11.5 C
Warszawa
28 kwietnia, 2024, 02:14
MigranciwPolsce.pl

POLSKA ekspansja na UKRAINIE – Polska kluczowym partnerem handlowym



📦 NASZ SKLEP: http://globalista.pl
🧭 Geopolityka IG: https://www.instagram.com/globalista_yt/
🌍 DISCORD: https://discord.gg/4zfFkXaJT6

————————————————————————
Współpraca i inne partnerstwo: astsocialline@gmail.com

🎯 Krótki opis:

W minionym roku Polska była największym importerem towarów ukraińskich i drugim po Chinach eksporterem do Ukrainy. Obroty wyniosły 11,3 mld dolarów. Wśród największych partnerów handlowych Ukrainy wyprzedzają nas tylko Chiny z wynikiem 12,8 mld dolarów.

⏱ Co i kiedy w trakcie filmu:

0:00 Polska głównym partnerem handlowym Ukrainy w UE
2:54 Podziękowania dla widzów
4:05 Polskie firmy ciągle działają na Ukrainie
6:38 Współpraca NBP i NBU
8:34 Kto najwięcej inwestuje na Ukrainie?
10:02 Ukraińcy płacą podatki i zakładają firmy w Polsce
12:23 Odbudowa Ukrainy i rola Polski
15:56 Polska powinna wykorzystać ten potencjał

📖 Rozszerzony opis:

Skupmy się teraz na tym co głównie sprowadzali z Polski ukraińscy importerzy, działając w warunkach wojennych? W 71 proc. były to maszyny, urządzenia i środki transportu – 4,4 mld dol. Na paliwa i produkty energetyczne wydali 3,6 mld dol., a produkty przemysłu chemicznego – 2,8 mld dol. Łącznie ponad 600 polskich firm działa na Ukrainie, nasze fabryki notują tam zwiększone zamówienia. Te informacje pod koniec 2023 roku w Programie III Polskiego radia przekazała była pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz. Przykładowo Polska Grupa LPP w 2022 roku wznowiła działalność swoich sklepów w Ukrainie i rozpoczęła budowę nowego centrum logistycznego w Kijowie. Polacy wznowili swoją działalność najszybciej wyprzedzając marki takie jak H&M czy hiszpański Inditex odpowiedzialny między innymi za Zarę. Cersanit będący polskim producentem płytek kontynuuje np. budowę nowej fabryki płytek ceramicznych w Chmielnickim za ponad 20 mln euro. Ta Polska marka jest zresztą liderem produkcji ceramiki na Ukrainie. Ogromne pieniądze zgarniają też marki związane z IT oraz logistyką i transportem- one także są częściowo powiązane z Polską. Warto zauważyć, że część polskich przedsiębiorców zdecydowało się otworzyć biznes na Ukrainie nawet pomimo wojny z uwagi na brak cła na produkty z Ukrainy jaki Unia Europejska dopiero co przedłużyła mimo sprzeciwu Polskich władz. Zatem nie wszyscy Polacy tracą na wymianie z Ukrainą, część firm się dostosowała zyskując nawet na tych zmianach, które denerwują wielu rolników jak i przewoźników- co widzimy w największym w historii korku ciężarówek w naszym kraju na wschodniej granicy, która spowodowana jest blokadą protestujących.Trzeba też zwrócić uwagę na komunikat jaki wydał narodowy bank Ukrainy. NBU podał, że wraz z rozpoczęciem pełnoskalowej wojny z Rosją nastąpiło znaczące pogłębienie współpracy pomiędzy NBU i Narodowym Bankiem Polskim. W komunikacie przypomniano, że już 24 lutego Narodowy Bank Polski zaoferował NBU swoją pomoc w obszarach, w których była ona najbardziej potrzebna, a więc w kwestii zapewnienia Ukrainie środków walutowych w ramach umowy swapowej, wsparcie w zapewnieniu ciągłości działalności operacyjnej NBU, pomoc w komunikacji z partnerami międzynarodowymi. Tak naprawdę to w głównym stopniu dzięki współpracy z NBP Ukraina na początku inwazji nie doznała aż tak znaczącego spadku wartości własnej waluty, a co za tym idzie załamania tamtejszej gospodarki. Polskie finanse są obecne w Ukrainie bardziej niż nam wszystkim się wydaje- i wiele wskazuje na to, że lada moment nawet pomimo sporu pomiędzy naszymi krajami wyrośniemy dla Ukraińców na największego partnera handlowego.

#polska #rosja #ukraina

Żródło: GlobalistaTV

Polecane wiadomości

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale w każdej chwili możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej