2.4 C
Warszawa
22 grudnia, 2024, 12:02
MigranciwPolsce.pl
Bałtyk skrywa w swoich wodach ogromne ilości zatopionej broni chemicznej i amunicji konwencjonalnej....

Bałtyk skrywa w swoich wodach ogromne ilości zatopionej broni chemicznej i amunicji konwencjonalnej….


Bałtyk skrywa w swoich wodach ogromne ilości zatopionej broni chemicznej i amunicji konwencjonalnej. ☢️ Te materiały, będące pozostałością po drugiej wojnie światowej, stanowią poważne zagrożenie dla środowiska, gospodarki i zdrowia publicznego. W świetle zmian klimatycznych, rosnącej działalności offshore, a także zagrożeń bezpieczeństwa narodowego, konieczne jest aktywne podejście do problemu zatopionej broni chemicznej.

Niedawne spotkanie w Warszawie to kluczowy moment dla Morza Bałtyckiego. Wtrakcie spotkania wezwano do wielostronnej i wielowymiarowej współpracy, wolnej od względów historycznych i politycznych. Razem musimy zmienić naszą perspektywę z tradycyjnie militarnego i obronnego spojrzenia na problem zatopionej broni w Bałyku do ujęcia go jako zagrożenia gospodarczego, środowiskowego i zdrowotnego. Dzięki szerokiemu podejściu i międzynarodowej współpracy mamy szansę na skuteczne rozwiązanie problemu zatopionej broni chemicznej i konwencjonalnej w Morzu Bałtyckim. 🌊

Rozpoczynający się projekt MUNIMAP (Munitions in the Baltic Sea Mapping Project), łączący ekspertów z różnych dziedzin ze wszystkich państw bałtyckich, poza Rosją, ma na celu opracowanie i wdrożenie rozwiązań w zakresie wykrywania, oceny ryzyka oraz bezpiecznej neutralizacji podwodnej amunicji w Morzu Bałtyckim. Projekt ten, finansowany jest przez UE w ramach programu Interreg Baltic Sea Region.

7 czerwca 2024 r. w ramach MUNIMAP odbyło się spotkanie informacyjne pt. “Zatopiona w Morzu Bałtyckim broń i amunicja chemiczna: rosnące zagrożenie bezpieczeństwa, gospodarcze, środowiskowe i zdrowotne”. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Międzynarodowe Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego (ICCSS) oraz Instytut Oceanologii PAN, we współpracy z Sekretariatem Rady Państw Morza Bałtyckiego oraz Wydziałem Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej. Spotkanie stanowiło ważny krok w kierunku przejścia od debat nad zatopioną bronią chemiczną do przedstawienia konkretnych działań w perspektywie krótkookresowej i długookresowej, aby oczyścić Bałtyk z zatopionej broni chemicznej i amunicji konwencjonalnej.

⬆️ Więcej informacji znajdziecie na grafikach w poście. ⬆️








Żródło materiału: Fundacja MARE

Polecane wiadomości