7.9 C
Warszawa
18 grudnia, 2024, 21:17
MigranciwPolsce.pl
W SWOIM IMIENIU - Poradnik samorzecznictwa dla kobiet migrującychMIGRACJA MA PŁEĆ
Samorzecznictwo...

W SWOIM IMIENIU – Poradnik samorzecznictwa dla kobiet migrującychMIGRACJA MA PŁEĆ Samorzecznictwo…


W SWOIM IMIENIU – Poradnik samorzecznictwa dla kobiet migrujących

MIGRACJA MA PŁEĆ 👭👩‍👧‍👧🏃‍♀️👩‍👩‍👧‍👦
Samorzecznictwo oznacza mówienie we własnym imieniu

Migrantki i uchodźczynie często doświadczają ograniczeń w dostępie do środków na realizacje własnych projektów.
W projektach integracyjnych występują jako beneficjentki, co utrwala ich obraz jako osób wymagających pomocy. Po latach funkcjonowania w takim systemie same widzą siebie w roli oczekujących na pomoc, a ich zachowania interpretowane są jako roszczeniowe. Próby dochodzenia swoich praw są nieskuteczne, z powodu braku znajomości prawa i procedur oraz nieprzekraczalnej dysproporcji władzo/wiedzy w kontakcie z przedstawicielami sytemu recepcji, obsługi i integracji uchodźców. Przemoc systemowa w sposób nieuchwytny skazuje je na poczucie bezradności i utknięcia w roli ludzi gorszej kategorii.

Tworzenie Poradnika samorzecznictwa było procesem upodmiotowienia, opartym na zbieraniu wypowiedzi i wywiadów podczas Akademii Samorzecznictwa, wizyt studyjnych oraz tworzenia narzędzi samorzecznictwa – filmu, publikacji i rajdu.

Poradnik zawiera misję i wizję obecności kobiet migrantek w społeczności przyjmującej, sformułowane z ich perspektywy. Pokazuje ich potrzeby, cele i wartości oraz przekaz, jaki chcą przedstawić społeczeństwu. Następnie dzielą się postulatami w sprawie swoich potrzeb i interesów w różnych obszarach: ochrony zdrowia, edukacji, zatrudnienia, mieszkalnictwa i współbycia w lokalnych społecznościach. Pokazują także swoje zasoby i możliwy wkład w budowanie otwartych włączających społeczności.

Zadanie współtworzenia poradnika zrealizowała Agnieszka Wilczyńska, założycielka i kierująca pracą punktu informacyjno-pomocowego dla imigrantów i uchodźców w Słupsku, Prezeska Stowarzyszenia Port. Przestrzeń otwarta, działającego na rzecz integracji imigrantów, członkini Zespołu Zadaniowego ds. regionalnej polityki imigracyjnej przy Urzędzie Marszałkowskim woj. pomorskiego.

link do publikacji w komentarzu👇

Poradnik powstał w ramach projektu „Drogami kobiet wędrownych” finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
#FunduszenorweskieEOG
#AktywniObywateleGranty
#kobietywedrowne
#samorzecznictwo




Żródło materiału: Fundacja Kobiety Wędrowne

Polecane wiadomości