Połowa ludzkości menstruuje, a okres mimo to niezmiennie pozostaje tematem tabu, wokół którego powstało wiele mitów. Mity mimo upływu lat mają się dobrze. Najwyższa pora je obalić.
Wokół miesiączki nadal pokutuje wiele nieprawdziwych informacji przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Niektóre z nich mają żartobliwy charakter, jak np. to, że podczas okresu nie można kisić ogórków i piec ciast, a także chodzić do dentysty (co ciekawe, nadal uważa tak ponad 20 proc. kobiet). Są też jednak takie mity, które mają duży wpływ na nasze życie, są szkodliwe, mogą prowadzić do błędnych przekonań, niewłaściwych postaw, a nawet ryzykownych zachowań. Rozprawmy się z nimi raz na zawsze!
Najczęstsze mity na temat miesiączki:
Podczas menstruacji nie można zajść w ciążę
Mit. Jak wynika z badania przeprowadzonego dla Kulczyk Foundation w 2020 r., to jeden z najczęściej pojawiających się mitów, i to zarówno wśród kobiet dojrzałych, jak i nastolatek. Powszechnie uważa się, że menstruacja jest okresem niepłodnym, jest jednak pewne “ale…”. Nasze organizmy nie działają, jak szwajcarskie zegarki i nie wszystkie procesy zachodzą w nich książkowo. Może być tak, że cykl menstruacyjny u danej kobiety jest krótszy niż książkowe 28 dni, a co za tym idzie owulacja nie następuje po dwóch tygodniach, jak to piszą w podręcznikach do biologii, a jedynie po kilku dniach od zakończenia miesiączki. Dodając do tego fakt, że moment współżycia nie jest tożsamy z momentem zapłodnienia, bo plemniki są w stanie przeżyć w organizmie kobiety nawet pięć dni, wychodzi na to, że współżycie w trakcie okresu wcale nie jest “bezpieczne” i może skutkować zajściem w ciążę.
Tekst został opublikowany na https://takdlapodpasek.wp.pl/ Przeczytacie go także na naszej stronie: https://kulczykfoundation.org.pl/menstruacja/artykuly/Co_Z_Seksem_Podczas_Okresu_Obalamy_Mity_O_Menstruacji