1.6 C
Warszawa
23 listopada, 2024, 11:44
MigranciwPolsce.pl
Adina Voicu

APEL OKRESOWEJ KOALICJI O POPARCIE PROJEKTU USTAWY O DARMOWYM DOSTĘPIE DO PODPASEK W KAŻDEJ SZKOLE

Informacja prasowa Kulczyk Foundation, 10.10.2023 r.

W czasie, w którym partie polityczne toczą walkę o wyborców, kiedy opinia publiczna i media ze szczególną uwagą przyglądają się programom wyborczym, osoby i organizacje zrzeszone w Okresowej Koalicji, przeciwdziałającej ubóstwu menstruacyjnemu, apelują do rządzących o poparcie pierwszego w Polsce projektu ustawy o darmowym dostępie do podpasek w każdej szkole. Konkretne poparcie zamiast obietnic wyborczych – tego oczekują od partii politycznych członkinie i członkowie Okresowej Koalicji.   

 

Dwa lata temu przedstawicielki tego grona postawiły sobie cel – przygotowanie takich zmian w prawie, które zmienią sytuację kobiet. Po dwóch latach od przedstawienia w parlamencie założeń projektu ustawy, 14 czerwca członkinie Okresowej Koalicji przekazały posłankom i posłom projekt ustawy zapewniającej dostęp do środków menstruacyjnych w szkołach i uczelniach oraz wprowadzenie do programów szkolnych wiedzy o zdrowiu menstruacyjnym. – Dziś jesteśmy u celu. Przekazujemy projekt ustawy na ręce parlamentarzystek_ów. To dowód naszej siły i skuteczności! – nie kryła radości podczas czerwcowej konferencji w sejmie Dominika Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation.

 

Projekt zobowiązuje właściwych ministrów do wprowadzenia w formie rozporządzeń przepisów dotyczących dostępności środków menstruacyjnych w placówkach oświatowych. Zagwarantowanie tej dostępności, fizycznej i ekonomicznej, to – jak czytamy w uzasadnieniu ustawy – obowiązek państwa, wynikający wprost z prawa kobiet do ochrony zdrowia. Autorzy projektu zauważają, że niespełnienie przez państwo tego obowiązku może prowadzić do stygmatyzacji kobiet i nieodpowiedzialnego traktowania schorzeń związanych z menstruacją. Jako przykład przywołują endometriozę. Dla zmagających się z tą chorobą kobiet brak zrozumienia w otoczeniu i stygmatyzacja towarzysząca miesiączce są dodatkowymi utrudnieniami w diagnostyce i leczeniu. Badania zlecone przez Fundację wskazują, że z powodu braku dostępu do środków menstruacyjnych kobiety często nie pojawiają się w pracy czy szkole. 21 procent dziewcząt w Polsce musiało opuścić lekcje, ponieważ nie miały przy sobie żadnych środków higieny menstruacyjnej. 54 procent uczennic przynajmniej raz opuściło lekcje z powodu miesiączki. Wdrożenie ustawy o bezpłatnych podpaskach w każdej polskiej oraz edukacja na temat zdrowia menstruacyjnego tak, aby żadna dziewczyna nie musiała opuszczać zajęć z powodu menstruacji to byłby ogromny krok świadomościowy, ale też bardzo ważna odpowiedź na pytanie o problem ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego wśród uczennic w Polsce.

Dwa lata walki o godność 

W uzasadnieniu ustawy szeroko przedstawiono problem ubóstwa menstruacyjnego w wielu jego aspektach. Nie brakuje odniesień do konieczności wyrównywania szans mężczyzn i kobiet na rynku pracy. U podstaw projektu legło wyrażone w nim wprost przekonanie, że brak swobodnego dostępu do środków higieny menstruacyjnej, a w konsekwencji deficyty dostępu kobiet do edukacji oraz ograniczenie możliwości realizowania przez nie praw pracowniczych, przede wszystkim „podważają zasadę godności człowieka, stanowiącą fundament statusu jednostki w państwie demokratycznym”.

Fakty mówią same za siebie

Wykluczenie menstruacyjne, ubóstwo menstruacyjne są faktami!  Z badań zleconych przez Kulczyk Foundation wynika, że dwie trzecie kobiet w Polsce znalazło się kiedyś w takiej sytuacji, że nie miały dostępu do podpasek lub tamponów w szkole. A z taką sytuacją wiąże się poczucie wstydu, rezygnacja z wielu aktywności, wycofanie. – Chcemy pójść śladami Anglii, Francji, Szkocji czy Nowej Zelandii, gdzie takie przepisy i programy już istnieją – wyjaśniała  w czasie konferencji w Sejmie Dominika Kulczyk.

 

 

Od deklaracji do konkretów

 Dotrzymując złożonej dwa lata wcześniej obietnicy – realizacji zmian systemowych w postaci projektu ustawy – u progu wyborów parlamentarnych członkinie i członkowie Okresowej Koalicji apelują do przedstawicieli wszystkich frakcji, niezależnie od politycznych barw, o deklarację poparcia zaproponowanych regulacji prawnych w nowej kadencji Sejmu. – To jest ten moment, kiedy od pustych haseł wyborczych trzeba przejść do czynów i poprzeć trwałe zmiany, które poprawią sytuację milionów dziewczynek i kobiet w Polsce – mówią jednym głosem członkinie i członkowie Okresowej Koalicji.

Źródło materiału: KULCZYK FOUNDATION

Foto: Adina Voicu

Polecane wiadomości