22.8 C
Warszawa
16 lipca, 2024, 07:34
MigranciwPolsce.pl
Relacja z I połowy 2024...

Relacja z I połowy 2024…


Relacja z I połowy 2024
Pilotażowy program wsparcia w odbudowie Ukrainy.

Ok, lecimy z tematem, który przewija się od czasu do czasu.
Jeśli czytacie choć niektóre teksty publikowane na profilu Fundacji wiecie, że Krzysiek Hoffman z Fundacji Znaki Pamięci jest małym/dużym* cudotwórcą. Bez niego wiele z rzeczy, które miały miejsce w ostatnim pół roku, podobnie jak w poprzednim, w ogóle nie miałoby miejsca.

To teraz skonstatujcie (hehe, ciekawe jak to słowo przetłumaczy automat 😈), że ten człowiek ogarnął jeszcze coś następnego! Jakby sam miał za mało spraw na głowie…
Jest sobie duża firma posiadająca na terenie kraju masę marketów budowlanych. Każdy zna. Nie ma szans, żeby ktoś choć raz w tej sieci nie był po coś. Nie wiem, czy mogę już mówić która, więc na razie nie zdradzę.
W każdym bądź razie. Firma zdecydowała się na wsparcie Ukrainy w odbudowie.
Na razie z początkiem roku poszedł pierwszy, pilotażowy transport materiałów remontowo-budowlanych do Baru. Nie trudno zgadnąć, że pilotaż okazał się sukcesem.
Zainteresowanie taką formą wsparcia jest ogromne. Po rozpuszczeniu vici zaczęły spływać zdjęcia, filmy i relacje gdzie co jest potrzebne. Dokumentujące stan placówek medycznych, szkół, przedszkoli, ośrodków dla osób wewnętrznie przesiedlonych, itp.
Jest tego masa.
Przez te dwa lata wiele budynków (w całości albo części) oberwało jak nie bezpośrednio jakąś rakietą, to przynajmniej odłamkami. Bezpośrednie sąsiedztwo walk też nie pomogło na stan fundamentów i ścian. Część jest całkiem zburzona, część popękana i do zburzenia, a część nadaje się do remontu. Inne jeszcze przed wojną wołały o pomstę do boga, a teraz wcale nie mają się lepiej, tylko ilość osób z nich korzystających drastycznie się zwiększyła (jak w szpitalach, w głębi kraju, gdzie odsyłani są ranni żołnierze na dalsze leczenie).

Czasami to miejsca zapomniane przez wszystkich, borykające się z problemami finansowymi praktycznie od przysłowiowego zawsze. Czy to bliżej frontu, czy dalej, czy całkiem blisko naszej granicy – wszędzie coś się odbudowuje, buduje, albo chce to robić, tylko mało kto ma na tyle szczęścia, żeby zdobyć na to finansowanie.

Żeby nie było – są też placówki, które radzą sobie świetnie. Mają sprzęt, mają zaopatrzenie, nawet finansowanie całkiem dobre, robią remonty we własnym zakresie i nie potrzebują wsparcia.
Tutaj nie mówię o takich miejscach.

Tak, czy inaczej.
Dzięki zaangażowaniu Krzyśka i ofiarności darczyńcy oraz generalnie naszej współpracy, pilotaż przeszedł pomyślnie.
Dlaczego nie było dotąd kontynuacji?
Zakładam, że wiecie.
Nadal czekamy na ciężarówki i jeździmy teraz busami. Nie ma szans, żeby bez ciężarówki (choć jednej!) iść na całego z programem.
A te – jeszcze do nas nie wróciły.
Widać światełko w tunelu, jednak nadal nie wiem, czy to nie pociąg towarowy… Okaże się, jak przyjedzie.

W blokach startowych czeka decyzja… bierzemy i robimy, albo zamykamy temat.
Do przekazania/odebrania jest dużo… bardzo dużo palet z materiałami do remontu. Nie piszę ile, bo podobno wróbel w garści i takie tam. Jak będzie ciężarówka i dostaniemy potwierdzenie z szczodrego darczyńcy, że nadal ma cierpliwość do nas i ustalenia aktualne, to ruszamy z programem wsparcia w odbudowie 😀
Zajmie prawdopodobnie najbliższe dwa lata.
I tak trzeba będzie skombinować kasę na wypłaty, ubezpieczenia, i masę innych, drobnych rzeczy.
Ale to po kolei. Będzie ciężarówka, to następnymi rzeczami zacznę się martwić wtedy.

Tymczasem – łapcie kilka zdjęć z ramach relacji i dawajcie znać (tutaj info zwłaszcza do osób, które jeżdżą z humanitarką i widzą naocznie🧐), gdzie są podobne potrzeby. Sama docieram kontaktowo do wielu takich, ale nadal jeszcze jest cała masa, o której nie słyszałam.
Sprawdzę, zweryfikuję, dopiszę do listy.
Jak program ruszy – będziemy działać.
Jeśli nie – trudno, niestety. Robimy wszystko co w naszej mocy.

Trzymajcie się ciepło i do następnego 🙂

Agnieszka

P.S. Tak, możecie współczuć tym wszystkim, którzy nosili te płytki, panele i inne materiały na miejscu 😄
Dużo tego, a nie ma wózka widłowego jak przy załadunku 😜

💙https://zrzutka.pl/76urbu

SWIFT WBKPPLPP
💚Konto PLN PL 70 1090 2590 0000 0001 4990 8454

💛PayPal: info@historiavita.pl

#AkcjaUkraina, #FundacjaHistoriaVita, #HistoriaVitaFoundation, #HistoriaVita, #PolandFirstToHelp, #WłączŚwiatłoUkrainie, #FundacjaZnakiPamięci, #WłączŚwiatłoUkrainie, #Ukraina, #HumanitarianAid, #HelpUkraine, #wsparciewodbudowie


#Relacja #połowy #2024..

Żródło materiału: Fundacja Historia Vita

Polecane wiadomości

Skip to content