1.8 C
Warszawa
23 listopada, 2024, 16:14
MigranciwPolsce.pl
Wlasnie dotarły do nas informacje o kolejnym już wycieku ropy w Nigerii....

Wlasnie dotarły do nas informacje o kolejnym już wycieku ropy w Nigerii….


❗❗Wlasnie dotarły do nas informacje o kolejnym już wycieku ropy w Nigerii. ⚠️
Wyciek z rurociągu Shell Trans Niger o objętości ok 180 000 baryłek dziennie miał miejsce w Eleme w stanie Rivers w południowej Nigerii.
Wyciek został wykryty 11 czerwca. Cztery dni później został potwierdzony przez Shell Petroleum Development Company of Nigeria Limited w oficjalnym oświadczeniu.

Lokalne organizacje środowiskowe powiedziały, że wyciek trwał tydzień, zanim został powstrzymany.

Przez lata Shell stoczył kilka batalii prawnych dotyczących wycieków ropy w Delcie Nigru, regionie dotkniętym zanieczyszczeniami, konfliktami i korupcją związanymi z przemysłem naftowym i gazowym.

Koncern naftowy obwinia za większość wycieków wandalizm rurociągów i nielegalne wydobycie ropy.

Thandile Chinyavanhu, działaczka na rzecz klimatu i energii w Greenpeace Africa, powiedziała, że skala tego wycieku pobiła dotychczasowy rekord Shella w jednym z wiodących krajów produkujących ropę w Afryce.

„Shell musi ponieść odpowiedzialność finansową za ten wyciek oraz za swoją neokolonialną rolę w powodowaniu strat i szkód klimatycznych” – powiedział Chinyavanhu.

Skala tego wycieku i jego katastrofalny wpływ na środowisko wymagają pilnej interwencji. Społeczności lokalne pilnie apelują do Shella o niezwłoczne podjęcie niezbędnych działań w celu złagodzenia niszczycielskich konsekwencji tego wycieku na ekosystem, zdrowie i życie dotkniętych społeczności. Wzywają również rząd Nigerii do dokładnego zbadania i ulepszenia istniejących przepisów dotyczących zapobiegania wyciekom ropy, reagowania i odpowiedzialności. Apelują o wdrożenie ostrzejszych przepisów w celu zapewnienia ponoszenia odpowiedzialności przez zanieszczyszajace koncerny. ❗❗

Wyciek miał miejsce kilka tygodni temu. Większość mediów milczy na ten temat. Globalnie takich przypadków jest znacznie więcej.

Źródło: Politics Nigeria & CNN







Żródło materiału: Fundacja MARE

Polecane wiadomości