-3.8 C
Warszawa
1 grudnia, 2023, 17:40
MigranciwPolsce.pl
Kompas Kryzysowy

17 marca Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina

17 marca Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina oraz Komisarz Rosji ds. praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej.

Według MTK Putin i Lwowa-Bełowa są odpowiedzialni za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnej deportacji oraz przesiedleniu dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji, popełniane od 24 lutego 2022 roku, kiedy Rosja rozpoczęła pełnoskalową inwazję na Ukrainę.

To pierwsze sprawy wszczęte przez Trybunał w Hadze od początku śledztwa jego prokuratorów w sprawie zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości i ludobójstwa w Ukrainie.

Raporty dotyczące ukraińskich dzieci zabieranych z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji i adoptowanych przez rosyjskie rodziny pojawiły się na wiosnę zeszłego roku. Chociaż Rosja przedstawia swoje działania jako misję humanitarną mającą na celu ratowanie dzieci przed wojną, Ukraina określiła akcję mianem zbrodni wojennej i oskarżyła Rosję o ludobójstwo.

Rosja przyznała się do przetrzymywania co najmniej 1400 ukraińskich dzieci, które określa jako sieroty. Wiele spośród tych dzieci ma żyjących krewnych, którzy desperacko ich poszukują. Rosyjskie komunikaty państwowe dotyczące sierot nie podają nazwisk, ani szczegółów o miejscu zamieszkania dzieci w Rosji, co utrudnia identyfikację i śledzenie ich losów.

Kilkaset dzieci z terytoriów okupowanych również pozostaje w Rosji po tym, jak za zgodą rodziców uczestniczyły w obozach “reedukacyjnych”, ale nie zostały odesłane z powrotem.

Prawo międzynarodowe zabrania przenoszenia ludności cywilnej z terytoriów, na których mieszka na inne. Dzieci są pod dodatkową ochroną prawną – Konwencja ONZ o zapobieganiu ludobójstwu zakazuje „przymusowego przekazywania dzieci danej grupy innej grupie”, a Konwencja o Prawach Dziecka zakazuje „nielegalnego przekazywania i niezwracania dzieci za granicę”.

Jako że Rosja nie jest członkiem Międzynarodowego Trybunału Karnego i nie uznaje jego jurysdykcji, jest bardzo mała szansa, że Władimir Putin lub Maria Lwowa-Bełowa faktycznie staną przed Trybunałem w Hadze. Jednak wydane w piątek nakazy aresztowania to ważny krok w prawnym rozpoznaniu zbrodni popełnianych w Ukrainie.

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „AKTUALNOŚC! Prezydent Rosji Władimir Putin objęty nakazem aresztowania Międzynarodowego Trybunału Karnego za zbrodnie wojenne”

 

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „17 marca 2023 roku Międzynarodowy AIKTUALNOŚCI Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Władimira Putina Komisarz Rosji ds. praw dziecka Marii Lwowej- Biełowej. Według MTK to osoby odpowiedzialne za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnej deportacji przesiedleniu dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.”

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „Nazwiska ani miejsca zamieszkania AKTUALNOŚCI 1400 ukraińskich sierot przebywających w Rosji nie są podawane, co utrudnia żyjącym krewnym ich odnalezienie. Kilkaset dzieci terytoriów okupowanych nie zostało odesłanych do rodziców po uczestnictwie w obozach reedukacyjnych w Rosji. Prawo miÄdzynarodowe zabrania przenoszenia cywilów z terenu, na którym mieszka na inny oraz nielegalnego przekazywania dzieci za granicę.”

 

Źródło: kompaskryzysowy.pl

Zdjęcie główne: Дмитрий Осипенко

Polecane wiadomości

Ten maluch dzięki Wam otrzymuje leki ratujące jego życie Jest leczony w misyjny…

Redemptoris Missio

Ruszyła pierwsza forma finansowego wsparcia 32. Finału WOŚP! Już teraz możecie wspierać cel 32. Finału WOŚP …

WOŚP

Piękne granatowe rękawiczki wykonane przez s. Cecylię szukają właściciela Aby o…

Redemptoris Missio

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej