14.9 C
Warszawa
2 maja, 2024, 03:34
MigranciwPolsce.pl
NAJWAŻNIEJSZE ASPEKTY HISTORII SUDANU W OBLICZU OBECNEJ WOJNY DOMOWEJ
1956 - uzyskanie niepodległo...

NAJWAŻNIEJSZE ASPEKTY HISTORII SUDANU W OBLICZU OBECNEJ WOJNY DOMOWEJ 1956 – uzyskanie niepodległo…


NAJWAŻNIEJSZE ASPEKTY HISTORII SUDANU W OBLICZU OBECNEJ WOJNY DOMOWEJ 🇸🇩
📌 1956 – uzyskanie niepodległości przez Sudan. Kraj niemal od razu ogarnęły liczne wojny domowe, konflikty i zamachy. Przez to kluczowa okazała się armia, która do dzisiaj jest dominującą siłą w Sudanie.
📌 1989 – do władzy w wyniku zamachu stanu dochodzi Omar al-Baszira. Podczas swojej trzydziestoletniej prezydentury zasłynie z ludobójstwa i łamania praw człowieka
📌 2013 – trwa konflikt w Darfurze uznany za jeden z największych kryzysów humanitarnych na świecie. Z jednej bojówek wykształca się RSF, czyli paramilitarne siły szybkiego wsparcia. Na czele staje Mohamed Hamdan Dagalo, szerzej znany jako Hemedti. Przez najbliższe lata RSF rośnie w siłę i zyskuje popularność: łamie prawa człowieka, dokonuje masakr podczas protestów, zajmuje się interesami gospodarczymi m.in. kontroluje kopalnie złota w Sudanie oraz interweniuje zbrojnie w Jemenie oraz w Libii.
Obecnie paramilitarne siły szybkiego wsparcia liczą 100 tys. osób i są powszechnie uznawane za źródło destabilizacji państwa.
📌 2019 – powstanie ludowe przy pomocy armii obala Omara al-Baszira. Mieszkańcy Sudanu pragną demokracji.
📌 2019 – 2021 – wojskowi i cywile wspólnie rządzą do czasu demokratycznych wyborów
📌 2021 – armia dokonuje zamachu stanu, a władzę przejmuję rada generałów, na czele której stali dwaj wojskowi: Abdel Fattah al-Burhan, szef sił zbrojnych, a tym samym przywódca kraju oraz jego zastępca i przywódca RSF, Mohamed Hamdan Dagalo, czyli Hemedti.
📌 2023 – wybucha konflikt między generałami. Główną przyczyną jest decyzja o włączeniu RSF do oddziałów regularnej armii. Spór o władzę prowadzi do starć zbrojnych, które wybuchają 15 kwietnia na ulicach Chartumu i rozprzestrzeniają się po całym kraju. Na ten moment wiadomo o 550 ofiarach śmiertelnych i 5000 rannych.

📃 Artykuł o pełnej historii Sudanu pojawi się już niebawem na naszej stronie.








Żródło materiału: Kompas Kryzysowy

Polecane wiadomości

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale w każdej chwili możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej