📦 NASZ SKLEP: http://globalista.pl
🧭 Geopolityka IG: https://www.instagram.com/globalista_yt/
🌍 DISCORD: https://discord.gg/4zfFkXaJT6
————————————————————————
Współpraca i inne partnerstwo: astsocialline@gmail.com
🎯 Krótki opis:
Perspektywy dla Polski w bieżącym roku malują się w radosnych barwach. Szanowany koncern doradczy i audytorski EY wyraża przekonanie, że nasza gospodarka będzie rozwijała się w tempie, które pozostanie poza zasięgiem innych państw europejskich.
⏱ Co i kiedy w trakcie filmu:
0:00 Wzrost gospodarczy w Polsce
3:11 Podziękowania dla widzów
4:31 Trójkąt Weimarski
5:52 Co jeśli wybory wygra Donald Trump?
7:33 Co dalej z projektami? Izera i CPK
9:59 A jakie projekty na pewno będą zrealizowane?
12:51 Czy powstanie nowe województwo albo duża metropolia na Śląsku?
15:56 Gospodarka i geopolityka Polski
📖 Rozszerzony opis:
5 lutego 2024 roku w czasie konferencji w Berlinie: Polska była jednym z tematów rozmowy kanclerza Niemiec i nowo wybranego francuskiego premiera. Dla Gabriela Attala wizyta w Berlinie była pierwszą zagraniczną w roli szefa francuskiego rządu. Na wspólnym wystąpieniu przed mediami obaj wskazali Trójkąt Weimarski jako ważny dla Europy. Francuz Gabriel Attal zapowiedział nadchodzące spotkanie szefów dyplomacji trzech krajów oraz podkreślił, że reaktywacja Trójkąta Weimarskiego to dowód na to, iż Polska wróciła do serca politycznej Europy i znów odgrywa znaczącą rolę. Geopolitycznie nasz kraj zapewne w najbliższych miesiącach z uwagi na zmianę rządu postawi na zacieśnienie współpracy z Niemcami oraz Francuzami. Ma to być alternatywa dla dotychczasowej relacji ze Stanami Zjednoczonymi. Co najmniej dwa tegoroczne wydarzenia zagraniczne będą mieć istotny wpływ na sytuację i politykę Polski: przebieg i rezultat agresji Rosji na Ukrainę oraz przebieg i rezultat wyborów prezydenckich w USA. Z uwagi na nie same Polsce nie będzie poświęcać się już tyle czasu co dotychczas. Nie ma też pewności co będzie dalej z NATO po zwycięstwie Donlanda Trumpa- osobiście uważam, że raczej były prezydent specjalnie straszy jego rozwiązaniem, w celu podniesienia zdolności armii europejskich. Ale nikt nie ma pewności jak naprawdę się stanie stąd też zwrot w Polskiej geopolityce. Wiele pytań bez odpowiedzi pozostaje także w kwestii inwestycji i projektów jakie pozostały po poprzedniej ekipie rządzącej. Przykładowo planowana konstrukcja fabryki półprzewodników, którą Intel zamierzał wznosić w okolicach Wrocławia, mogłaby rozpocząć się już w pierwszym kwartale 2024 roku. Jednak, zgodnie z doniesieniami “Dziennika Gazeta Prawna”, największa inwestycja w Polsce od czasów przemian ustrojowych, jeszcze oczekuje na zielone światło ze strony rządu. Nowy gabinet pod przywództwem Donalda Tuska wyraził chęć renegocjacji umowy podpisanej przez poprzedników, dążąc do uzyskania większych środków od amerykańskiego koncernu na cele związane z edukacją.
Ważą się też losy Izery. Projekt polskiego samochodu elektrycznego, który był promowany przez poprzedni rząd, może trafić do szuflady. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiedziała rewizję Krajowego Planu Odbudowy i ewentualną rezygnację z projektów, które zostaną uznane za dyskusyjne lub po prostu nieopłacalne. Stąd też dalszy los Izery nie jest pewny, władza całkowicie się z projektu raczej nie wycofa tak samo jak z CPK jednak można się tutaj spodziewać opóźnień lub zmian. Audyt ma być przeprowadzony w sprawie polskiej energetyki jądrowej oraz planów budowy elektrowni atomowych.
#polska #gospodarka #ukraina
Żródło: GlobalistaTV