-0.6 C
Warszawa
22 listopada, 2024, 01:13
MigranciwPolsce.pl
Kulczyk Foundation

Powstaje ustawa o darmowych podpaskach we wszystkich polskich szkołach

Powstaje projekt ustawy, który wprowadzi darmowe podpaski do wszystkich polskich szkół. Pierwszą w historii Polski ustawę o menstruacji tworzy Okresowa Koalicja.  Tylko rozwiązanie systemowe może uchronić dziewczynki przed przerwami w edukacji, nierównością i stygmatyzacją z powodu okresu  mówi Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation. Założenia projektu poznamy dziś o godz. 11:30 w Senacie. Poparcie ustawy zapowiedziały parlamentarzystki Koalicji Obywatelskiej, PSL i Lewicy.

 

Strona internetowa TakDlaPodpasek.pl, na której można poprzeć inicjatywę i podpisać w tej sprawie apel, została opublikowana dziś rano. Deklarację poparcia ustawy podczas konferencji prasowej zapowiedziały m.in. Marzena Okła-Drewnowicz – posłanka i wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej, Gabriela Morawska-Stanecka – wicemarszałkini Senatu z Lewicy i Urszula Pasławska – posłanka i wiceprezeska Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Założenia pierwszej polskiej ustawy o menstruacji działaczki Okresowej Koalicji przedstawią dziś o godz. 11:30 na konferencji prasowej, która odbędzie się w SenacieNa konieczność rozwiązania problemu ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego w polskich szkołach wskazują dane dotyczące zdrowia menstruacyjnego w naszym kraju, płynące m.in. z raportu Kulczyk Foundation.

– 54% nastolatek w Polsce przynajmniej raz nie poszło do szkoły z powodu okresu. 21% dziewczynek musiało zwolnić się z lekcji z powodu braku środków higieny menstruacyjnej. Nie zgadzamy się na to. Czas to zmienić. Wprowadźmy w życie przepisy, dzięki którym we wszystkich polskich szkołach pojawią się darmowe środki menstruacyjne i edukacja na temat zdrowia menstruacyjnego. Tylko rozwiązanie systemowe może uchronić dziewczynki przed przerwami w edukacji, nierównością i stygmatyzacją z powodu okresu. Ustawa, która nam to zapewni, jest w Polsce niezbędna – mówi Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation.

W czasie spotkania Okresowa Koalicja po raz pierwszy przedstawi także wyniki najnowszego sondażu Kantar wykonanego na zlecenie Kulczyk Foundation. Z badania wynika, że zdaniem 64% Polek i Polaków środki menstruacyjne w szkołach powinny być dostępne za darmo. Wcześniej podobne przepisy i programy wprowadziły w Europie Anglia, Szkocja i Francja.

 Ten projekt nie ma politycznego charakteru. To kwestia praw człowieka. Dlatego apelujemy o jego poparcie do parlamentarzystek i parlamentarzystów każdej z partii oraz każdej organizacji pozarządowej. Chcemy pójść śladami Anglii, Szkocji czy Nowej Zelandii, gdzie takie przepisy i programy już istnieją. Skoro tam się udało, to dlaczego ma nie udać się w Polsce? Pracujemy nad tym w gronie ponad 20 organizacji, które skupia Okresowa Koalicja – dodaje Majka Pietrusiewicz z Fundacji Widzialne.

W ramach inicjatywy TakDlaPodpasek.pl 8 marca oficjalnie ruszyła ogólnopolska kampania społeczna „Okres w moim życiu”. Plakaty zapowiadające akcję można było zaobserwować w największych polskich miastach już od tygodnia. Twarzami kampanii są m.in. Katarzyna Figura, Anita Sokołowska, Young Leosia, Agata Młynarska, Ola Hamkało czy Karolina Brzuszczyńska (Way of Blonde). Każda z nich opowiada swoją historię o okresie, jednocześnie łamiąc tabu wokół menstruacji. Nagrania są dostępne na stronie OkreswMoimZyciu.pl. Celem kampanii jest budowanie świadomości wokół tematu miesiączki.

– Tuż obok nas żyją osoby menstruujące zmuszone do wyboru pomiędzy jedzeniem, a podpaską. To fakty. Jednej na pięć kobiet w Polsce zdarzyło się nie mieć pieniędzy na zakup odpowiednich produktów menstruacyjnych. Często z tego powodu nie pojawiają się w pracy czy szkole. Dlaczego w szkołach, szpitalach i miejscach pracy dostępny jest papier toaletowy, ale nie ma podpasek? Zmieńmy to. Dajmy równe szanse wszystkim uczennicom i uczniom w naszym kraju. Powiedzmy TAK ogólnodostępnym środkom menstruacyjnym w każdej polskiej szkole – mówi Paulina Wasiluk z Akcji Menstruacji.

Okresowa Koalicja to zrzeszenie organizacji i ekspertek, które zajmują się normalizacją tematu miesiączki. 8 marca przypada druga rocznica ogłoszenia przez Koalicję Manifestu na rzecz przeciwdziałania problemowi ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego. Od tego czasu Okresowa Koalicja walczy z tym problemem, dostarczając środki menstruacyjne do szkół, domów dziecka czy ośrodków dla uchodźczyń i uchodźców. Dzięki współpracy z partnerami w ciągu dwóch lat Koalicja dostarczyła potrzebującym osobom prawie 3,5 miliona podpasek i tamponów.

W skład Okresowej Koalicji wchodzą: 

Aga Szuścik, Akcja Menstruacja, prof. dr hab. Iwona Chmura-Rutkowska, UAM, Fundacja Ja, Nauczyciel, Dolnośląska Fundacja Onkologiczna, dr n. hum Alicja Długołęcka, Fundacja im. Julii Woykowskiej, Fundacja One Day, Fundacja Pokonać Endometriozę, Fundacja Widzialne, Go Healthy Girl, Grupa Ponton, Instytut Równości, Jak Wychowywać Dziewczynki, Kulczyk Foundation, Natalia Miłuńska – miesiaczka.com, moonka, Pani Miesiączka, Polski Czerwony Krzyż, Projekt Masterki, Różowa Skrzyneczka, Stowarzyszenie Pogotowie Społeczne, Szajn.

Źródło: Kulczyk Foundation

Polecane wiadomości