Czy wiecie, że synek naszej wiceprezeski Olgi uczy się Polskiego Języka Migowego? 🤔
Ma 10 lat, a już od czterech prosił mamę o to, by zapisała go na kurs. Wcześniej miał kontakt z językiem migowym sporadycznie, na różnych warsztatach i przy okazji nagrywanych przez nas migoboków do Scenariuszy na Dobry Czas. Teraz pójdzie na profesjonalny kurs PJM. Wiele osób dziwi się słysząc o tej pasji Roszka. Nie lepiej byłoby inwestować w angielski, hiszpański, chiński?
Nas dziwi to zdziwienie. Pewnie, że języków warto się uczyć. Tyle tylko, że Polski Język Migowy jest równie piękny (i ważny!), co angielski, a według szacunkowych danych liczba osób g/Głuchych w Polsce to około pół miliona.
Pół miliona osób skazanych przez foniczny świat na trudności w komunikacji.
Dzięki nauce języka migowego, Roszek będzie mógł porozumieć się z g/Głuchymi współobywatelami. To chyba wystarczający powód, by uczyć się migania, nie?
W świecie, który preferuje mowę foniczną, 70 milionów osób (bo uważa się, że tyle jest osób g/Głuchych na całym świecie) natrafia na rozmaite trudności. Jakie? O tym będziemy Wam opowiadać w nadchodzącym miesiącu. Polecimy Wam filmy, projekty, książki i wystawy. Przede wszystkim jednak mamy nadzieję na to, że swoimi doświadczeniami podzielą się same osoby g/Głuche i ich bliscy.
👉 Już 23 września o 18.00 zapraszamy Was na webinar wspaniałej Głuchej aktywistki Natalii Siuchty, dotyczący kultury osób Głuchych! Osoby g/Głuche tworzą niezwykłą, silną, fascynującą społeczność. A mówienie o kulturze osób g/Głuchych jest równie ważne, jak przedstawianie trudności, z którymi się mierzą.
Zresztą na większość z tych barier komunikacyjnych jest rada – uczmy się migowego! 👌
Jak Roszek ( lat 10).