18.4 C
Warszawa
23 czerwca, 2024, 02:57
MigranciwPolsce.pl
Marevivo

Marevivo i Zero Waste Italy piszą do Ministra Rolnictwa, aby zakazać używania plastikowych tacek jednorazowego użytku w szkołach

Nauka twierdzi, że plastik jest teraz wszędzie: w powietrzu, którym oddychamy, w produktach spożywczych, w wodzie, którą pijemy. Wciąż zbyt wiele z nich jest wykorzystywanych, nawet w klasach, w których działa program „Owoce i warzywa w szkołach” , wprowadzony przez Ministerstwo Rolnictwa i obejmujący około miliona uczniów szkół podstawowych w wieku od 6 do 11 lat. Przez cały rok szkolny – i okresowo – dzieci otrzymują jednoporcjowe paczki owoców i warzyw, przechowywane w plastikowych torebkach i tackach. Jednak zamiar zachęcania i wspierania dzieci w przyjmowaniu zdrowych nawyków żywieniowych jest sprzeczny z używaniem opakowań wykonanych z materiału, który nie jest do końca zrównoważony.

Marevivo i Zero Waste Italy , które w styczniu rozpoczęły kampanię #BastaVaschette , prosząc o ograniczenie i zakaz używania plastikowych opakowań jednorazowego użytku do owoców i warzyw, napisały do ​​ministra Lollobrigida z prośbą o podjęcie wszelkich inicjatyw krajowych i wspólnotowych – niezbędne do zniesienia stosowania jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych, przynajmniej w zakresie projektu w szkołach.

Badania naukowe wykazały, że z opakowań plastikowych substancje chemiczne, takie jak polimery tworzyw sztucznych, zwłaszcza w postaci mikro- i nanoplastików, mogą migrować i przedostawać się do zawartej w nich żywności, stwarzając poważne zagrożenie dla zdrowia.
Wiemy również, że plastik jest obecny w naszej krwi, mleku matki, tkance płucnej, a nawet w ludzkim łożysku i że tygodniowo spożywamy około 5 gramów mikrodrobin plastiku, co odpowiada wadze karty kredytowej .

„Uważamy, że bardzo ważne jest, aby minister przychylił się do naszej prośby, co nie jest rozwiązaniem, ale krokiem naprzód w kierunku ograniczenia produktów jednorazowych. Zadaniem instytucji jest uświadomienie obywatelom dobrych praktyk, które wprowadzanie jest coraz pilniejsze, biorąc pod uwagę sytuację, w której się znaleźliśmy, niebezpiecznie narażającą ludzkie zdrowie” – deklaruje Raffaella Giugni, Marevivo Institutional Relations Manager .

„ Szkoła jawi się teraz jako jedno z niewielu „świętych miejsc” formacji nowych pokoleń. Ministerstwo Środowiska i władze publiczne nie mogą przekazywać niejednoznacznych i sprzecznych komunikatów” – deklaruje Rossano Ercolini , prezes Zero Waste Italy . „Chociaż z jednej strony zachęcanie do spożycia owoców jest z pewnością pozytywne z punktu widzenia żywności, to jednak opakowania z tworzyw sztucznych są narzędziem zachęcającym do praktyk sprzecznych z „okrężnością” i funkcjonalnych dla nieedukacyjnego jednorazowego użytku . Oczywiście jesteśmy gotowi do współpracy w celu znalezienia alternatywnych wspólnych rozwiązań”.

Źródło: https://marevivo.it/blue-news/

Zapraszamy do wsparcia Marevivo bezpośrednio przez stronę:

https://marevivo.it/sostienici/

Zdjęcie: Gerd Altmann

Polecane wiadomości

Skip to content