć innych i wziąć tą mało widowiskową i niewdzięczną robotę na siebie, a innym pozostawić (też niewdzięczną po wielekroć) pracę związaną z pozyskiwaniem dóbr wszelakich na rzecz Ukrainy i dzięki temu robić więcej-sprawniej-lepiej-szybciej-efektowniej, czy
– nadal wszystko robić we własnym zakresie, rozdrabniać się, szukać darczyńców, sponsorów, organizować zbiórki, magazyny, pakowanie, przerzucanie… i w efekcie, sumarycznie osiągać kilkukrotnie gorsze rezultaty.

Prowadzę tą akcję dwa lata. Zaczęło się z potrzeby chwili. Miało trwać 2 maks 3 tygodnie. Przez ten czas poznałam masę ludzi. Wielu z nich jest ode mnie lepszych w różnych dziedzinach. O niebo lepszych. Jedną z nich jest właśnie pozyskiwanie darów.
Objeżdżanie firm i instytucji, spotkania, telefony, rozmowy, nawijanie tysięcy km na kółka, żeby zorganizować to czy tamto.
Ja nie jestem. Ani nie czuję się w tym dobra, ani nie chcę się w to pchać.
To, w czym jestem dobra, to logistyka, organizacja, koordynacja, struktura, archiwizacja, robienie przysłowiowych dziesięciu tysięcy rzeczy na raz i trzymanie ważnych, a nieskończonych zadań w głowie.
Dzięki temu ciężarówki przyjeżdżają na czas, pakują możliwie najbardziej efektownie ładunek, jadą tam, gdzie są potrzebne, gdzie wiemy co, do kogo i w jakiej ilości wieziemy i że na miejscu właśnie te rzeczy są potrzebne.

Cała ta akcja to równanie o sumie zerowej.
W tym równaniu, niezwykle ważną rolę pełnią podmioty po tej lewej stronie. Od nich się wszystko zaczyna i bez nich nie byłoby ciągu dalszego.

To ludzie – wyraźni, specyficzni i zaangażowani. Ludzie, którzy tworzą różne organizacje. Ci, którzy poświęcają kawał swojego życia, zdrowia, kasy, zasobów i ogromnego zaangażowania, żeby zorganizować pomoc dla Ukrainy. To osoby i organizacje, z którymi przyszło nam wszystkim w tym roku współpracować. Bez nich nie byłoby żadnego ciągu dalszego.

Z niektórymi od ponad pół roku idziemy ramię w ramię, jak z Krzysztof Hoffmann i Tomasz Troszczyński z Fundacja Znaki Pamięci. Bez nich już niejednokrotnie opadłyby mi ręce 🙃 Ale nie… Nie dadzą. Zawsze coś wymyślą, żeby człowiek nie mógł odpuścić 😝
Dzięki chłopaki 😉

Niewiele krócej jest też Michał Minchi z Fundacja Humanitarna Folkowisko.
Jakoś tak wyszło, że z Fundacja Historia Vita + Fundacja Znaki Pamięci + Fundacja Humanitarna Folkowisko zrobiło się trio prawie idealne 😁, dzięki któremu gro z pomocy humanitarnej dostarczenia w całym 2023 roku było możliwe.
Ciężko opisać taką współpracę słowami, bo nagromadzenie emocji z nią związanych jest gigantyczne. Nie do przerobienia. A czasami emocji jest cała masa 🤣 Na tyle, żeby gdy tylko ciężarówki przekroczą bezpiecznie granicę odetchnąć z ulgą i paść ze zmęczenia (taki żart wewnętrzny 😉 ).

Z innymi osobami, czy organizacjami współpraca była jednorazowa, acz nie mniej ważna. Każdy, nawet najmniejszy przejaw zainteresowania był bardzo istotny. Nie każdy może sobie pozwolić na wielkie wyrzeczenia, czy ma duże możliwości. Niekiedy wielkim poświęceniem jest organizacja w swoim najbliższym otoczeniu i środowisku zbiórki, czy zakup konkretnych produktów potrzebnych w danym miejscu.
I bardzo, bardzo dziękuję za to.

Innym razem współpraca trwała jakiś czas, jednak z różnych przyczyn każdy zdecydował iść własną drogą.
Nie wszystkim odpowiada sposób, w jaki prowadzę Akcję z ramienia Fundacji.
Po doświadczeniach z 2022 roku oraz po przejściu trzech kontroli celno-skarbowych (za każdym razem wszystko było ok 😊 ) – nie idę na kompromisy. Są rzeczy, których pilnuję i nie godzę się na ich zaniechanie. Tak, jest to dodatkowy kłopot i dodatkowa robota. Owszem. Niestety. Od 1.12.2023 roku jest jej jeszcze więcej, a 1.04.2024 będzie jeszcze więcej… ale trzeba ją zrobić.
Trzeba, ponieważ chcemy działać dalej. Ta wojna nie skończy się jutro, za miesiąc, czy nawet za pół roku. Mówimy o latach (choć najgorętsze życzenia, aby Ukraina wygrała choćby nawet jutro i pozbyła się okupantów ślę każdego dnia). Najpierw latach, gdy wojna trwa, a później o latach, gdy już się skończy i wielu będzie potrzebowało pomocy aby przetrwać i się odbudować.
Na tą skalę, nie może być chaosu, bo sami w nim zginiemy.
Dlatego nie odpuszczam.
Nie wszystkim się to podoba.

Niezależnie od tego, chcę im wyrazić wielką wdzięczność i podziękować za wspólnie zrealizowane wyjazdy. Życzyć sił, wytrwałości i powodzenia, bo wielu z nich działa nadal. Po swojemu. Trzymajcie się mocno i róbcie nadal tą wielką pracę. Pomagajcie ludziom na Ukrainie jak tylko możecie.
Jesteście niesamowici ‼️💛💚💙❤️‼️

Są też osoby, które poświęciły kawał swojego życia, ogrom sił na rzecz pomocy dla Ukrainy i w pewnym momencie musiały odpuścić. Zająć się rodziną, bliskimi, sobą. Nie wszystkie zdają sobie z tego sprawę, jednak ich obecność w tym konkretnym czasie sprawiła pozwoliła wielu przetrwać ciężkie czasy. W tym mnie. Jak taka Jolanta Kof 🥰 ten zapał, szał i setki godzin przegadanych przez telefon. Rzucanie wszystkiego, żeby pędzić do magazynu i ratować transport, bo przyjechało nie to, co trzeba, albo zamiast jednego tira przyjechały dwa… albo… dobra, anegdot, historii i opowiastek jest tyle, że można by było sypać jak z rękawa.
Jola – jesteś Wielka! Wiesz o tym, prawda? 😍 I wiesz, że bez Ciebie bym nie przetrwała? 😘

Kto śledził profil, ten gdzieś z początkiem roku widział wzmianki o Dawid Szymczyna. Natomiast pewnie mało kto wie, że to przez niego przesiadka na ciężarówki 😜 I generalne – to kolejna osoba, bez której by się nie dało. Przejść pewnego etapu, wytrwać, ruszyć dalej.
Jesienią 2022 było spotkanie w Rzeszowie na rzecz Ukrainy organizowane przez W4UA. Zapewne część z Was słyszała, albo była. To wyjątkowe wydarzenie, na którym przy całym chaosie, robieniu “na wczoraj”, w krótkim czasie można spotkać wiele osób z podobną misją, znaleźć wspólny język i iść dalej razem. Robić wspólnie, lepiej, efektywniej.
Tak też było i tym razem. Właśnie te targi (chyba mogę je tak nazwać?) były wstępem do wszystkiego co stało się w 2023 roku, a agregatorem spajającym i generującym integracyjny zapłon był właśnie Dawid 🙂
A…. później tempo i napięcie (pozytywne) tylko rosło 😂 Gdy ktoś Ci wisi nad głową i ciągle nawija “Dawaj, robimy, jedziemy, od razu, nie czekamy – po co, dawaj, jeździmy…” to później się kończy tak, że w jednym miesiącu wysyłasz ciężarówkę za ciężarówką, czasami w jednym dniu z kilku miast na raz i wyglądasz jak gołąb po 7 dniach na kawie 🤣

Ech… Piękne czasy… i zabójcze dla zdrowia 🤪
Tak fizycznego jak psychicznego… ale z tym drugim już ustaliliśmy, że nikt normalny humanitarką się już nie zajmuje, więc wszystko w normie 😆

Są dziewczyny z Be A Hero UA, które jak jeden z magazynów się wysypał poratowały w ostatniej chwili w perfekcyjny sposób (czapki z głów!).
Jest Ukraine Relief Group z Richard Akehurst i Inna Akehurst wraz z nieocenioną Gosia Jones 🥰
AIDUA z Khromchak Mykoła, który był niezwykłym wsparciem dla mnie osobiście, zwłaszcza w początku roku. Dziękuję 🙂
Jest też Fundacja Rozwoju Regionów z Rafal Tomala, z którymi zrobiliśmy sporo transportów na początku roku.
Jest King’s College London z projektem absolwentów pod przewodnictwem Oliwiera Brzezińskiego.
Stowarzyszenie WIOSNA prowadzące inicjatywę Szlachetna PACZKA, dzięki którym przetrwaliśmy końcówkę roku i było co lać do baków.
Jest też Fundacja Czerwona Linia prowadząca akcję na terenie Hotel & Restauracja Maria, która robi wspaniałą robotę przygotowując paczki dla poszczególnych rodzin na terenie całej Ukrainy, a z którą mieliśmy zaszczyt współpracować z początkiem roku.

A gdzie tyle akcji i historii z Андрій Савка?! Ten ogrom pracy i poświęcenia jaki wkłada w pomoc krajanom jest niewyobrażalny.
Gdzie Krzysiek Cichy i nieoceniony Pawel Stankiewicz, którzy jeżdżą ciężarówkami po całej Ukrainie pakując się często w najcięższe tereny, byle dowieźć do potrzebujących zaopatrzenie? To Ci, którzy jadąc w trasę mają świadomość, że mogą nie wrócić… i Ci, bez których cała akcja nie miałaby miejsca w tej formie.

Jest też skarbnica wiedzy najpotrzebniejszej dla mnie, czyli Markiyan Stefanyshyn z Caritas-Spes Ukraine, który niejednokrotnie ratował mnie w różnych sytuacjach logistycznych.

Grupa Kobiety Za Kółko z Ella Lesage na czele w pewnym momencie były ratunkiem na wielu płaszczyznach. Generalnie, babki są niesamowite 😍 Fakt, że mogę do różnych z nich zadzwonić z najdziwniejszymi tematami jest cenniejszy niż skarb. A te reagują na te dziwności, jakby były najbardziej naturalnymi rzeczami na świecie 🤣
To jest piękne!

Tych ludzi, którzy na różne sposoby stanęli po tej lewej stronie równania było wielu. Niektórzy są nadal, inni wrócili już do normalnego życia i starają się nadrobić czas, gdy nie było ich dla rodziny.

Nie jestem w stanie wszystkich wymienić. Niektórych nie mogę, ponieważ ich życzeniem jest pozostać anonimowymi. Dotyczy to zarówno osób, jak firm, czy organizacji. Respektuję ich życzenie, a jeśli o kimś zapomniałam, bądź nie mam go na fb, proszę o wyrozumiałość i komentarz ☺️

Niezależnie od tego – dziękuję.
Z serca, szczerze i otwarcie.

Agnieszka

A wśród grona osób i organizacji, z którymi rok 2023 zmieszał nasze ścieżki znajdują się:

👉 Fundacja Znaki Pamięci
👉 Fundacja Humanitarna Folkowisko
👉 Fundacja Małych Stópek
👉 MigranciwPolsce.pl
👉 Stowarzyszenie WIOSNA
👉 AIDUA
👉 Ommio.volunteers
👉 Ukraine Relief Group
👉 Be A Hero UA
👉 Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych
👉 Fundacja Rozwoju Regionów
👉 Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica

@obserwujący

#Podsumowanie #roku #ciąg #dalszy.Przyszedł #czas #wspomnieć #tych #którymi #nasze #ścieżki #si..

Żródło materiału: Fundacja Historia Vita

Polecane wiadomości

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale w każdej chwili możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej