Czy w języku migowym można śpiewać? Czy Głusi mogą tworzyć muzykę? Grupa muzyczna UnMute udowadnia, że tak! ,
🎶 Głusi muzycy migaja tekst piosenek w Polskim Języku Migowym. Walczą z wykluczeniem, chcą pokazać, że w popkulturze jest miejsce na język migowy, a także odwracają swoją sytuację – żeby rozumieć tekst, najlepiej jest znać język migowy (chociaż są oczywiście napisy).
Zespół wziął udział w preselekcji do Eurowizji, a ich piosenka “Głośniej niż decybele” wywołała zachwyty w branży muzycznej.
🖊️ W komentarzach do Live z Natalią Siuchtą pytaliście o poezję w języku migowym.
📚Utwory literackie z listy lektur możecie znaleźć na stronie i YT warszawskiego oddziału Polskiego Związku Głuchych PZG Warszawa
🙌 Polski Język Migowy może “wybrzmieć” także w operze. Ciężko w to uwierzyć? Wystarczy obejrzeć nagrania z projektu “Zamigaj Moniuszkę”, zrealizowanym przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu i Towarzystwo GEST.
🎨 Wśród Głuchych są również artyści wizualni. Nancy Rourke jest znaną na całym świecie prekursorką nurtu Art Deaf, malując obrazy olejne w wypracowanym przez siebie stylu.
🖌️ W Polsce mamy Grupę Artystów Głuchych. Malarze i malarki wystawiają swoje prace w całej Polsce, spotykają się na plenerach, organizują warsztaty, a także oprowadzają po wystawach w PJM.
📍 Informacje o Kulturze g/Głuchych i ich języku w jednym miejscu znajdziecie w naszym newsletterze – już jutro! Link do zapisów w komentarzu.
A tymczasem polecamy 11. Festiwal Kultury Bez Barier , który rusza już za chwilę! Bo dostępność służy nam wszystkim 🙂