15.6 C
Warszawa
29 września, 2023, 06:23
MigranciwPolsce.pl
Order-glowna

Fundacja Humanosh otrzymała Order Św. Łukasza Krymskiego

Fundacja Humanosh otrzymała Order Św. Łukasza Krymskiego „za pomoc narodowi ukraińskiemu w walce ze skutkami rosyjskiej agresji 2022”. Order przyznany został przez Prawosławny Kościół Ukrainy.

Prawosławny Kościół Ukrainy jest najliczniejszą wspólnotą religijną w tym kraju. Order św. Łukasza, arcybiskupa Krymskiego upamiętnia szczególne zasługi osób, zarówno w sferze kościelnej, jak i zawodowej.

Order1

Fundacja Humanosh niemalże od pierwszego dnia wojny zaangażowana jest w pomoc niesioną na samej Ukrainie. „Wybuch wojny spowodował, że przeorganizowaliśmy nasze działania i skoncentrowaliśmy się na zorganizowaniu jak największej liczby miejsc dla uchodźców z Ukrainy. Bardzo szybko jednak okazało się, że pomoc najbardziej potrzebna jest nie tylko w Polsce, ale i w samej Ukrainie. Dzięki zbiórkom pieniężnym i rzeczowym, zaczęliśmy wysyłać pomoc humanitarną: wodę, jedzenie, środki czystości, karmę dla zwierząt, ubrania, etc. na tereny znajdujące się blisko działań frontowych. Robimy to zresztą nadal, cały czas wysyłam regularne transporty”-powiedziała Katarzyna Skopiec, założycielka Fundacji.

Kolejnym krokiem w działaniach na Ukrainie było powstanie Humanosh Med Evacuation, czyli grupy medycznej dostarczającej pomoc medyczną. Fundacja zakupuje karetki, które z profesjonalną obsadą medyczną jeżdżą w cotygodniowych konwojach, często na tereny zapomniane przez innych. Zawożą tam dary, sprzęt oraz lekarzy, którzy pomagają w tamtejszych szpitalach. W drodze powrotnej zabierają rannych i chorych, którym nie można pomóc tam na miejscu. Fundacja przetransportowała ponad 2000 rannych i chorych z Ukrainy w okresie od marca do września.

„Ten order to dla nas bardzo cenne wyróżnienie i ogromne wzruszenie. Jest to podziękowanie dla Fundacji, ale my odbieramy go jako nagrodę za starania i wysiłki Polaków. Wybuch wojny stał się ogromną mobilizacją dla całego niemal społeczeństwa, bez ich pomocy, nasze działania nie byłyby możliwe. Bardzo wszystkim za to dziękuję, a jednocześnie apeluję o dalszą pomoc, bo jest ona wciąż bardzo tam potrzebna.”-podsumowała Katarzyna Skopiec

Order2

order4

Fundacja Humanosh Fundacja Humanosh oficjalnie powstała w 2020 r. Wcześniej, jej założycielki: Anna Maria Piłko i Katarzyna Skopiec pomagały uchodźcom politycznym w nieformalny sposób. Wynikało to  z czystej potrzeby serca, która została przekazana kobietom w genach. Anna i Katarzyna są bowiem córką i wnuczką Sławy Wołosiańskiej, która wraz z mężem, Izydorem Wołosiańskim, w czasie wojny uratowała 39 osób narodowości żydowskiej.

Fundacja powstała, aby upamiętnić Rodzinę Wołosiańskich, upowszechniać wiedzę na temat Holocaustu, a jednocześnie przełamywać bariery, które uniemożliwiają ludziom równy start w życiu. Fundacja prowadzi w całej Polsce hostele dla uchodźców i zajmuje się włączaniem ich do aktywnego życia na terenie nowego kraju.

[mkd_separator type=”full-width” thickness=”1″]

Polecane wiadomości

To jest naprawdę dobra wiadomość “Daniel z Kamerunu, który ma chorobę krwi (dr…

Redemptoris Missio

Polscy żołnierze stacjonujący w Bośni i Hercegowinie dostarczyli artykuły medyc…

Redemptoris Missio

Potrzebne wsparcie dla ośrodka zdrowia w Figuil w Kamerunie…

Redemptoris Missio

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej