Humanosh Emergency Medical Team to samodzielna jednostka, która zajmuje się udzielaniem pomocy medycznej oraz transportem rannych do polskich i zagranicznych szpitali. Powstała w 2022 i w czasie ewakuacji z Ukrainy przewiozła ponad 2000 osób, najwięcej spośród wszystkich niezależnych grup. Obecnie personel liczy już ponad 100 osób. Są to ratownicy medyczni, ratownicy KPP, pielęgniarki oraz lekarze. Współpracujemy z wieloma organizacjami i instytucjami rządowymi, m.in.: World Health Organization (WHO), Ministerstwo Zdrowia, MSWiA, Ministerstwo Zdrowia Ukrainy czy Nienieodpowiedzialni.
W 2023 roku rozpoczęliśmy proces certyfikacji Medycznego Zespołu Ratunkowego, aby stać się drugą w Polsce i jedną z nielicznych w całej Europie grupą szybkiego reagowania, zdolną do wyjazdu w strefy dotknięte klęskami żywiołowymi (np. trzęsienia ziemi, powodzie) lub kryzysami humanitarnymi w ciągu 48h.
Humanosh Emergency Medical Team była również jedyną ekipą z Polski, która została zaproszona do wzięcia udziału europejskich ćwiczeniach Emergency Medical Teams – EU MODEX w Canakkale, w Turcji, które odbyły się w dniach 18-22 września 2023 roku. Wzięły w nich udział zespoły z 8 krajów m.in.: Portugalii, Niemiec, Rumunii i Słowacji. Przez 3 dni 2500 ratowników medycznych przy wsparciu 10 000 statystów miało okazję do sprawdzenia swoich sił w trakcie ćwiczeń przy różnych rodzajach ewakuacji i pomocy w nagłych sytuacjach związanych z katastrofami naturalnymi. Nasz zespół miał okazję do przećwiczenia ewakuacji z płonącego statku czy samolotu, a to wszystko w celu poprawy ich wyszkolenia i zdobycia nowych umiejętności, które mogą być kluczowe w czasie realnego zagrożenia.
Obecnie zespół jest w trakcie finalizowania procesu certyfikacji pod względem poziomu wyszkolenia i dokumentacji. Brakuje jednak sprzętu, który jest niezbędny, aby nie tylko sami ratownicy byli samowystarczalni, ale mogli efektywnie pomagać poszkodowanym. Są to głównie specjalistyczne pojazdy, na których można umieszczać generatory prądu, czy urządzenia do uzdatniania wody. Potrzebna jest także mobilna klinika, w której można pomóc większej liczbie osób niż w standardowej karetce.
„Decyzja o staraniach o certyfikację była podjęta ze względu na ogromny potencjał, doświadczenie, a jednocześnie chęć pomagania całego zespołu. Zmarnowanie tego byłoby ogromną stratą, zwłaszcza, że działamy w ramach wolonariatu i członkowie zespołu uczestniczą w misjach wykorzystując swój wolny czas. Katastrofy i tragedie towarzyszą nam niestety bardzo często, dlatego mam nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli nieść pomoc w jeszcze bardziej efektywny sposób.”-podsumował Michał Chełstowski, szef zespołu Humanosh EMT.
Źródło: https://humanosh.org/