19.1 C
Warszawa
2 maja, 2024, 00:39
MigranciwPolsce.pl

Pod SAHARĄ kryje się NOWE MORZE – 8 razy większe niż BAŁTYK



📦 NASZ SKLEP: http://globalista.pl
🧭 Geopolityka IG: https://www.instagram.com/globalista_yt/
🌍 DISCORD: https://discord.gg/4zfFkXaJT6

————————————————————————
Współpraca i inne partnerstwo: astsocialline@gmail.com

🎯 Krótki opis:

Naukowcy nie mają wątpliwości. Pod wschodnią częścią Sahary, czyli największą pustynią świata, kryje się gigantyczny zbiornik wodny. Zapasy wystarczą nawet na tysiąc lat.

⏱ Co i kiedy w trakcie filmu:

0:00 Gigantyczny zbiornik wodny pod Saharą
3:35 Podziękowania dla widzów
4:27 Pierwsze pomysły i projekty morza na Saharze
6:35 Wielka Sztuczna Rzeka w Libii
9:51 Ratunek dla państw Afryki Środkowej
13:24 Wielki Zielony Mur

📖 Rozszerzony opis:

W ciągu ostatnich kilkunastu tysięcy lat Sahara przechodziła ogromne zmiany, wraz z jej równoległym i różnorodnym wpływem na klimat. Kiedy klimat robił się suchy, stawała się takim jak dziś czyli nieprzyjaznym do życia miejscem. Analogicznie było w przypadku wilgoci kiedy jeszcze niespełna 5 tysięcy lat temu porastały ją tropikalne drzewa. Sahara tak naprawdę była zielona przez ostatnie 800 tysięcy lat, z okresami suchymi i wilgotnymi. Najbardziej intensywne okresy wilgotności miały miejsce około 10 tysięcy lat temu, kiedy Sahara była pokryta lasami i jeziorami, które stwarzały idealne warunki do życia. Obecność wody pod Saharą nie jest tajemnicą od kilkudziesięciu lat. Już w połowie XX wieku na niewielką skalę eksploatowano podziemne zbiorniki, a do 2010 roku głębinowe ujęcia zostały rozbudowane, czego przykładem jest rozpoczęcie przez Mu’ammara al-Kaddafiego projektu Wielkiej Sztucznej Rzeki- mimo, że projekt nie został ukończony to do dziś libijczycy dzięki sieci tych kanałów mogą odbierać nadającą się do picia wodę. Obecnie próbuje się oszacować, jaką objętość ma ukryty pod ziemią magazyn wody. Może jej tam być nawet około 150 tys. km sześciennych, czyli siedem razy więcej niż objętość Morza Bałtyckiego. Wody te są odizolowane od świata i nie uczestniczą w bieżącym cyklu hydrologicznym- ich głębokość waha się od kilkuset metrów do kilku tysięcy metrów. Wygląda na to, że Egipt, Sudan, Czad czy Libia nie muszą się martwić o wodę- mimo, że dziś to jest jeden z ich największych problemów. Tak naprawdę mają jej tyle, że mogą z tych zapasów korzystać przez nawet tysiąc lat, czyli praktycznie w nieskończoność, jeśli oczywiście będą to robiły rozsądnie i bez marnotrawienia bezcennego dobra. W ten sposób wypowiedział się jeden z badaczy tych zbiorników czyli Mahmoud Sherif, geochemik z amerykańskiego Uniwersytetu Delaware. Istnieje szereg planów, które w przyszłości zakładają wykorzystanie tych zbiorników do zazielenienia afryki północnej- i to nie jest scenariusz science fiction, a realna szansa na znaczące podniesienie jakości życia wielu regionów Sahary.

#polska #sahara #afryka

Żródło: GlobalistaTV

Polecane wiadomości

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale w każdej chwili możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej