👉 “Mój syn Mieszko ma 19 lat i czterokończynowe dziecięce porażenie mózgowe. Na co dzień cała opieka nad nim jest na moich barkach. Nawet, gdy jest w szkole, czuję ogromne napięcie i nie potrafię się zrelaksować. Chciałabym nadrobić zaległości związane z domem czy urzędami, ale często gdy znika mi z oczu, to wpadam w jakiś stupor. Nie potrafię się na niczym skupić. Gdy – raz od jego narodzin – zdarzyło się, że zabrał go na wakacje jego ojciec i nie było go dłużej – myślałam, że wreszcie odetchnę. ale było jeszcze gorzej. Przechorowałam cały tydzień”.
🤷♀️ Dziwi Was, że Kasia, która podzieliła się z nami tą historią, nie wykorzystuje wolnych od opieki nad synem chwil na odpoczynek?
My się nie dziwimy, bo podobnych historii słyszymy wiele.
❗️Opieka nad osobą z niepełnosprawnością często wiąże się z odczuwaniem chronicznego stresu.❗️
Amerykańska psycholożka Marsha Mailick Seltzer zbadała, że stres rodziców osób z autyzmem jest porównywalny do tego, jakiego doświadczają weterani wojenni: jest w nich nieustanne napięcie, ciągła gotowość do podjęcia interwencji. W ciele odkłada się niebezpieczny dla zdrowia kortyzol, zwany hormonem stresu.
Staramy się odciążać opiekunów na rozmaite sposoby:
👩⚕️ psychologicznie,
💆♀️ wytchnieniowo,
🕵️♀️ logistycznie.
🍀 Dziś uchylimy rąbka tajemnicy, że pracujemy nad antystresową apteczką, którą każda i każdy będzie mogła i mógł bezpłatnie pobrać z naszej strony.
🍀 Apteczka będzie miała formę kart, które prezentują rozmaite techniki relaksacyjne i antystresowe.
Karty na stronie już wkrótce, a teraz mała zapowiedź. 🌿
🙏🏻🫶✊
Pomóż nam wspierać bliskich osób z niepełnosprawnością oraz osoby uchodźcze ze specjalnymi potrzebami i wpłać na naszą zrzutkę: 💚 👉 https://zrzutka.pl/v8s8ax