Poznajcie Ulę, która w Mudicie działa od ponad 2 lat. W tym czasie przeszła drogę od wolontariuszki do pracowniczki koordynującej wolontariat oraz realizującej przeróżne projekty.
Niestety, realia w NGO-sach są takie, że obecnie Ula znowu działa u nas wolontariacko, prowadząc warsztaty radzenia sobie ze stresem i po godzinach wspierając pracę zespołu – bo zwyczajnie nie mamy funduszy na to, żeby zatrudniać takie osoby jak Ula.
„Moja działalność w Mudicie rozpoczęła się tuż po eskalacji wojny w Ukrainie – zgłosiłam się bodajże 25 lutego 2022, gdy tylko zobaczyłam informację o rekrutacji wolontariuszy chcących pomagać osobom uchodźczym z niepełnosprawnościami.
Jestem psycholożką pracującą w warsztacie terapii zajęciowej, uznałam, że moje doświadczenie może być przydatne. Najpierw zbierałam informacje o dostępnych możliwościach wsparcia, później zostałam asystentką osób uchodźczych z niepełnosprawnościami i ich bliskich. Zakres pracy był bardzo szeroki: od pomocy w dostaniu się z dworca do miejsca zakwaterowania przez pomoc w uzyskaniu wózka czy kul po jeżdżenie po Krakowie w poszukiwaniu żwirku dla kota. 😉 Potrzeby były na tyle duże, że na własną rękę zaczęłam szukać wsparcia… i szybko zostałam koordynatorką wolontariatu na rzecz osób uchodźczych w Mudicie. Stworzyłam przewodnik dotyczący tego, jak uzyskać polskie orzeczenie o niepełnosprawności, promowałam wolontariat, pozostawałam w kontakcie z osobami uchodźczymi…
Później przyszedł projekt ukraińskich grup wsparcia, którego zostałam koordynatorką. Dzięki wspaniałym psycholożkom z Ukrainy otworzyłyśmy cztery grupy wsparcia online, w tym jedną dla osób z niepełnosprawnościami. Owocem projektu jest także manual (w języku polskim, ukraińskim i angielskim) dotyczący prowadzenia grup wsparcia, który jest dostępny do rozpowszechniania. W międzyczasie nadal rozwijałam wolontariat, rozszerzając swoją działalność w Mudicie: zajęłam się formalną stroną wolontariatu, przygotowywaniem porozumień, tworzeniem spójnego systemu, wymyślaniem rozwiązań dla jego usprawnienia…
Na początku 2023 roku zaczęłam koordynować kampanię #seksMAM. W jej ramach publikowałyśmy historie mam, zorganizowałyśmy konkurs, nawiązałyśmy współpracę z fantastycznymi ekspertkami, z którymi przeprowadziłam cztery webinary.
Od początku tego roku znów jestem wolontariuszką.
Obecnie prowadzę dla mam dzieci z niepełnosprawnościami cykl warsztatów dotyczących radzenia sobie ze stresem metodą WHO w Centrum Integracji Mudita. Myślę też o zrobieniu takich warsztatów online, jako że doszły mnie słuchy o zainteresowaniu osób z innych miast.
Dzięki Mudicie zdobyłam niezwykle cenne doświadczenie. Cieszę się, że mogę dołożyć swoją cegiełkę w budowaniu lepszego, bardziej empatycznego świata dostępnego dla wszystkich”.
Urszula Lewoc
Jeśli chcecie wesprzeć nasze działania, w tym pracę Uli, możecie skorzystać z którejś opcji na stronie:
stowarzyszeniemudita.pl/wplac
Żródło materiału: Stowarzyszenie MUDITA