Od prawie 2 lat, czyli od pierwszych dni eskalacji wojny w Ukrainie włączyliśmy się w pomoc osobom z niepełnosprawnościami i chorobami przewlekłymi oraz ich rodzinom, które szukają schronienia i wsparcia w Polsce.
W tym roku będziemy kontynuować dzialania na rzecz osób z doświadczeniem uchodźczym, ale też innych grupom szczególnie narażonym na wykluczenie.
Miło nam ogłosić, że rozpoczęliśmy realizację programu “Wsparcie ratujące życie oraz uwzględniające kwestie równości płci, w tym w dziedzinie zdrowia reprodukcyjnego i ochrony przed przemocą związaną z płcią dla wszystkich dotkniętych konfliktem osób w Ukrainie i w Polsce”.
Projekt jest realizowany przy współpracy z organizacją CARE International in Poland i finansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.
W szczególności adresowany jest do trzech grup docelowych: osób doświadczających przemocy ze względu na płeć, należących do społeczności Romskiej oraz LBGTQ+.
A jakie działania my realizujemy w ramach tego projektu?
🔸Zapewniamy tymczasowe schronienie oraz niezbędne wsparcie w Punkt Recepcyjny Mudita w Krakowie. Punkt zapewniający tymczasowy nocleg z wyżywieniem będzie działać tylko do połowy lutego 2024!
🔹Zatrudniamy asystentki mobilne w Warszawie i w Krakowie, które pomagają osobom z niepełnosprawnością z Ukrainy w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości, w tłumaczeniu oraz załatwianiu niezbędnych spraw urzędowych lub związanych ze zdrowiem.
⚠️ Od stycznia z pomocy asystenta mobilnego skorzystać można również w Poznaniu (zgłoszenia przez Infolinię lub mailowo: Ukraina@stowarzyszeniemudita.pl)
🔸Prowadzimy Integracyjny Punkt Wsparcia Mudita w Warszawie, który zapewnia pomoc dla osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich. Organizujemy tam również otwarte warsztaty, konsultacje edukacyjne i podnoszące kwalifikacje i zawodowe, spotkania integracyjne, wydarzenia wytchnieniowe, rozwijające arteterapeutyczne i twórcze zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
🔹 W marcu 2024 roku podobne miejsce chcemy otworzyć w Krakowie.
💚 Chcemy, żeby nasze punkty Pomocowej stały się przestrzenią wielowymiarowych działan i wsparcia dla wszystkich osób narażonych na wykluczenie.
CARE Polska Akcja Humanitarna (PAH)