24.9 C
Warszawa
30 kwietnia, 2024, 21:39
MigranciwPolsce.pl
Długotrwały konflikt etniczny, klęski żywiołowe i ogniska chorób to niektóre z przyczyn kryzysu huma...

Długotrwały konflikt etniczny, klęski żywiołowe i ogniska chorób to niektóre z przyczyn kryzysu huma…


❗️Długotrwały konflikt etniczny, klęski żywiołowe i ogniska chorób to niektóre z przyczyn kryzysu humanitarnego trwającego we wschodnioafrykańskim Burundi.

📌Konflikt między grupami Hutu i Tutsi trwający od lat sześćdziesiątych doprowadził do licznych krwawych starć i zmusił wielu Burundyjczyków do migracji i przesiedleń. W 2015 roku nieudany zamachu stanu i masowe protesty spowodowane sprzeciwieniem się opozycji wobec dopuszczenia ówczesnego prezydenta Nkurunziza do trzeciej kadencji na stanowisku głowy państwa, przerodziły się w kryzys humanitarny.

📌Wybór prezydenta Évariste Ndayishimiye w maju 2020 roku wzbudził nadzieję na zakończenie wszechobecnego kryzysu praw człowieka w Burundi. Jednak rządząca partia utrzymała po wyborach swój monopol na władzę, podczas gdy nadal pojawiają się doniesienia o pozasądowych zabójstwach, zaginięciach i aresztowaniach członków opozycji oraz działaczy na rzecz praw człowieka.

🌍Burundi to kraj bardzo podatny na zmiany klimatu, w którym klęski żywiołowe spowodowały znaczne przemieszczenia wewnętrzne ludności. Skutki zmian klimatycznych mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe, prowadząc do wzrostu liczby osób pozbawionych bezpieczeństwa żywnościowego wynoszącej obecnie ponad 1,4 mln. Osoby wysiedlone wskutek klęsk klimatycznych stanowią znaczną większość wysiedleń w Burundi.

📣W marcu tego roku urzędnicy służby zdrowia w Burundi ogłosili powstanie ogniska polio. To pierwszy od ponad trzech dekad przypadek wykrycia tej choroby w kraju. Według WHO ostatni raz dzieci w Burundi były szczepione przeciwko niej w 2016 roku. Odporność kraju na polio uważana jest za bardzo niską, co zwiększa ryzyko wybuchu epidemii.

🌐W ostatnich latach różne wstrząsy, w tym pandemia COVID-19 i wojna na Ukrainie zaostrzyły istniejące w Burundi potrzeby humanitarne.

❗️Niemal 80% populacji kraju – 9 mln osób – żyje w skrajnym ubóstwie. Mimo różnych działań podjętych na rzecz utrzymania pokoju, ludność Burundi od lat żyje w ciągłym strachu przed przemocą etniczną.

💡Więcej o Burundi dowiesz się z osobistej relacji burundyjskiego dziennikarza pod tym linkiem:
https://www.thenewhumanitarian.org/2021/09/14/reporter-s-diary-finding-forgiveness-burundi-s-mass-graves





Żródło materiału: Kompas Kryzysowy

Polecane wiadomości

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale w każdej chwili możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej