18.4 C
Warszawa
27 maja, 2024, 11:06
MigranciwPolsce.pl

Czesi CHWALĄ POLSKĘ – ,,PRZEGONILI nas o LATA”🍵 Kup Najlepsze Herbaty: http://tuncia.pl
🛒 Odwiedź Nasz Sklep: https://globalista.pl

📈 Chcemy się ciągle rozwijać dlatego potrzebujemy Waszego wsparcia! Możecie to zrobić zostając patronem kanału! Więcej po kliknięciu opcji ,,wspieraj”

📰 Publikujemy: Wtorek 17:30 / Czwartek 17:30 / Sobota 15:30
Specjalne wydania mogą pojawiać się częściej!

📜 O czym dzisiejszy materiał:

Dla jednych krajów struktura towarowa eksportu jest siłą, dla drugich krajów zaś słabością. Do niedawna Czesi wyprzedzali Polaków na tym polu naprawdę drastycznie, dziś nad ich najważniejszym sektorem gospodarczym zebrały się czarne chmury. Ponieważ europejski sektor automotive przeżywa trudny okres, gospodarki z wyraźnie większą ekspozycją na ten sektor, gorzej radzą sobie po 2020 roku. Niemcy, które model gospodarczy miały oparty na wysoce wydajnym, konkurencyjnym cenowo i zaawansowanym technologicznie przemyśle motoryzacyjnym przeżywają zastój niewidziany od co najmniej początku XXI wieku. Gospodarka Czech i Słowacji są po dziś dzień silnie powiązane z niemieckim rynkiem samochodowym. Wystarczy spojrzeć na te dwa wykresy struktury gospodarczej eksportu. W Polsce rynek motoryzacyjny odpowiada za około 7% eksportowanych przez nas dóbr, w Czechach jest to 17%, a na Słowacji 31%. Nic więc dziwnego, że nasi południowi sąsiedzi mimo, że w ostatnich latach znacząco nas wyprzedzili gospodarczo to dziś jesteśmy na dobrej drodze aby ich przegonić. Analitycy z banku Goldman Sachs niepokoją się kondycją niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego, który bardzo bardzo powoli podnosi się z pandemicznej zapaści, a do tego stoi w obliczu wyzwań ze strony chińskich dostawców samochodów elektrycznych.To Chiny stały się największym globalnym eksporterem samochodów znacząco przeganiając Niemców w cenie pojazdów jak i komponentów motoryzacyjnych. To przekłada się na spadek produkcji w Czechach oraz na Słowacji. Wobec tych informacji czesi są przerażeni o przyszłość własnego przemysłu, ponieważ ten każdego dnia słabnie. W analizie niemieckiego ,,Die Welt” czytamy, że Czechy to „chory człowiek Europy”. Czechy są jedynym krajem UE, który nie podniósł się jeszcze z kryzysu spowodowanego pandemią. Model gospodarczy kraju stał się przestarzały, a ekonomiści ostrzegają nawet przed pułapką wzrostu, napisała w sobotę niemiecka gazeta Die Welt.

📖 O mnie i moim zespole:
Witajcie na kanale geopolityczno-ekonomicznym Globalista, gdzie od ponad ośmiu lat przenikamy gęstą sieć światowych wydarzeń, analizując ich finansowe i geopolityczne aspekty. Jestem absolwentem renomowanej uczelni Leona Koźmińskiego w Warszawie, a moja pasja do zgłębiania tajemnic globu prowadzi mnie do tworzenia głębokich reportaży, które chcę Wam dostarczyć. Jako niezależny dziennikarz nigdy nie uległem pokusie sprzedaży się innym mediom, pozostając wiernym wartościom prawdziwej niezależności. Zapraszam Was do podróży przez świat ,,gdzie informacje są kluczem, a wiedza jest naszą siłą.” Nasz zespół składa się z entuzjastów i profesjonalistów, którzy kochają swoją pracę dostarczając Wam najbardziej jakościowe materiały! Najnowsze informacje z Polski i ze świata znajdziecie właśnie u nas 🙂

Timeline:
0:00 Czechy dostrzegają “polski cud gospodarczy”
2:56 Zapraszam na nasz nowy sklep tuncia.pl
3:49 Czechy to “chory człowiek Europy”
6:59 Polska rozwija się szybciej niż Czechy
11:02 Dlaczego Czechy są w kryzysie?
13:44 Rozwój infrastruktury w obu krajach

#Polska #czechy #gospodarka

Żródło: GlobalistaTV

Polecane wiadomości

Skip to content