2.3 C
Warszawa
22 listopada, 2024, 17:44
MigranciwPolsce.pl
afganistan

IOM wzywa do stałego wsparcia dla Afganistanu

Ponieważ ponad połowa Afgańczyków jest uzależniona od pomocy humanitarnej, IOM wzywa do stałego wsparcia

Ocena potrzeb w obozie dla osób wewnętrznie przesiedlonych (IDP). Zdjęcie: IOM 2021/Mohammed Muse

Genewa – Ponad rok po przejęciu władzy przez Talibów, około 24,4 miliona ludzi – 59 procent populacji Afganistanu – jest w codziennym życiu uzależnionych od międzynarodowej pomocy i pomocy doraźnej.

Od sierpnia 2021 r. prawie wszyscy Afgańczycy pogrążyli się w ubóstwie, a krajowi grozi załamanie systemowe. Ta katastrofa humanitarna jest w dużej mierze spowodowana rosnącymi cenami żywności, poważnym niedożywieniem, ograniczonymi możliwościami utrzymania, a także spowodowanymi konfliktami przesiedleniami i złożonymi potrzebami ochrony, w tym zakwaterowaniem w nagłych wypadkach, skierowaniami i łączeniem rodzin.

Ludzie żyjący we wszystkich 34 prowincjach Afganistanu pilnie potrzebują pomocy w nagłych wypadkach. Podstawowe świadczenie usług zostało poważnie naruszone, a programy rozwojowe zostały zawieszone. Trwające wstrząsy gospodarcze i środowiskowe doprowadziły do ​​znacznych spadków dochodów, kurczących się przepływów przekazów pieniężnych oraz rosnących cen żywności i innych towarów.

W tej złożonej sytuacji Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) nadal zajmuje się potrzebami humanitarnymi i zmniejsza ryzyko ochrony osób przemieszczających się, jednocześnie pracując nad łagodzeniem skutków trwających i pojawiających się kryzysów, takich jak wielkie trzęsienie ziemi, które nawiedziło w czerwcu tego roku.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy IOM pomogła ponad 1,3 mln Afgańczyków poprzez dystrybucję żywności, tymczasowe schronienie, dostęp do ochrony, wody, higieny, służby zdrowia i innych niezbędnych rzeczy. Działania związane ze schroniskami zostały drastycznie rozszerzone, docierając do prawie jednego na dwóch potrzebujących Afgańczyków, podczas gdy opieka zdrowotna wzrosła z 4 prowincji przed sierpniem 2021 r. do 13 w sierpniu 2022 r., zapewniając usługi ratujące życie ponad 411 000 osób.

Rok po rozpoczęciu kryzysu kompleksowy plan działania IOM na lata 2021-2024 jest finansowany tylko w 34 procentach, przy czym większość środków koncentruje się na najbardziej podstawowych potrzebach humanitarnych. W świetle pogarszających się warunków życia z powodu wzrostu kosztów życia, wpływu wojny na Ukrainie na ceny żywności i paliw, znacznego wzrostu bezrobocia i zmian klimatycznych wywołujących wstrząsy i katastrofy, IOM poszukuje dodatkowych środków na program naprawczy wewnątrz Afganistanu. Postępy poczynione we wspieraniu narodu afgańskiego muszą zostać wzmocnione w nadchodzących miesiącach i przed nadchodzącą zimą.

Przeczytaj pełny raport Najważniejsze wydarzenia operacyjne IOM w Afganistanie i krajach sąsiednich tutaj .

***

Aby uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt:

Safa Msehli, smsehli@iom.int

Johanna Bohl, jbohl@iom.int

[mkd_separator type=”full-width” thickness=”1″]

Źródło: https://www.iom.int w języku angielskim

Polecane wiadomości